Skocz do zawartości

temperatura startera?


H.M.

Rekomendowane odpowiedzi

W jakiej temperaturze powinno się robić starter?

rozumiem, że torebka propagatora powinna puchnąć w cieple 20-25C - a co ze starterem?

Wg instrukcji też, ale czy nie powinno się robić startera w temperaturze w jakiej drożdże mają docelowo pracować w piwie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby tak miały mutować, to do fermentacji zdążyłyby uciec ze słoika. Skoro rozumiesz, że saszetka drożdży puchnie w temperaturze 20°C - 25°C, to dlaczego masz wątpliwości dotyczące startera? Taka saszetka to też rodzaj startera, tylko w mniejszej skali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz bezpiecznie robić w temperaturze pokojowej, byle potem pozbyć się przerobionej brzeczki przed wlaniem do fermentora.

 

Są ortodoksi, którzy twierdzą, że drożdże namnażane w temperaturze fermentacji dają lepsze rezultaty, ale ja to wkładam między bajki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale...

 

Załóżmy, że mam drożdże lagerowe i zrobiłem sobie na nich piwo w temp. fermentacji 18C, drożdże przefermentowały właściwie jak górniaki. Czy jeżeli użyję ponownie gęstwy i zrobie na niej lagera w 8C - to wyjdzie takie samo piwo jak na gęstwie z piwa fermentowanego w prawidłowej temperaturze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co innego jest idealną temperaturą dla wzrostu drożdży, a co innego temperatura fermentacji.

Przy pierwszym naszym celem jest uzyskanie jak największej ilości komórek drożdżowych(w krótkim czasie), a w drugiej dany profil smakowy piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Starter do piw dolnej fermentacji powinien być robiony w temperaturze pokojowej lub zbliżonej do temperatury fermentacji warki,chodzi mi o zwiększenie efektywności namnażania.Pytanie czy ma to wpływ na ilość otrzymanych komórek drożdżowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej na szybkość przebiegu procesu namnażania

Powinny się namnożyć w takiej samej ilości (bo pożywienie mają to samo i tyle samo) ale w temp. niższej może być dłużej

 

edit: tak jak Makaron wyżej napisał :)

Edytowane przez Swiaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem w temp. pokojowej nawet przez kilka dni. Na początku mieszałem starter kilka razu dziennie, a następnie pozwoliłem mu odpocząć, aby drożdże ładnie opadły. starter robiłem w 2 litrowym słoju, otrzymałem 1 - 1,5 cm świeżej gęstwy :cool: Temat pewnie był poruszany gdzieś tam, ale jeśli chcesz to zrób jak piszę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.