Skocz do zawartości

Pszeniczne z brewkita a ekstrakt słodowy


zeloth

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

na cieplejsze miesiące zamierzam nawarzyć sobie piwa pszenicznego. Mam brewkit - Wheat Coopersa i tam sugerują dla lepszego efektu zakup Light Dry Malt 500 g. I tu mam zagwostkę - no bo jeśli piwo pszeniczne to chyba ekstrakt słodowy powinien być też pszeniczny, czy może się myle? I drugie pytanie: czemu tylko 0,5 kg? Jeśli ma to być zamiennie z cukrem to jak kilo cukru to chyba ekstraktu słodowego też 1 kg?

Mam też drugi brewkit English Bitter i tam polecają dokładnie ten sam ekstrakt. I tu już naprawdę muszę napisać wtf!? do pszenicznego i bittera ten sam ekstrakt słodowy?

Albo się zupełnie nie znam (co możliwe - w końcu jestem tylko kobietą) albo ktoś coś pop....

 

W każdym razie jak robię z brewkitów i nie zmieniam drożdży tylko biorę te co dołączone to zamieniać cukier na ekstrakt słodowy? Hmmm korci mnie by spróbować czy faktycznie będzie taka różnica. I tu prośba możecie się wypowiedzieć czy ekstrakt słodowy płynny czy suchy? oraz ile tego zapodać (myślę, że 1 kg)? Są różnice zależnie od firmy produkującej - bo najtańszy jest WES?

 

Jak kogoś wprawiłam w konsternację szczeniackimi pytaniami to przepraszam ale kto pyta ten rzadziej błądzi :)

Edytowane przez zeloth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako amator mogę powiedzieć, że:

1. Pszeniczny to już masz ekstrakt (ten nachmielony coopersa), jedyne co potrzeba to dodatkowe źródło cukru do fermentacji w postaci sacharozy, glukozy lub ekstraktu wproszku lub syropie (jasny).

2. Jeśli chodzi o ilość to możesz zrobić tak jak w instrukcji, chociaż nie wiem czemu daje się tylko 0,5 kg. Możesz skontrolować zawartość cukru balingomierzem i jeśli będzie niewystarczająca, dosyp (lub dolej) kolejną porcję ekstraktu

3. Jeśli to pierwsze piwo to nie musisz kupować ekstraktu słodowego, możesz użyć glukozy a nawet sacharozy. Ja sam tak zrobiłem na pierwszy raz (Lager Coopersa), a teraz przy ciemnym piwie zastosowałem ekstrakt w syropie, żeby się przekonać czy dla mnie jest sens. Nie oszukujmy się, ekstrakt to rząd dwudziestu paru złotych, a kilo cukru- 4 zł.

4. Nie umiem odpowiedzieć, której firmy ekstrakt jest lepszy. Kupiłem WES, nie jest najdrożdży, a przynajmniej wspierasz rodzimą gospodarkę. (o ile WES jest w całości polski :D)

 

Powodzenia i rób tak, żeby tobie smakowało po prostu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kiedyś Wheat Coopersa z 1,7 Kg ekstraktu pszenicznego WESa - wyszły 23 litry i ok. 12 Blg. Zastosowałem drożdże z brewkita.

Piwo wyszło całkiem dobre, aczkolwiek bananów, ani goździków raczej w nim nie było, a przynajmniej ja nie wyczuwałem (sensoryk ze mnie żaden). Czuć za to było lekki posmak pszenicznego chleba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

na cieplejsze miesiące zamierzam nawarzyć sobie piwa pszenicznego. Mam brewkit - Wheat Coopersa i tam sugerują dla lepszego efektu zakup Light Dry Malt 500 g. I tu mam zagwostkę - no bo jeśli piwo pszeniczne to chyba ekstrakt słodowy powinien być też pszeniczny, czy może się myle? I drugie pytanie: czemu tylko 0,5 kg? Jeśli ma to być zamiennie z cukrem to jak kilo cukru to chyba ekstraktu słodowego też 1 kg?

