Skocz do zawartości

Barszcz kiszony


rubezahl

Rekomendowane odpowiedzi

Był już tutaj temat o barszczu, ale to inna liga :)

 

 

1 kg buraków czerwonych

1 duża marchew

1 pietruszka

1/2 średniej wielkości selera

5 ząbków czosnku

3 łyżki soli

3 łyżki cukru

1 łyżeczka kminku

 

Buraki i pozostałe warzywa, pokroić w plastry/ćwiartki.

Przegotować wodę, dodać sól, cukier, kminek. Wystudzić. Niestety nie potrafię podać ile wody potrzeba, w moim słoju (chyba 2 l, 3 ?) buraki i reszta mieszczą się 'pod kołnierz'. Wody z dodatkami robię mniej, potem dolewam do zakrycia całości.

Zalać warzywa w słoju/kamionce. Docisnąć obciążonym czymś :) - u mnie idealnie pasuje (wypełniona wodą) szklanka.

 

Czas kiszenia to ok. miesiąc. Wychodzi naprawdę kwaśny barszcz, nie jakaś popierdułka jak z przepisów na kiszenie w 4-5 dni... :D

 

 

Po odcedzeniu, uzyskany kwas można przechowywać w butelkach (chłodno, ciemno).

 

 

Do bulionu dolewamy kwasu wg uznania/smaku. Dodajemy do smaku: czosnek, liść laurowy, ziele angielskie. Raczej nie przegotowywać, bo traci piękny rubinowy kolor.

 

 

... po ciężkim wieczorze :beer::beer::beer: , literatka kwasu z lodówki może uratować życie... ale uwaga - słabe żołądki mogą mieć problem z czasem dotarcia na 'tron' :/

 

Z tego co pozostanie po odcedzeniu, można zrobić dobrą sałatkę. Jak będziecie zainteresowani - wpiszę tu sprawdzoną.

 

ed. dodanie chleba na zakwasie może przyspieszyć proces kiszenia, ale uzyskane w ten sposób kwasy nie były dla mnie smaczne.

Edytowane przez rubezahl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Ostatnio zacząłem się bawić w kiszenie barszczu, wciąga prawie jak piwowarstwo czy winiarstwo ;):D

buraczano- marchwiowo-cebulowy z czosnkiem, kolendrą, gorczycą i kminkiem zabutelkowany, teraz buraczano-jabłkowy nastawiłem.

W celu przyspieszenia fermentacji dodaję lacidofil z apteki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zacząłem się bawić w kiszenie barszczu, wciąga prawie jak piwowarstwo czy winiarstwo ;):D

buraczano- marchwiowo-cebulowy z czosnkiem, kolendrą, gorczycą i kminkiem zabutelkowany, teraz buraczano-jabłkowy nastawiłem.

Czasami pod koniec kiszenia , do części dodaję kwaśną śmietanę na 3-5dni. Powstaje dość ciekawy napój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

1 kg buraków czerwonych

 

1 duża marchew

 

1 pietruszka

 

1/2 średniej wielkości selera

 

5 ząbków czosnku

 

3 łyżki soli

 

3 łyżki cukru

 

1 łyżeczka kminku

 

 

Na pewno dajesz 3 łyżki soli ? Zrobiłem z taką ilością soli i jest zdecydowanie za słony do picia. Dodany do zupy jest ok.

Edytowane przez Yanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno dajesz 3 łyżki soli ?

Tak - 3 łyżki, dla mnie jest ok.

 

Sałatka - może nie tyle przepis, co kierunki do improwizacji:

Surowe buraczki zetrzeć na drobnych 'łezkach' bo są twarde.

Ugotowane (najlepiej w szybkowarze) zetrzeć grubiej, sałatka ma wtedy lepszą konsystencję.

Dodajemy coś słodkiego: ananasy z puszki lub słodkie jabłka. W wersji z ananasem, próbowałem też dać smażoną pierś z kurczaka pokrojoną w cienkie paski.

Do przyprawienia: oliwa, sól, pieprz, cukier - jak mało słodkie owoce. Trochę zieleniny, (dla mnie) do jabłka pietruszka, do ananasa bazylia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W celu przyspieszenia fermentacji dodaję lacidofil z apteki.

Kiedyś się zastanawiałem, czy nie dałoby się ich jakoś namnożyć skutecznie, żeby zmniejszyć koszty podczas kuracji antybiotykowej.

Wrzuć do młodego piwa, ładnie wyrosną :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Czas kiszenia to ok. miesiąc. Wychodzi naprawdę kwaśny barszcz, nie jakaś popierdułka jak z przepisów na kiszenie w 4-5 dni...

Pozwolę sobie odświeżyć wątek.

Dodam, że taki zakwas buraczany po 4-7 dniach jest u nas spożywany jako napój typu 1-2 szklanki na dzień.

 

Ważne jest to by sól była niejodowana (w tesco jest takowa do przetworów ) gdyż jod przeszkadza namnażać się bakteriom mlekowym ... i można dostać ocet.. zamiast zakwasu.

 

A co do jej ilości: by nie nabawić się nadciśnienia przy częstym zakwasu spożywaniu, to płaska łyżka stołowa na litr wody daje pijalny produkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.