Jump to content
Sign in to follow this  
H.M.

temperatura startera?

Recommended Posts

W jakiej temperaturze powinno się robić starter?

rozumiem, że torebka propagatora powinna puchnąć w cieple 20-25C - a co ze starterem?

Wg instrukcji też, ale czy nie powinno się robić startera w temperaturze w jakiej drożdże mają docelowo pracować w piwie?

Ale drożdże przewidziane do fermentowania np. w 15 C nie zmutują od fermentowania w temp 20+ ?.

Rozumiem, że schłodzone powrócą do właściwego profilu?

Jakby tak miały mutować, to do fermentacji zdążyłyby uciec ze słoika. Skoro rozumiesz, że saszetka drożdży puchnie w temperaturze 20°C - 25°C, to dlaczego masz wątpliwości dotyczące startera? Taka saszetka to też rodzaj startera, tylko w mniejszej skali.

Możesz bezpiecznie robić w temperaturze pokojowej, byle potem pozbyć się przerobionej brzeczki przed wlaniem do fermentora.

Są ortodoksi, którzy twierdzą, że drożdże namnażane w temperaturze fermentacji dają lepsze rezultaty, ale ja to wkładam między bajki.

Ale...

Załóżmy, że mam drożdże lagerowe i zrobiłem sobie na nich piwo w temp. fermentacji 18C, drożdże przefermentowały właściwie jak górniaki. Czy jeżeli użyję ponownie gęstwy i zrobie na niej lagera w 8C - to wyjdzie takie samo piwo jak na gęstwie z piwa fermentowanego w prawidłowej temperaturze?

Co innego jest idealną temperaturą dla wzrostu drożdży, a co innego temperatura fermentacji.

Przy pierwszym naszym celem jest uzyskanie jak największej ilości komórek drożdżowych(w krótkim czasie), a w drugiej dany profil smakowy piwa.

Starter do piw dolnej fermentacji powinien być robiony w temperaturze pokojowej lub zbliżonej do temperatury fermentacji warki,chodzi mi o zwiększenie efektywności namnażania.Pytanie czy ma to wpływ na ilość otrzymanych komórek drożdżowych.

Raczej na szybkość przebiegu procesu namnażania

Powinny się namnożyć w takiej samej ilości (bo pożywienie mają to samo i tyle samo) ale w temp. niższej może być dłużej

edit: tak jak Makaron wyżej napisał :)

Edited by Swiaderny

Ja robiłem w temp. pokojowej nawet przez kilka dni. Na początku mieszałem starter kilka razu dziennie, a następnie pozwoliłem mu odpocząć, aby drożdże ładnie opadły. starter robiłem w 2 litrowym słoju, otrzymałem 1 - 1,5 cm świeżej gęstwy :cool: Temat pewnie był poruszany gdzieś tam, ale jeśli chcesz to zrób jak piszę ;)

Myślałem raczej o temp. ponad 30°C, żeby ktoś nie pomyślał, że śrubkę można w nieskończoność podkręcać ;), ale temp 20-25°C jest jak najbardziej właściwa