Skocz do zawartości

Odparowanie przy gotowaniu


gottri

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mogę doczekać się odpowiedzi w zapiskach piw. dom. dlatego pytam tutaj ponownie.

 

Pytania jakie tam umieściłem to:

 

Raczej przegrzewałem "brzęczkę" odparowało mi ponad 4 litry (sic!), czy to także mogło mieć wpływ na wydajność ??

 

Co z ew. melanoidlydludle .... podczas przegrzewania, czy jest to jakoś zauważalne na etapie fermentacji czy tylko w smaku gotowego piwka??

 

Rozmawiamy o Kolschu, jeśli chodzi o pytanie drugie

 

 

a rozszerzając pytanie o odparowanie a wydajność , może głupie, może piaskownicowe, ale czy odparowuje tylko woda czy może też część "duszy" z zasypu??

Gdyby to była tylko woda na chłopski rozum zawartość słodu w słodzie zatrzymana w garze się nie zmienia tak?!

Może tylko przypomina to bardziej warzenie wysoko stężonej "brzęczki"....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - to prawda nie wziąłem słodu w słodzie w cudzysłów. :D

Tak to jest gdy humanista bierze się za procesy chemiczne ze wsparciem matematyki, trzeba się podpierać ogólnikami :lol:

 

a drugie pytanie, ktoś podpowie ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki zgoda - oczywiście nie będę tego próbował smakowo, raczej pytałem czy są jakieś efekty zauważalne np. w samym wyglądzie podczas fermentacji itp. ... przyjdzie mi w takim razie poczekać jeszcze trochę z odpowiedzią na pytanie o ile przesadziłem.

 

Popatrz na wzór do obliczania wydajności i sam sobie odpowiesz na pytania.

 

Chyba nie do końca - musiałbym zrobić dwa pomiary, pierwszy dla gęstości i objętości tuż przed chmieleniem, a tego nie zrobiłem (tylko wodę wysłodkową) .. i drugi dla porównania już po gotowaniu.

 

Po co piszesz brzęczka?

 

Długa, historia ... drażni?! to przestanę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Związki melanoidowe przyciemniają odrobinę piwo. Powstaje ich bardzo dużo podczas zacierania dekokcyjnego i dlatego piwa tak zacierane są trochę ciemniejsze od piw zacieranych infuzyjnie lub temperaturowo. W moich piwach ten efekt jest nawet łatwiej zauważalny, niż wpływ melanoidów na smak czy aromat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.