Skocz do zawartości

Mnóstwo pytań zanim zabiorę się za warzenie


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem goły i wesoły, nie mam nic. Chciałbym zabrać się za warzenie piwa, czego będę potrzebował? Garnek? Najzwyklejszy garnek, mam rozumieć? Ile litrów pojemności musi mieć ów garnek? Dodam tylko, że nie dysponuję żadnym większym garem i może być z tym maleńki problem.

 

Brewkit? Czy to już wystarczy, by uwarzyć piwo? Nie potrzebuję więcej żadnych palników i innych, by podgrzewać piwo etc.? Czy Brewkit + garnek to wszystko, czego mi potrzeba do wyprodukowania własnego piwa?

 

Jak wyglądać będzie cały proces warzenia? Po co mi garnek? Jakie są moje role? Czym się sugerować przy zakupie? O czym pamiętać? Na co zwracać uwagę?

 

Gdzie trzymać aparaturę, w jakim miejscu? Dodam jeszcze, że wolałbym przechowywać to w pokoju - pytanie, jak dużo miejsca zajmie i gdzie to umiejscowić?

 

Czy podgrzewanie sprowadza się wyłącznie do kuchenki oraz gara?

 

Na chwilę obecną tyle pytań, gdy zrodzi się więcej, dopiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

 

Znalazłem Rondel emaliowany 30 litrowy o średnicy 40 cm. Nada się? Potrzebny będzie do chmielenia, mam rozumieć? Zamierzam warzyć przy użyciu ekstraktów słodowych. Fermentacja zachodzi w brewkicie, tak?

 

 

 

 

Edit: Faktów nie oglądałem. Dlaczego Pan pyta, Panie Tomku?

Edytowane przez Mikołaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;) Wspominali o piwowarstwie wczoraj to małe obłożenie jest. Tak gar jak najbardziej się nada, jeśli emalia w środku nie jest w stanie agonalnym. Poczytaj na wiki dział o chmieleniu (chyba jest pod przygotowaniem piwa z zacieraniem ale ten etap jest identyczny). Co do pytania o fermentacji w brewkicie....poczytaj..naprawdę bo to mnie przerosło ;) Edytowane przez Marmur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bo we wczorajszych faktach był materiał o naszych zacnych stypendystach i stąd każdy zestaw pytań podstawowych (na które odpowiedzi znajdują się w piaskownicy piwowarskiej naszego forum) budzi podejrzenie, że stypendyści są winni zamieszania na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie, to ja zaproponowałem Koledze napisać oficjalnie na forum w 'piaskownicy', bo z podobnymi pytaniami napisał do mnie na PW, po tym jak napisałem do Niego, bo widziałem że nie mógł się odnaleźć - jak wiemy początki są trudne, a tym bardziej jak ktoś ma zapał (miejmy nadzieję że nie słomiany) i dostał po oczach nowymi perspektywami :P

Przekierowałem tutaj bo pojawiły się pytania o puchy, z których nie warzyłem i tak naprawdę nie widziałem ich na oczy :)

 

Tyle tytułem wstępu.

 

Też początkowo zaproponowałem czytanie, czytanie i jeszcze raz czytanie!

 

Początki:

Pucha + gar(nek) + źródło ciepła (kuchnia domowa może być jak najbardziej) + wiaderko 30l + temperatura pokojowa + parę dupereli (które wyjdą przy czytaniu instrukcji na wiki i w podobnych wątkach w tym dziale) = piwo :D

 

/a przynajmniej tak podejrzewam bo tak jak pisałem puchy nie widziałem na oczy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pytanie to już mnie przerosło...

Drugi pana post, który jest *jakże konstruktywny*. No nie ma to tamto, wiele się dowiedziałem, dziękuję za taką pomoc, ale nie musiał Pan tracić czasu, ależ dziękuję za tak wyczerpujące odpowiedzi - W skrócie, nie wiem co bym bez Pana począł :/:|

 

;) Wspominali o piwowarstwie wczoraj to małe obłożenie jest. Tak gar jak najbardziej się nada, jeśli emalia w środku nie jest w stanie agonalnym. Poczytaj na wiki dział o chmieleniu (chyba jest pod przygotowaniem piwa z zacieraniem ale ten etap jest identyczny). Co do pytania o fermentacji w brewkicie....poczytaj..naprawdę bo to mnie przerosło ;)

O chmieleniu czytałem. Piwo należy chmielić do sześćdziesięciu minut. Powyżej sześćdziesięciu minut nie ma to korzystnego wpływu na smak, a przesadne "chmielenie" może sprawić, że piwo będzie zalatywało taniną, lub innymi aromatami niechcianymi.

Słomiany zapał? Niekoniecznie. Odkładam pieniądze, gospodaruję miejsce i zaczynam warzenie. Dostęp do butelek mam, kapslownicę zakupię, kapsle wbrew pozorom drogie nie są.

Drogi kolego Swiaderny, gdybym wiedział, że takie pytania wywołają takie oburzenie, darowałbym sobie te pytania na forum. No ale cóż.

 

 

I przepraszam was, pomyliłem pojęcie. Dotychczas myślałem, że Brewkit jest to aparatura - Kit, to z angielskiego coś w stylu "narzędzi". Np. Toolkit. Stąd moje skojarzenie.

 

Czyli fermentacja zachodzi w zakupionym w piwodzieju wiadrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi kolego Swiaderny, gdybym wiedział, że takie pytania wywołają takie oburzenie, darowałbym sobie te pytania na forum. No ale cóż.

