Jump to content
Usiu

AIPA z Centrum Piwowarstwa

Recommended Posts

Mam szybkie pytanko, kupiłem ten zestaw http://www.browar.bi...ale_aipa_17_blg

W składzie są 3 chmiele:

Chmiel Zeus, granulat 25 g

Chmiel Citra, granulat 50 g

Chmiel Centennial, granulat 50 g

W instrukcji mam napisane, że najpierw daję Zeus, potem 20g Amarillo (choć takiego nie mam :D) i na koniec znowu Amarillo. Centennial na cichą.

Rozumiem, że w tym wypadku Amarillo jest zastąpione przez Citra, czy to są podobne chmiele?

Edited by Acid

Ja bym dał Citrę na cichą, bo tak lubię.

Ja bym zrobił tak:

25g Zues 60 min

25g Centennial 30 min

25g Citra 5 min

25g Centennial 0 min

25g Citra na cichą

Sprawdź jakie masz AA% na tych chmielach i ewentualne przesuń tą dawkę na 30 min trochę tak, żeby dostać odpowiednie IBU.

Edited by scooby_brew

Zeus 14,5%

Citra 12,2%

Centennial 9,6%

A pisałeś co CP?

Nie, dopiero teraz podczas zacierania zacząłem czytać instrukcję i się zorientowałem, że w niej jest to Amarillo ;)

Edited by Acid

Ja bym dał Citrę na cichą, bo tak lubię.

Ja bym zrobił tak:

25g Zues 60 min

25g Centennial 30 min

25g Citra 5 min

25g Centennial 0 min

25g Citra na cichą

Sprawdź jakie masz AA% na tych chmielach i ewentualne przesuń tą dawkę na 30 min trochę tak, żeby dostać odpowiednie IBU.

Posłuchaj cooby_brew, masz szczęście, że w zestawie na AIPA jest citra.

Acid, jak mozesz to uzyj tylko 0,25-0,5 kg karamelowego. 1 kg to troche za duzo, to jest bardziej słodkie Red Ale niz IPA. I ten wiedeński tez nie potrzebny. 5,75 kg Pils + 0,25 kg Caramel jest w sam raz.

Albo jeszcze lepiej: 5,5 pils + 0,25 CaraPils + 0,25 Caramel.

Edited by scooby_brew

Scooby, jeśli kolega Acid kupił zestaw, znaczy, że na razie nie poszaleje ze zmianą receptury. Wygląda na to, że OP ma za sobą jedną warkę. Uważam, że niech się uczy na tym zestawie co ma i przynajmniej na razie niech nie kombinuje ze składem. To przyjdzie z czasem.

Acid: rób tak jak w instrukcji a co do chmielenia to dostałeś bardzo dobrą poradę. Powodzenia!

No tak jak Jajcki pisze, innych słodów nie posiadam (oprócz tych które mam do Pale Ale też z CP ;)). W przyszłości na bank będę warzył jeszcze AIPA bo to moje ulubione piwo w tym momencie. Na pewno zastosuję się do tych zasypów i je wypróbuje. Co do chmielenia to właśnie będę kończył, zaraz wrzucam Citrę na 5' przed końcem ;)

Dzięki za porady. :beer:

Acid: późne warzenie ;) Masz zamiar chłodzić i zadawać drożdże jeszcze zaraz czy zostawiasz do chłodzenia i drożdże na jutro?

ps. Jajcki to tylko niektóre koleżanki na mnie mówią ;)

Edited by Jacki

Hah, sorry jakoś mi się to "j" dodało :smilies:

Niestety drożdże zadam jutro, posiadam rurkę miedzianą, ale jeszcze chłodnicy z niej nie skleciłem ;) dlatego gar wystawiłem za okno, jednak przed snem wstawię go do mieszkania, boje się, że po przebudzeniu miałbym jeden wielki piwny lód :roll:

Edited by Acid

Ok, przypilnuj tylko, żeby temp brzeczki nie była poniżej powiedzmy 17°C. Warto też drożdże uwodnić - przegotowaną wodę schładzasz do jakiś 30°C - 25°C (w ilości 1/5 szklanki) i na powierzchni rozsypujesz drożdże. Po mniej więcej godzinie będziesz miał krem, wlewasz do napowietrzonej brzeczki i już za chwili (kilka tygodni - uwzględniając staż - za kilkanaście dni) masz piwo jakiego nie piłeś.

No nic, praktyka ponoć czyni mistrza :)

Swoją drogą, brzeczka schłodziła mi się w mieszkaniu do 27°C (a myślałem, że do 20°C tak jak temperatura w całym mieszkaniu), w takiej temperaturze zadałem drożdże - powinny chyba ładnie wystartować :roll:, a żeby zmniejszyć temperaturę wsadziłem fermentator w karton (jeszcze bez styropianu) i wrzuciłem 6szt. 1,5l zamrożonych PETów. Jak myślicie w jakim czasie temperatura powinna zejść do 19-20°C?

Edited by Acid

Scooby, jeśli kolega Acid kupił zestaw, znaczy, że na razie nie poszaleje ze zmianą receptury. Wygląda na to, że OP ma za sobą jedną warkę. Uważam, że niech się uczy na tym zestawie co ma i przynajmniej na razie niech nie kombinuje ze składem. To przyjdzie z czasem.

Acid: rób tak jak w instrukcji a co do chmielenia to dostałeś bardzo dobrą poradę. Powodzenia!

Masz rację Jacki. Ale dobrze żeby Acid wiedział że warzy India Red a nie IPA.

Edited by scooby_brew

Masz rację Jacki. Ale dobrze żeby Acid wiedział że warzy India Red a nie IPA.

No i ja Ci rację też muszę przyznać.