Skocz do zawartości

Ewolucja smakowa lagerów


andy

Rekomendowane odpowiedzi

W tym sezonie (Październik 2011-teraz) uwarzyłem 21 warek, 9 górnej fermentacji 12 dolnej. W przypadku piw górnej fermentacji mam sytuację klarowną po zabutelkowaniu czekam miesiąc i jest ok, dłuższe leżakowanie wychodzi tylko na plus.

Inaczej sprawa wygląda u mnie z lagerami. Schemat fermentacji mam zawsze ten sam 2 tygodnie burzliwej i 2 cichej (cicha nawet w temp ok 0 stopni). Po butelkowaniu 4-6 dni w temp. pokojowej później znowu na balkon (do niedawna temp w Szczecinie na to pozwalała) na 3 tygodnie. Po tych 3 tygodniach na balkonie pierwsze testy piwa były pozytywne. Później piwo wędrowało do piwnicy ok 15 stopni. Kolejne testy po ok 6 tygodniach - w niektórych warkach (pils, monachijskie jasne, marcowe) pojawiły się dziwne nuty jakby rozpuszczalnik plastik. Co ciekawe przy kolejnym teście po kolejnych 2 tygodniach piwo jest znowu dobre, pogorszenie zauważyłem natomiast w warce z Marcowym II (plastik lakier ogólnie nie ciekawy zapach), Generalnie wygląda to jak na razie dziwnie. Przez pierwszy miesiąc piwo jest dobre potem przechodzi okres kilku tygodni kiedy jest "śmierdzące" potem znowu jest ok.

Teraz pytanie czy obserwujecie w swoich lagerach coś podobnego, czy raczej winy szukać w niedomytych butelkach lub moim kompletnym braku smaku i węchu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak też zrobiłem ale nie testowaliśmy piwa w tym samym czasie i z tąd wzięły się te rozbieżności. Przetestuję jeszcze dzisiaj ze 2 warki. Generalnie jak ten dziwny zapach pozanika to nie ma tematu zobaczymy...

Tak się teraz zastanwiam czy nie miało negatywnego wpływu to, że piwo leżakowało 3 tygodnie w okolicach 0 stopni a potem przeniosłem do ok 14.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technicznie jest to możliwe w przypadku dwuacetylu, bo prekursor acetomleczan jest bez smaku i zapachu. Ale on nie pachnie rozpuszczalnikiem.

 

PS

Możesz to przetestować w ten sposób http://www.wiki.piwo.org/Test_na_obecno%C5%9B%C4%87_dwuacetylu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 warki przetestowane brak ewidentnych nieprzyjemnych aromatów. Pojawiło sie za to zmętnienie na zimno :/ . Jak piwo stało po rozlewie w zimnym to cały czas było idealnie klarowne. Po przeniesieniu do piwnicy do wyższej temperatury było klarowne, ale jak juz wrzuciłem do lodówki ( 3-4 stopnie) na 24h to już krystaliczne nie jest :/ .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wg mnie:

1. Pierwsze otwarcie lagera powinno nastąpić po 2 tyg od zabutelkowania - wyłącznie celem sprawdzenia nagazowania.

2. Drugie otwarcie po ok 1 miesiącu - celem sprawdzenia dokąd zmierza jego smak.

3.Trzecie otwarcie po 2 miesiącach celem sprawdzenia czy jest pijalne (w 100 % przypadków wychodzi że tak).

4. Po 3 miesiącach można zapraszać kumpli tłumacząc jednocześnie że to piwko jest jeszcze za młode.

 

Powyższe nie dotyczy koźlaków - zaczynają się układać się po pół roku od butelkowania.

Co do porterów nie wiem - nie robiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak piwo smakuje przed butelkowaniem?

 

Na każdym etapie sprawdzam jego smak.

Po wysładzaniu

Po chmieleniu

Po fermentacji burzliwej gdy zlewam na cichą

Po fermentacji cichej gdy przelewam do butelek

 

 

U mnie lager się ok. miesiąc gazuje. Jednak sprawdzam nagazowanie co kilka dni. 4 dni od zabutelkowania potem 10, 18, 25, ostatecznie 30. Gdy jest już wystarczająco nagazowany zostaje bardzo szybko wypity.

 

Ogólnie to:

burzliwą robię w ok. 20 dni przy 10°C

cichą robię w 30 dni przy 2-4°C

potem miesiąc gazowanie w butelkach w temperaturze pokojowej

 

Czy ten posmak występuje tylko po zabutelkowaniu czy też wcześniej?

Czym dezynfekujesz butelki? Może pozostały jakieś śladowe ilości tego środka w butelkach.

Albo za krótka fermentacja cicha. Przelewasz do innego fermentora na cichą czy tylko obniżasz temperaturę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.