Jump to content
Sign in to follow this  
skitof

Browar Kopyra, # 72, Barley Wine

Recommended Posts

Niesamowity i diabelski to styl, ale od początku. Po przelaniu piwo jest gęste, likierowate, ale klarowne. Przyjemnie patrzeć, jak wolno płyn przelewa się do szklanki (to błąd, jedna butelka na czterech wystarczy, więc kieliszek lepszy, nie szklanica).

Aromat od razu rozpływa się wszędzie - to fajerwerki odczuć. Nuty owocowe zbliżone do suszonej śliwki, dojrzałych czerwonych porzeczek i suszonych moreli zderzają się pumperniklem, migdałami świeżo obranymi ze skórki i ciemnym karmelem. Jest jeszcze jednkaże coś, co skutecznie psuje czystość aromatu, to gryzący nozdrza aldehyd octowy, kwas octowy. Gdyby nie on, to byłaby pełnia szczęścia.

Pierszy łyk przywołuje dość słodkie odczucia kojarzące się z paletą aromatu. Od razu jednak daje się we znaki silny i też dość gryzący alkohol. Kiedy piwo wolno przetacza się przez podniebienie to karmelowo-owocową słodycz sukcesywnie pokonuje gorzka czekolada i niesłodki marcepan. W posmaku silna goryczka miesza się z alkoholem. Goryczka potęguje wrażenie alkoholu, alkohol potęguje wrażenie goryczki. Końcówka jest zdecydowana, choć kilkanaście sekund po przełknięciu, kiedy na podniebieniu zostaje już tylko goryczka, jest ona ściągająca, lekko taninowa i tępa. Po przełknięciu moc alkoholu solidnie rozgrzewa wnętrze.

W ustach piwo jest gęste, oblepiające, likierowate w konsystencji i po prostu ciężkie w szklanicy. Gęste, ale nagazowanie dobrze robi, nie jest wysokie, ale też nie niskie. Optymalne.

Co prawda piwo górnej fermentacji, ale bardzo przypomina mi porter bałtycki, choć oczywiście parametry nie te. Nawet pijąc ukułem nazwę Cream Baltic Porter. Ale z drugiej strony pomyślałem, że podobnie musiało smakować piwo jopejskie, powstałe w wyniku fermentacji spontanicznej, gęste i mocne.

Trzeba przyznać, że styl Barley Wine niesie w sobie niesamowite wrażenia, jest tak pojemny, że każdy może coś innego odkryć dla siebie. Nie jest to piwo sesyjne, nie jest to piwo orzeźwiające. To mieszanina sherry, porto, mocnego piwa i stosownej okazji. No i diabelsko mocne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.