Skocz do zawartości

dodatek niesłodowy - ile?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od dłuższego czasu zbieram się na uwarzenie gryczanego wedle przepisu:

http://www.browamato...&przedm=2779857

No i nadchodzi ten dzień, jutro, w sobotę od rana zaczynam, mam tylko jedno pytanie, bo nie będę używać płatków gryczanych błyskawicznych, tylko zwykłą kaszę gryczaną z woreczka

Wiadomo, płatków błyskawicznych się nie kleikuje i ma być 400 gram, jak w przepisie, a ile ma być kaszy gryczanej? 400 gram przed kleikowaniem, czy 400 gram po kleikowaniu?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to ja mam problem z wyczuciem gryczanego charakteru w moim piwie z 900g kaszy gryczanej...

 

Robiłem gryczane 2 razy na s 04 - można odszukać smaczek gryki, jesienią zrobiłem na Munichach i w tej warce nie mogę odnaleźć.

Na moje gryka lepiej pasuje na górną fermentację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kiedyś słodowałem grykę. Jak zobaczyłem pływające oka tłuszczu po pierwszej wodzie to jakoś mi przeszło używanie gryki do piwa.

 

Patrząc na płatki, to pod względem zawartości tłuszczu nie ma wielkiej różnicy między gryką, jęczmieniem i pszenicą.

 

A płatki od kaszy są gorsze pod tym względem, że zatykają filtrację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że lepsza będzie kasza gryczana krakowska a nie cała ziarna (lub ziarna ześrutowane)

 

Istotne też jaka kasza- występuje w formie białej i palonej, a ta ostatnia w różnym stopniu.

Pamiętać trzeba że im ciemniej prażona tym bardziej wyrazisty smak gryczany, zrobiłem kiedyś piwo z 50% zasypem kaszy gryczanej niepalonej i gryczaności tam nie było nic, ot coś jak witbier.

Ale zrobiłem też piwo z ok 1/5 zasypu gryczanego (prażona) i "gryczaność" była wyraźna, połączona z ostrością która teraz kojarzy mi się ze zbyt dużą ilością słodu Specjal B

 

PS warto by uściślić temat wątku, bo dodatków niesłodowanych jest wiele, a tu mowa tylko o jednym

Edytowane przez mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się zaciera, dałem 0,4 kg kaszy gryczanej prażonej, oczywiście kleikowanie wcześniej.

Zaraz będzie filtracja, na razie pięknie pachnie gryką z lekkim zapachem palonym, ale nie za mocno.

Tłuszcz nie pływa.

zasyp:

2,3 kg monachijski

2,3 kg wiedeński

0,25 kg caraaroma

0,2 caramunich

0,4 kg kasza gryczana prażona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasyp:

2,3 kg monachijski

2,3 kg wiedeński

0,25 kg caraaroma

0,2 caramunich

0,4 kg kasza gryczana prażona

 

15 min przed końcem gotowania dałem 0,5 litra miodu gryczanego

wyszło niecałe 20 litrów o 11,5 blg (liczyłem na więcej), wczoraj wieczorem zadana gęstwa Wyeast Urquell Lager w 20 stopniach, odstawione do pomieszczenia o 9 stopniach, dzisiaj już piękna piana, fermentuje ostro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszę trzeba było ześrutować?

To była kasza gryczana w woreczkach, oczywiście była skleikowana.

Należałoby :) Kasza to praktycznie całe ziarenka w łusce -> mogło to spowodować mniejszą ekstrakcję skrobi

 

edit: ort

Edytowane przez Swiaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wtopa po całości.

Aa zwykły ryż też trzeba śrutować (zrobiłem kiedyś z ryżem jasnego pilsa i to było najlepsze piwo jakie kiedykolwiek zrobiłem, nie tylko w mojej opinii, została jedna butelka na specjalną okazję - tylko nie piszcie mi z ryżem smakowało bo lubię koncerniaki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to wtopa po całości.

Aa zwykły ryż też trzeba śrutować (zrobiłem kiedyś z ryżem jasnego pilsa i to było najlepsze piwo jakie kiedykolwiek zrobiłem, nie tylko w mojej opinii, została jedna butelka na specjalną okazję - tylko nie piszcie mi z ryżem smakowało bo lubię koncerniaki).

 

Nie ryżu nie trzeba śrutować tylko kleikować. I pod koniec dobrze jest blenderem go potraktować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ryż zazwyczaj w handlu jest już łuskany, a gryka w kaszy gryczanej - nie. Nieśrutowana kasza gryczana na pewno dużo gorzej oddawała cukry do brzeczki niż gdyby była ześrutowana. Pewnie nawet dramatycznie gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Piwo ponad 3 tygodnie w butelce.

Myślałem, że to będzie porażka po całości, ale jednak coś wyszło. Smaku miodu i gryki nie ma, niestety. Z gryki pozostała gorczyka (kasza gryczana prażona), trochę drażniąca, ale da się pić, nie zniechęca przynajmniej. Koledzy nazwali to piwo "pieczony ziemniak", bo w samku przypomina pieczone ziemniaki z ogniska.

Za kilka miesięcy może być niezłe piwo, jak prażony posmak goryczki trochę złagonieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 min przed końcem gotowania dałem 0,5 litra miodu gryczanego

wyszło niecałe 20 litrów o 11,5 blg (liczyłem na więcej), wczoraj wieczorem zadana gęstwa Wyeast Urquell Lager w 20 stopniach, odstawione do pomieszczenia o 9 stopniach, dzisiaj już piękna piana, fermentuje ostro

Nie wiem dlaczego wszyscy tak bardzo sie uparli dawac miod w czasie chmielenia, miod w temperaturze powyzej 45°C traci wszystkie swoje wlasciwosci zostaje tylko mala czesc jego posmaku wiec lepiej dawac po chmieleniu jak juz masz ostudzona brzeczke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego wszyscy tak bardzo sie uparli dawac miod w czasie chmielenia, miod w temperaturze powyzej 45°C traci wszystkie swoje wlasciwosci zostaje tylko mala czesc jego posmaku wiec lepiej dawac po chmieleniu jak juz masz ostudzona brzeczke

Ja wiem i było to już poruszane trylion razy. Chodzi o różne żyjątka w miodzie zawarte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.