Skocz do zawartości

Zbieranie gęstwy


Afghan

Rekomendowane odpowiedzi

...

Wczoraj przygotowałem(wyparzyłem) sobie jeden duży słój(4,5l) i dwa litrowe, przy zlewaniu piwa zostawiłem nad osadem trochę i starałem się delikatnie zamieszać, jak otworzyłem fermentator okazało się że osad jest dość mocno zbity. Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale dolałem wody destylowanej i mieszałem fermentatorem aż do wymieszania osadu. Po zmieszaniu zlałem wszystko do dużego słoja.

 

Kombinujesz jak koń pod górkę ,nie lepiej było do słoika po np. majonezie zebrać gęstwę po prostu łyżką ?

Aby sobie nie komplikować życia, potem tę gęstwę zadajesz łyżką do następnej warki i tyle.

A co ty chcesz zbierać po cichej ? ten delikatny osadzik na dnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kunze pisze:

"Krótkie przechowanie gęstwy drożdżowej, do 4 dni w temperaturze 3-4°C, nie wymaga usunięcia z niej piwa. Przy dłuższym przechowaniu, do 10 dni, bardziej wskazane jest przemycie drożdży i trzymanie ich pod warstwą wody."

 

Zgadza, sie. Ale my piwowarzy domowi nie trzymamy sie do wiekszosci zasad ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domowych warunkach utrzymanie sterylności jest dość trudne. Im mniej grzebania, tym mniejsze ryzyko zakażenia. Podobnie jak Anteks nic nie kombinuję, po otwarciu słoja z gęstwą i sprawdzeniu czy jest w porządku po prostu wlewam czym prędzej do świeżej brzeczki. Na wszelki wypadek zawsze mam pod ręką nowe drożdże. Do tej pory mi się to sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jak zawsze na czasie :). Po powrocie z urlopu planuje warzenie Dunkelweizen'a, a następnie Weizen'a jeden po drugim. Chce użyć do tego tych samych drożdży WB-06. Myślicie, że nie będzie miało wpływu na smak robienie jasnego po ciemnym??..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WB-06 bym nie zbierał. Robiłem hefeweizena na WB-06, zebrałem drożdże po nim i zrobiłem dunkelweizena. Pszeniczne ciemne wyszło słabe, prawie w ogóle posmaków pszenicznych i za kwaśny, no ale pijalny. Chyba, że gdzieś indziej popełniłem błąd, ale wydaje mi się, że wina drożdży.

Edytowane przez Afghan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jak zawsze na czasie :). Po powrocie z urlopu planuje warzenie Dunkelweizen'a, a następnie Weizen'a jeden po drugim. Chce użyć do tego tych samych drożdży WB-06. Myślicie, że nie będzie miało wpływu na smak robienie jasnego po ciemnym??..

W przypadku WB-06 chyba bym zaryzykował podział jednej szaszetki na dwie warki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WB-06 bym nie zbierał. Robiłem hefeweizena na WB-06, zebrałem drożdże po nim i zrobiłem dunkelweizena. Pszeniczne ciemne wyszło słabe, prawie w ogóle posmaków pszenicznych i za kwaśny, no ale pijalny. Chyba, że gdzieś indziej popełniłem błąd, ale wydaje mi się, że wina drożdży.

 

Coś ci się przyplątało, albo przepis marny. Ja przeważnie robią po 2-3 zbiory Wb-06 i najlepsza pszenica wychodzi właśnie z gęstwy z 2-3 pokolenia.

Co do ilości suchych to na 20-26l spokojnie stosuję 1/2 paczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś ci się przyplątało, albo przepis marny. Ja przeważnie robią po 2-3 zbiory Wb-06 i najlepsza pszenica wychodzi właśnie z gęstwy z 2-3 pokolenia.

Co do ilości suchych to na 20-26l spokojnie stosuję 1/2 paczki.

 

Ja z kolei nie radze nikomu stosowania mniejszej ilosci drozdzy niz zalecenia producenta. Co wiecej powiem, ze drozdzy powinno dodawac sie nawet wiecej! niz to co zalecil producent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pozwolę sobie podpiąć się pod temat.

Ile należy użyć gęstwy drożdzowej dla warki 20 litrowej, około 12 stopni Palto, górnej fermentacji?

 

Gdzieś chyba wyczytałem że około 200 ml.

 

Terzeba to za każdym razem obliczać kalkulatorem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pozwolę sobie podpiąć się pod temat.

Ile należy użyć gęstwy drożdzowej dla warki 20 litrowej, około 12 stopni Palto, górnej fermentacji?

 

Gdzieś chyba wyczytałem że około 200 ml.

 

Terzeba to za każdym razem obliczać kalkulatorem?

 

Jedni mowia, ze trzeba 1L gestwy na 1hL. (dla piw w okolicach 12 Plato)

 

Inni, ze zalezy to od tego jak dlugo gestwa lezala w lodowce, jak gesta jest gestwa, jaki typ piwa warzysz (ale, czy hybrydowe) itd... no jaka jest gestosc brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za zainteresowanie.

Na razie to takie teoretyczne moje rozwarzania. Przymierzam się do pierwszego warzenia z użyciem gęstwy i dopytuję się co i jak.

 

Na pierwszy raz to bedziesz zadowolony z tej latwej zasady ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne swoje banalne pytania odnośnie gęstwy :) trochę po fakcie bo gęstwa zadana ale .... Miałem gęstwę zebraną w dwa słoiki w jednym uleżało się około 300ml gęstwy i na wierzchu mieszanina piwa i wody destylowanej, w drugim gęstwy było na oko jakieś 100ml mniej i oczywiście też rozcieńczone piwo. Do zadania do nowej warki wyciągnąłem z lodówki słoik z większą ilością, i nie wiem czy to normalne zachowanie ale już po kilkunastu minutach od wyciągnięcia zaczęło to "pracować" tzn wytwarzać bąble bez dodawania świeżej brzeczki, ta mieszanina na smak .. ot jak rozcieńczone młode piwo bez żadnych kwasków czy smrodków, przed zadaniem zlałem to coś i tak jak planowałem dodałem wystudzonej świeżej brzeczki tyle że rozcieńczonej do około 6-7blg w słoiku zaczęło to trochę pracować więc zadałem drożdże, po 2 dniach blg z 12 zeszło do 4,5(wczoraj sprawdzane) w smaku normalny stout z kawowymi posmakami(zestaw dry stout z centrum piwowarstwa), piana też już opadła już opadła. Wszystko wskazuje na moje oko i nos że działa to tak jak powinno tyle że zachowania gęstwy po wyjęciu z lodówki nigdzie w opisach nie spotkałem. Nie chciał bym w nieświadomości czegoś przeoczyć przy kolejnej warce - ktoś zaobserwował coś podobnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.