Mam też drugi brewkit English Bitter i tam polecają dokładnie ten sam ekstrakt. I tu już naprawdę muszę napisać wtf!? do pszenicznego i bittera ten sam ekstrakt słodowy?

Albo się zupełnie nie znam (co możliwe - w końcu jestem tylko kobietą) albo ktoś coś pop....

 

W każdym razie jak robię z brewkitów i nie zmieniam drożdży tylko biorę te co dołączone to zamieniać cukier na ekstrakt słodowy? Hmmm korci mnie by spróbować czy faktycznie będzie taka różnica. I tu prośba możecie się wypowiedzieć czy ekstrakt słodowy płynny czy suchy? oraz ile tego zapodać (myślę, że 1 kg)? Są różnice zależnie od firmy produkującej - bo najtańszy jest WES?

 

Jak kogoś wprawiłam w konsternację szczeniackimi pytaniami to przepraszam ale kto pyta ten rzadziej błądzi :)

Witam.

O piwie pszenicznym Coopersa już pisałem. Sugeruję dodać puszkę ekstraktu płynnego pszenicznego. Można też dać suchy ekstrakt np 1kg. Albo mieszankę 500g ekstraktu + 500g glukozy (o tym decyduje każdy sam - ile chce wydać pieniędzy - mieszanka jest "ekonomiczna", ekstrakt droższy, płynny najdroższy). Drożdże WB06 dadzą mnóstwo goździków i banana - ale poza tym bardzo pszeniczne to piwo nie będzie (choć będzie całkiem fajne).

Radzę też to piwo przygotować dopiero w sezonie wiosenno-letnim. Pszenice nie dojrzewają jak inne piwa w butelce - pszenice się starzeją. Więc z czasem smak nie będzie lepszy tylko gorszy. Uwarzyć, zabutelkować, poczekać aż się nagazuje i... pić !

Co do English Bittera Coopersa to fakt - sugeruje się użycie TYLKO 500g suchego ekstraktu. Tak też ja zrobiłem i piwo wyszło rewelacyjne.

(do kilku brew-kitów daje się inną niż zwykle porcję surowca do fermentacji lub dodaje się mniej wody niż zwykle - zawsze powinno się robić wg instrukcji producenta)

Edytowane przez coelian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi.

 

To nie będzie moje pierwsze piwo, tylko 4. Wszystkie robie z brewkitów. Nie mam warunków ani chęci na zacieranie. A piwa z brewkitów i tak są o niebo lepsze od tych napojów piwopodobnych w sklepach. Do tej pory robiłam lagery i do brzeczki dodawałam cukier, a do butelek glukozy. Ponieważ teraz mam te piwa troche inne troche ciekawsze to chce spróbować właśnie ze słodami.

 

Pójdę za radą Gold Ekspert i najpierw zrobię Bittera. A propos instrukcji - w instrukcji zamieszczonej w brewkicie pisze by dodać cukru ani słowa o zameinniku słodowym. Natomiast na opakowaniu brewkita jest sugestia by dodać ekstrakt słodowy. Jak rozumiem dodam tylko 500g ekstraktu. Tylko jakiego? WES ma puszki o pojemności 0,5 kg ale to ma postać gęstego syropu. Będzie dobre? I jeszcze lecieć w ten jasny czy jednak ciemny bądź bursztynowy. Konkretnie nie czuje do jakiego piwa bursztynowy. Bo jasny to rozumiem że do lagerów i pilsnerów, Ciemny to wiadomo do piw ciemnych. Ale jaki do bittera? Który ma mieć czerwonawą barwę... hmmm myślicie że można eksperymentować z bursztynowym? Na brewkicie napisali light więc jasny, i dry znaczy suchy czyli chyba ten syrop to nie to :(

 

Ok załóżmy że kupię 0,5kg suchego, to już bez cukru i glukozy wtedy? Tylko glukoza póżniej przy zlewaniu do butelek.

 

AAAAAA jest jeszcze słód barwiący a ten to do czego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.