Skocz do zawartości

kanister jako fermentator?


b.dawid

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy ktoś może stosował kanister plastikowy jako fermentator?

Na tej aukcji http://allegro.pl/be...2093994793.html człowiek sprzedaje 20l ale pisze też że ma i 30l, wysłałem zapytanie czy też są w tym samym kolorze.

Pozostaje kilka pytań - czy nadaje się ze względu:

- na wcześniej przechowywaną tam chemię, nie wiadomo jaka to chemia ale skoro pojemniki były do niej przystosowane to nie powinna się "wgryzać" w baniak? Czyli teoretycznie dało by się wysterylizować taki pojemnik, wstawić kranik i...

- wąski wlew, kombinowałem że mogę brzeczkę przygotować w głównym fermentatorze i po zadaniu drożdży zlać rurką do baniaka

- korek można by także wyposażyć w rurkę tylko czy dostanę gdzieś uszczelkę czy na sztywno wyposażyć korek w tę rurkę?

 

Kombinacje wynikają głównie z wygodniejszego przechowywania kwadraciaka a nawet prowadzenia fermentacji w kilku na raz(dla mnie nawet porządane), minusem na pewno jest mycie, choć jeśli będzie się to odbywało zaraz po zlaniu warki to nie powinno to być dużą barierą.

 

Jak sądzicie? Ma to sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym sęk, że ani nie potwierdzone ani zaprzeczone, koleś pisze że może nadawać się do przechowywania wody...ale nie pisze czy pitnej czy nie... to wszystko domysły, stąd pytanie czy ktoś podobne stosował? Gdybym miał pewność to może nawet jak w dym bym wziął :D

Edytowane przez b.dawid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasi zagraniczni koledzy-piwowarzy używają takich pojemników (oczywiście atestowanych do użytku w spożywce) w warzeniu sposobem "no-chill", czyli "bez schładzania".

 

http://www.homebrewt...No_Chill_Method

Edytowane przez kosimazaki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wiadra wkładasz jedno w drugie i nie zajmują miejsca. Więc gdzie ta wygoda kanistra to ja nie wiem.

Pełne? postaw trzy kanistry obok siebie a trzy wiadra. Może się źle wyraziłem, chodzi mi o prowadzenie fermentacji, wygodniej moim zdaniem przechowywać kanister. Puste wiadra faktycznie nie mają sobie równych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś kupiłem kanistry 60l po "jednokrotnym użyciu". Trzymałem w nich ropę. Waliły chemią do tego stopnia, że po kilkukrotnej wymianie ropy (używałem normalnie do samochodu, jak się skończyła tankowałem nową) dalej przebijała chemia. Więc może się zdarzyć, że smrodu niczym nie wywabisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz duży fermentor to trafiają się czasem atestowane beczki 50-60 l w okolicach 20 zł. Kiedyś nawet się zastanawiałem nad taką, ale wygodniejsze jest dźwiganie dwóch mniejszych fermentorów niż jednego dużego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosowałem kanister 30l do fermentacji lagera w lodówce. Lodówka starego typu, nie zmieściła fermentora, nawet bez rurki. Dopiero zastosowanie kanistra umożliwiło wstawienie do niej warki. Kanister niczym nie śmierdział, nie pamiętam, czy ma atest, bo obecnie leży na strychu. Z myciem nie było problemów, wystarczy przejrzeć forum, aby się o tym przekonać. Dobre mycie, potem chemia i po kłopocie.

Nie widzę przeciwwskazań do realizacji Twojego pomysłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kret wychodzi za drogo. Zawiera NaOH, które nas interesuje, a reszta to dodatki. Na Alledrogo kup Sodę kaustyczną i do dzieła :).

 

NaOH: 7zł za kilogram + przesyłka.

Kret bez aktywatora i innych dodatków (czyli również tylko NaOH): 10zł za kilogram w Kauflandzie. Nie jest tak dużo drożej. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasi zagraniczni koledzy-piwowarzy używają takich pojemników (oczywiście atestowanych do użytku w spożywce) w warzeniu sposobem "no-chill", czyli "bez schładzania".

 

http://www.homebrewt...No_Chill_Method

 

Jeśli nawet mają atest do spożywki, to niekoniecznie nadają się na no-chill - tam trafia gorąca brzeczka.

 

Gdzieś wyczytałem, że pojemniki PE-HD (wiki mówi o PE 80 i PE 100) wytrzymują chwilową temperaturę 120°C i ciągłą 110°C.

Edytowane przez Gabe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.