 

Nie ma głupich pytań. Są głupie odpowiedzi ;) - mamy prawo nie wiedzieć o czymś i tej wiedzy poszukiwać

 

Nie ma się co obrażać i trzeba czytać podpowiedzi tych co chcą pomóc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że skoro słomiany zapał to nie jest a taki prawdziwy, zrodzony w jakimś stopniu z zamiłowania do piwa to wypadało by jednak zacząć od czytania. Uniknął byś takich podstawowych pytań i kąśliwych odpowiedzi. Jakieś minimum w końcu jest wymagane. Warzenie piwa to nie gotowanie zupy, choć tak to może z boku wyglądać... :D a na forach dotyczących warzenia jest sporo wątków wyjaśniających podstawowe podstawy...

Przede wszystkim jeśli zamierzasz robić piwo zaopatrz się najpierw w podstawowy sprzęt co byś nie musiał później (czytaj podczas warzenia) biegać i szukać tracąc nerwy że brak ci tego i owego i nic z tego nie wyjdzie co tam upichciłeś bo Ci np drożdży zabrakło lub fermentora lub fermentatora jak co niektórzy wolą (Panie Tomku).

Najlepiej przeszukaj allegro i zakup jakieś ABC piwowara skoro garnek i źródło ciepła już masz.

Na początek Garnek,TERMOMETR do 100 St C(mała rzecz a jakże ważna), zestaw do warzenia czyli ekstrakty skoro już tak zaczynasz, chmiel, drożdże, Fermentator 30L z pokrywką, wężyk do dekantacji lub kranik,butelki kapslownica. ŚRODEK DO DEZYNFEKCJI!!! łyżka duŻa, waga kuchenna, Balingometr... kapsle butelki....

Jeśli o czymś zapomniałem to proszę dopisać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Mcpol1, ale tak naprawdę nie wiem od czego mam zacząć! Jest i owszem dużo ciekawych rzeczy, ale niepotrzebny mi temat o Milkstoucie, gdyż ja chcę uwarzyć pierwsze piwo. Interesuję się tematem piwa od trzech lat dopiero. Pomysł uwarzenia piwa zrodził się zupełnie przypadkiem, ale już nawet z ojcem rozmawiałem i on sam nawet mi przyklaskuje. Mam poparcie rodzica, a to już dużo. Zwłaszcza, że potem miło będzie zasiąść przy własnym piwku w gronie przyjaciół.

Myślę, że gdy uwarzę swoje pierwsze piwo, moje pytania wynikające z ignorancji miną, a będę zadawał bardziej zaawansowane. W chwili obecnej po prostu staram się dowiedzieć jak najwięcej. Nie twierdzę, że nie ma tu żadnego tematu, który nie udzieliłby mi odpowiedzi na moje pytania, nie mniej jednak wolałbym pierw coś uwarzyć, potem poczytać.

Kolega Swiaderny podesłał mi link: http://www.wiki.piwo...acierania_słodu który wiele wyjaśnił - wiem już nieco więcej.

Czyli fermentacja zachodzi w wiadrze, po schłodzeniu brzeczki. Jak długo trwa fermentacja? Czy zatrzymuje się sama na pewnym etapie? I co z leżakowaniem?

 

Edit:

Ps. Panowie! Czy gdy dziecko podchodzi do was i pyta: A co to jest piwo, też łapiecie się za głowę? Czy odwołujecie do billboardów w centrum miasta? Proszę was o odrobinę wyrozumiałości i właściwe nakierunkowanie. Rozumiem waszą złość, ale na pewno każdy z Was (a przynajmniej większość) borykał się z problemami podobnymi jak moje. Nie mam racji? I owszem, pewnie także odwoływano się wtedy do lektur, ale skoro mogę skorzystać bezpośrednio z pomocy doświadczonych kolegów, co za problem. W rzeczywistości chodzi przecież o to, by sobie pomagać. Dziś dużo pytam, a za dwa / trzy lata, sam może będę się uśmiechał do siebie, że też zadawałem takie pytania, odpowiadając tym samym komuś na podobne pytania.

Edytowane przez Mikołaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem Twojego podejścia. Ktoś kiedyś się wysilił aby wszystko napisać w jednym miejscu (patrz przemyślenia Jejskiego). Czego jeszcze potrzebujesz, bo tam jest wszystko wg mnie. Odpowiadać na Twoje pytania można by przyklejając tekst Jejskiego. Tego chcesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiem ci tylko, że przez dwa tygodnie czytałem browar.biz zanim zabrałem się do roboty. Na tym forum promowana jest samodzielność. Dwa tygodnie czytania, zadawanie pytań w ostateczności i na pytania, na które nie ma tu jeszcze odpowiedzi. Chciej być samodzielnym. Uzależnienie od innych nie jest dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli fermentacja zachodzi w wiadrze, po schłodzeniu brzeczki. Jak długo trwa fermentacja? Czy zatrzymuje się sama na pewnym etapie? I co z leżakowaniem?

 

Fermentacja trwa ok. 2 tygodni. Leżakowanie można robić już po rozlaniu w butelki. To tak w uproszczeniu, bo dla różnych piw stosuje się różne metody.

 

ALL: potraktujmy ten temat jako źródło informacji dla innych początkujących użytkowników, którzy będą się z pewnością w ciągu paru najbliższych dni pojawiać, proszę wszystkich o powstrzymanie się z standadowymi komentarzami z repertuaru "dziadki ustawiaja kotów"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.