Skocz do zawartości

dolna fermentacja - przygotowanie brzeczki


pejot

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

Filtruje się właśnie monachijskie ciemne, a ja zastanawiam się, co robić - 15 warek na koncie ale pierwsza z drożdżami saflager s-23.

 

Warunki do fermentacji mam już stworzone, dużo miejsca w lodówce. Jeśli znalazłby się ktoś, kto w miarę szybko poradziłby mi w kilku kwestiach (warka w trakcie, jestem na etapie filtrowania), byłbym naprawdę wdzięczny:

 

1. Jak przygotować drożdże przed zadaniem? Rehydrować w zimnej, czy ciepłej wodzie?

 

2. Do jakiej temperatury schłodzić brzeczkę przed zadaniem drożdży? W praktyce, za pomocą chłodnicy, schodzę do 20-21'c

 

3. W jak najniższej temperaturze mogą pracować te drożdże? Czytałem, że 12-14 stopni. Mogę zejść niżej, powiedzmy 10-11 stopni?

 

4. Czas fermentacji - podejrzewam, że standardowe 5 dni burzliwej i 7 cichej które stosuję nie mają tu zastosowania?

 

Pozdrawiam serdecznie,

pejot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specyfikacja mówi tak :

 

Przed zadaniem drożdży należy przeprowadzić rehydratację suszonych drożdży do postaci kremu drożdżowego w zbiorniku mieszanym. Rozsypać suche drożdże na powierzchnię sterylnej wody lub brzeczki o temp. 23°C ± 3°C, wziętej w ilości 10 krotnie większej niż masa drożdży. Po przekształceniu się drożdży suszonych na krem powyższą metodą (co zabiera około 15-30 minut) łagodnie mieszać przez następne 30 minut. Następnie dozować otrzymany krem do zbiornika fermentacyjnego.

Alternatywnie, dozować suche drożdże bezpośrednio do zbiornika fermentacyjnego pod warunkiem, że temperatura brzeczki wynosi ponad 20ºC. Stopniowo wsypywać suszone drożdże do fermentora, zwracając uwagę by drożdże pokrywały całą dostępną powierzchnię brzeczki, tak by nie powstawały zlepieńce. Pozostawić na 30 minut, po tym czasie zmieszać brzeczkę, np. przez napowietrzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

 

Filtruje się właśnie monachijskie ciemne, a ja zastanawiam się, co robić - 15 warek na koncie ale pierwsza z drożdżami saflager s-23.

 

Warunki do fermentacji mam już stworzone, dużo miejsca w lodówce. Jeśli znalazłby się ktoś, kto w miarę szybko poradziłby mi w kilku kwestiach (warka w trakcie, jestem na etapie filtrowania), byłbym naprawdę wdzięczny:

 

1. Jak przygotować drożdże przed zadaniem? Rehydrować w zimnej, czy ciepłej wodzie?

 

2. Do jakiej temperatury schłodzić brzeczkę przed zadaniem drożdży? W praktyce, za pomocą chłodnicy, schodzę do 20-21'c

 

3. W jak najniższej temperaturze mogą pracować te drożdże? Czytałem, że 12-14 stopni. Mogę zejść niżej, powiedzmy 10-11 stopni?

 

4. Czas fermentacji - podejrzewam, że standardowe 5 dni burzliwej i 7 cichej które stosuję nie mają tu zastosowania?

 

Pozdrawiam serdecznie,

pejot

 

1. ja robię ok 20-25 °C

2. starczy

3. u mnie 8-10 °C bez problemów, od ok 5 °C idą spać

4. na S-23 to minimum 10-14 dni ale jak będzie cieplej to szybciej przefermentują, cicha jak masz czas to polecam minimum 2 tyg a najlepiej miesiąc będzie idealnie klarowne, równie dobrze można nie robić cichej (jak mam pusty keg to często po 2-3 tyg fermentacji leją prosto do kega)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za szybkie i konkretne porady :)

 

Myślicie, że warto wystawić brzeczkę po chmieleniu na balkon na parę minut, żeby temperatura zeszła, powiedzmy do tych 15'c?

 

Tak, lepiej żeby startowały z niższego zakresu, ale wydłuży to start.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postawione w lodówce na najniższym poziomie - okazało się, że będą tam mieszkać przez 2 najbliższe miesiące - 8-9 stopni. Przy okazji - cicha też w tej samej temp.? Czy można w wyzszej, pokojowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Właśnie szykuję się do butelkowania.

 

Na burzliwej - ok 3 tyg.

Na cichej - 2 tyg.

 

Ile dajecie glukozy? Standard, 150-160 gramów? Mam cukier kandyzowany, może to będzie lepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18.5 litra.

 

Przeważnie dawałem 150 g na taką objętość, nie bylo żadnych negatywnych skutków

 

Cukru można dać więcej jak się chce szybko skonsumować, ale potrzymaj sobie to piwo do lata i będzie szampan przy otwieraniu w najlepszym wypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie większość rozchodzi się w pierwszych 3-4 miesiącach. Czasem lubię przetrzymać parę butelek 8-9 miesięcy, żeby zobaczyć jak zmienia się smak. Na konsumpcję nastawiam się szybką, do lipca już nic nie zostanie. Mówicie, że 150 g to za dużo?

 

Przykładowo w porterze angielskim dałem 170 g na prawie 20 litrów, było świetne do samego konca (parę miesięcy poleżało)

 

W IPA warkę przed butelkowaniem podzieliłem na 2 części - jedną zasłodziłem proporcją 150 g / 20 l drugą 90 g / 20 l, po 2 miesiącach była różnica, ale już po 3-4 miesiącach nagazowanie było praktycznie takie same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

170g cukru na 18.5l dolniaka to zdecydowanie za dużo. Nie porównuj tego z piwami górnej fermentacji ponieważ w niższych temperaturach jest lepsza rozpuszczalność dwutlenku węgla w wodzie. Reasumując dolniak jak skończy fermentację burzliwą i cichą jest już całkiem dobrze nagazowany. Ja daje max 65 gram glukozy na 10L (ale lubię mocno nagazowane piwa) i tylko wtedy jak jestem pewien, że do końca odfermentowało. Sprawdź do ilu zeszło i skorzystaj z kalkulatora do którego podesłał link kolega Jejski.

 

Przegazowanie piwa może być bardzo niebezpieczne.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie miałem sypać 120 gramów :)

 

Nastawne 12 blg, końcowe 3.5.

18.5 litra.

 

Dam 90 gramów na całość. I tak będzie leżakować w "cieple" - 18 stopni. Będzie ok?

 

PS Z kalkulatora korzystałem, ale zawsze lepiej jeszcze popytać - kalkulator nie uwzględni chociażby temp. leżakowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie miałem sypać 120 gramów :)

 

Nastawne 12 blg, końcowe 3.5.

18.5 litra.

 

Dam 90 gramów na całość. I tak będzie leżakować w "cieple" - 18 stopni. Będzie ok?

 

PS Z kalkulatora korzystałem, ale zawsze lepiej jeszcze popytać - kalkulator nie uwzględni chociażby temp. leżakowania.

Tu masz z temp piwa

http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html?10539609#tag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.