Skocz do zawartości

Co sądzicie o Saflager W 34/70


Jejski

Rekomendowane odpowiedzi

Nowość na w sklepie BA http://browamator.pl/szczegoly.php?grupa_p=7&przedm=7028342&=Nowe_dro%BFd%BFe_do_lager%F3w_-_Saflager_W_34%2F70&sess_id=6697362820 ? Suche lagery, zobaczymy, sezon się zaczął to na pewno przetestuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko cena trochę odstrasza, jak za drożdże suche...

No tak, tym bardziej że do większości lagerów trzeba wziąć przynajmniej 2 saszetki, ale za to jaka wygoda! Pod względem ceny płynne będa się kalkulować lepiej, niby jest ich mniej, ale można je namnożyć.

 

Z dugiej strony S-23 niewiele tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tym bardziej że do większości lagerów trzeba wziąć przynajmniej 2 saszetki, ale za to jaka wygoda! Pod względem ceny płynne będa się kalkulować lepiej, niby jest ich mniej, ale można je namnożyć.

Coder nie wierz we wszystko co piszą producenci na opakowaniu. :D Ja robiłem lagery na 1/3 saszetki S-23 i wszystko było ok. 2 saszetki to tylko wtedy jak chcesz rozsypywać drożdże na powierzchni mocno schłodzonej brzeczki. Ale przyznasz, że to dość lamerska procedura. Zrobienie startera jest, a przynajmniej powinno być, elementarzem domowego piwowara. Otóż jeśli robimy starter, to wystarczy nam 1/3 lub 1/4 saszetki drożdży suchych. Tam i tak jest kilka razy więcej drożdżaków niż w saszetce drożdży płynnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święte słowa

Otóż jeśli robimy starter, to wystarczy nam 1/3 lub 1/4 saszetki drożdży suchych

.Robiąc starter saszetkę otwieram, wsypuję odpowiednią ilość, a resztę zawijam i spinam spinaczami biurowymi. Przechowuję obok słoiczków z gęstwą w lodówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używam w zasadzie drozdży suchych, ale jeżeli tak działa, to dobrze.

Ale też słyszałem z kilku źródeł, że drożdzy suchych nie należy namnażać w starterze.

Ostatnio byla goraca dyskusja na ten temat na spotkaniu SCB. Podstawowa sprawa jest to ,ze technika produkcji suchych drodzy bardzo poszla do przodu. Jeszcze kilka lat temu ilosc zywych komorek drozdzowych w saszetce nie przekraczal 10% masy, teraz jest o niebo lepiej. I co wazniejsze sa one wysuszone w idealnym cyklu zyciowym do ropoczecia fermetnacji. Tworzac starter mozemy wcale nie uzyskac lepszych rezultatow. Ale jak zawsze teoria teoria a praktyka praktyka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez słyszałem, że starter z suchych to kiepski pomysł. robiąc tak, marnujemy całą pracę producenta drożdży, który zasuszył je wtedy gdy mają pełne zapasy energii itp.

Producent wykonał pracę, aby nam ułatwić życie. Ponieważ dla średnio zaawansowanego piwowara wykonanie startera nie jest żadną filozofią, nie rozumiem dlaczego miałbym go nie zrobić. Weź pod uwagę, ze suchych drożdży używa się również do brew-kitów czy ekstraktów, tam to ułatwienie jest kluczowe.

 

Robiłem tak wielokrotnie, nie zaobserwowałem żadnych negatywnych objawów. Oczywiście nie mam laboratorium, żeby sprawdzić jakie to daje efekty w mikro skali, ale skoro się da, to po co przepłacać. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to testuję te drożdże na warce #23 "Red Fred". Zrobiłem starter z 1/3 paczki, po 12godz. od zadania pierwsze małe plamki piany. Zobaczymy co dalej? Czy ktoś z Was już na nich coś robił?

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jak narazie zrobilem wszystkie moje warki lagera (7 warek) z W34/70. Z tego co wyczytalem i sam zauwazylem: sa to bardzo leniwe drozdze, wymagaja dlugiej fermentacji burzliwej. Latwo "usypiaja" w niskich temp. np. 5-10°C jest dla nich za zimno i one moga "usnac". Wlasciwa temp. burzliwej jest 10-16C.

Jest to Munich lager, czyli bardziej pasuje do "pelnych", piw typu munich dunkel niz do jasnych pilsnerow lub nawet bohemians. W smaku i zapachu wyraznie czujesz slody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to Munich lager, czyli bardziej pasuje do "pelnych", piw typu munich dunkel niz do jasnych pilsnerow lub nawet bohemians. W smaku i zapachu wyraznie czujesz slody.
To jest sucha wersja Bohemian Lager,

raczej jest ta jak napisał coder

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem na nich tylko jedno piwo http://www.piwo.org/forum/p9230-22-12-2008-00-42-21.html#p9230 i muszę powiedzieć że to jedno z najlepszych piw jakie zrobiłem :lol: Skwituję je w ten sposób: Co w zasypie dasz, takie smaki w piwie masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem; na nich tylko jedno piwo http://www.piwo.org/forum/p9230-22-12-2008-00-42-21.html#p9230 i muszę powiedzieć że to jedno z najlepszych piw jakie zrobiłem :beer: Skwituję je w ten sposób: Co w zasypie dasz, takie smaki w piwie masz.

Calkowicie sie z toba zgadzam, w piwach z W34/70 zdecydowanie dominuja smaki slodow; szczegolnie jezeli uwarzysz piwo z mniejsza iloscia chmieli.

Z tego co czytalem na temat tych drozdzy to maja one bardzo niski poziom smakow owocowych i esterow, zwlaszcza w porownaniu z Saflager S-23.

 

PS. Wczesniej napiasalem ze IMO temp. fermentacji W 34/70 jest w granicach 10-16°C, ale ze strony producentow tych drozdy wynika ze temp jest 6-10°C: http://www.hefebank-weihenstephan.de/page/Downloads/yeast%20strains%20characteristics.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.