Skocz do zawartości

Kilka pytań po pierwszym warzeniu


Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Pytania z poprzedniego mojego posta nadal aktualne :) Jutro przelewam na cichą i warzę nowe piwo ale do tego muszę poznać odpowiedzi. Dziękuję :)

Jak masz możliwość zgrać w czasie przelewnie na cichą z warzeniem nowego piwa, to idealna okoliczność. Nie baw się w żadne przelewanie gęstwy do słoików, przepłukiwania gęstwy itd. na to będziesz miał czas po "otrzaskaniu się " z tematem. Uwarz piwo, schłodź, napowietrz, poprzednie piwo zlej na cichą, zdezynfekowaną chochelką nabierz gęstwy i zadaj do nowego piwa pamiętając o prawidłowej ilości (w gęstwie msz drożdże żywe, drożdże martwe, piwo i inne), jak trochę przesadzisz z ilością to nic złego nie stanie się, nawet lepiej bo S-33 charakteryzują się słabym odfermentowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz możliwość zgrać w czasie przelewnie na cichą z warzeniem nowego piwa, to idealna okoliczność. Nie baw się w żadne przelewanie gęstwy do słoików, przepłukiwania gęstwy itd. na to będziesz miał czas po "otrzaskaniu się " z tematem. Uwarz piwo, schłodź, napowietrz, poprzednie piwo zlej na cichą, zdezynfekowaną chochelką nabierz gęstwy i zadaj do nowego piwa pamiętając o prawidłowej ilości (w gęstwie msz drożdże żywe, drożdże martwe, piwo i inne), jak trochę przesadzisz z ilością to nic złego nie stanie się, nawet lepiej bo S-33 charakteryzują się słabym odfermentowaniem.

Przekonałeś mnie, nie będę się bawił w słoiki. Mam nadzieję, że martwe drożdże nie zepsują smaku piwa, ale jeśli tak to będzie połowiczna strata gdyż mam surowców tylko na 10 litrów :D

 

Czy te brązowe plamki pod areometrem to drożdże i mam czekać na ich opadnięcie czy mogę jutro przelewać na cichą? Chciałbym się upewnić w 100%. Blg od 2 dni (bo od tylu sprawdzam) stoi na poziomie 4.

Oto zdjęcie (większa rozdzielczość pod linkiem: http://i.imgur.com/dnk05.jpg)

U3Wba.jpg

 

Zdaję sobie sprawę z tego, że moje pytania są bzdurne ale rzeczy dla was oczywiste są dla mnie jeszcze dużym problemem :)

Edytowane przez mesteken
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak drożdże z gęstwy ładnie zastartowały. Przelałem je na kilka godzin do sterylnego słoika, martwe usadowiły się na dole i zadałem 50 ml do 8l piwa.

Ale zdarzył się pewien problem. Przed gotowaniem gęstość brzeczki miała 10 Blg (11 litrów). Po gotowaniu zostało 8 litrów brzeczki. Niestety nie byłem w stanie zmierzyć gęstości bo w trakcie gotowania pokrywa kadzi spadła na areometr i został roztrzaskany. Nie pomyślałem jednak o tym aby zlać kilkadziesiąt ml brzeczki przed zadaniem drożdży aby w następnych dniach sprawdzić jej gęstość nowym areometrem. Przyszło mi do głowy aby wycisnąć na próbkę trochę brzeczki z chmielu (nie mającego kontaktu z drożdżami) i na niej sprawdzić gęstość. Jak myślicie, poziom Blg kilkudniowej brzeczki wyciskanej z chmielu pokaże prawdziwą wartość?

 

Jeżeli sprawdzenie gęstości brzeczki wyciśniętej z chmielu pokaże dziwne wartości to czy na podstawie podanych informacji da się jakoś obliczyć poziom Blg?

Edytowane przez mesteken
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przybliżeniu możesz przyjąć że masz 13,5 Blg

Oszacowałeś to na podstawie swoich doświadczeń czy jest jakiś wzór?

 

Zakładałem, że piwo będzie miało 12 Blg. Czy wyższy poziom gęstości oprócz większej ilości alkoholu nie wniesie gorszego smaku? Jest to piwo górnej fermentacji.

Edytowane przez mesteken
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 Blg to 100 gram cukrów w każdym kilogramie roztworu, przy tej gęstości nie popełnisz dużego błędu jeśli przyjmiesz że 1 kg jest równy 1 litrowi. 11*0,10/8= 0,1375 a więc w 8 litrach, będzie 135 gram na każdy litr. Ponieważ coś zostało w chmielinach zaokrągliłem do 13,5 Blg ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli sprawdzenie gęstości brzeczki wyciśniętej z chmielu pokaże dziwne wartości to czy na podstawie podanych informacji da się jakoś obliczyć poziom Blg?

Na przyszłość - bardzo prosty i przydatny programik - FermCalc:

http://web2.airmail.net/sgross/fermcalc/index.html

 

Dodatkowo programik jest wyjątkowo dokładny i pozwala przeliczać wszelkie zagadnienia związane ze stężeniem cukru we wszystkich interesujących nas kierunkach - zakładka 'sugar'

U mnie perfekcyjnie zdał egzamin przy przeliczaniu mocniejszych piw, w których stosowałem spore ilości dodatkowego cukru - w takich przypadkach liczenie 'na oko' może nie wypalić...

Uwzględnia nawet zmiany objętości wynikłe z dodania cukru w formie sypkiej itp.

Zmień jednostki na 'metric' i jednostkę gęstości na Brix (odpowiada naszemu blg) i będzie hulać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 Blg to 100 gram cukrów w każdym kilogramie roztworu, przy tej gęstości nie popełnisz dużego błędu jeśli przyjmiesz że 1 kg jest równy 1 litrowi. 11*0,10/8= 0,1375 a więc w 8 litrach, będzie 135 gram na każdy litr. Ponieważ coś zostało w chmielinach zaokrągliłem do 13,5 Blg ;)

Najprościej to obliczyćproporcję tego co było przez to co jest (11\8 = 1,375) i pomnożyć razy blg początkowe - 10 * 1,375 = 13,75°Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Kupiłem już nowy areometr i wyszło 12 Blg. Słabiutko z wydajnością. Myślę, że na taką małą ilość słodów jaką użyłem (w sumie 2 kg) kranik jest zbyt wysoko zamontowany.

W nowej warce drożdże zrobiły jakby to nazwać skorupę. Czy to dopuszczalne? Czy może zalążki infekcji? Ma ona kolor podobny do koloru zrehydratyzowanych drożdży. Nie jest to kolor biały. Poniżej zdjęcie (przepraszam za jakość, było już ciemno i oświetlałem latarką):

h21rq.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na burzliwej leży dopiero 4 dzień. Niestety w drugim fermentorze przebywa aktualnie pierwsza warka i nie mam jak zrobić cichej a wiem, że niezbyt dokładnie przelałem z dużą ilością osadu i cicha by się przydała... Czy mogę młode piwo zdekantować do gara, wyczyścić fermentor i przelać znowu do tego fermentora na cichą? Oprócz gara mam jeszcze filtrator (takie samo wiadro jak fermentory) ale ma on kranik, który może być źródłem infekcji.

 

EDIT: Blg wynosi aktualnie 5. Sprawdzałem jeszcze przed chwilą brzeczkę wyciśniętą z chmielin i jakimś cudem jej gęstość spadła z 12 Blg do 6 a na pewno nie miała styczności z drożdżami... Ktoś potrafi to wyjaśnić? Brzeczka z chmielin była przetrzymywana w temperaturze pokojowej, być może zaszła fermentacja bez użycia drożdży?

Edytowane przez mesteken
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to dałeś plamę,bo mogłeś burzliwą zrobić w tym z kranikiem,miałbyś wtedy wiadro wolne,a tak,to możesz zrobić cichą w tym z kranikiem,no i tu jest problem,bo będziesz musiał dodawać cukier do refermentacji do każdej butelki oddzielnie,ale za to będziesz miał mniej przelewania,jak chcesz dodawać w wiadrze do całej objętości,to możesz zaryzykować tej operacji z przelewaniem do gara i myciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to dałeś plamę,bo mogłeś burzliwą zrobić w tym z kranikiem,miałbyś wtedy wiadro wolne,a tak,to możesz zrobić cichą w tym z kranikiem,no i tu jest problem,bo będziesz musiał dodawać cukier do refermentacji do każdej butelki oddzielnie,ale za to będziesz miał mniej przelewania,jak chcesz dodawać w wiadrze do całej objętości,to możesz zaryzykować tej operacji z przelewaniem do gara i myciem.

Chyba raczej zaryzykuję, ale nie wiem czy jak zeszło do 5 Blg to czy to nie za duży poziom? Gdybym miał pewność jaka była gęstość brzeczki po gotowaniu nie miałbym tych pytań. Zdaniem użytkowników olo333 i zbynekkk brzeczka po gotowaniu miała ok. 13,5 Blg. Natomiast mój areometr pokazał wartość 12 Blg ale było to po 2 dniach więc już wtedy mogły tam zagnieździć się dzikie drożdże i zjeść cukry.

 

No i nie wiem czy przelewać na cichą czy jeszcze poczekać... Proszę o pomoc :roll:

 

Mogły przerobić dzikie, masz lambika :smilies:

Lambika co najwyżej mam w brzeczce testowej, nie bawiłem się tu w sterylizację bo wiedziałem, że to i tak jest do wylania, nie spodziewałem się za to że istnieje coś takiego jak dzikie drożdże :)

Edytowane przez mesteken
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no,jak nie masz po tych wszystkich operacjach ,fotach,pomiarach infekcji to pokłony,wiec praktycznie niczym nie ryzykujesz ;),

na drugi raz nauczysz się ,że nie grzebie się bez sensu w piwie,dba się o sterylność i planuje wcześniej etapy.

Burzliwą przeprowadzam w półotwartym fermentorze, jeśli miałaby się wdać infekcja wdałaby się bez mojego zaglądania, ja tylko lekko odkrywam pokrywę i ostrożnie zaglądam. Nadal nie wiem czy 5 Blg w tym przypadku to dobry poziom na przelewanie na cichą. Przecież tam już nie będzie zbyt wiele drożdży aby cokolwiek zdziałać :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to już widzę, że w filtratorze (pełniącym teraz role fermentora) z kranikiem po przelaniu na powierzchni zbiera się to co pokazałem na ostatnim zdjęciu, jest tego nieporównywalnie mniej niż w poprzednim fermentorze. Zgodnie z twoją propozycją zostawiam w nim na 3-5 dni, a potem przelewam na cichą.

 

Dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.