Skocz do zawartości

Zacieranie infuzyjne, dolewanie ciepłej wody


tzi

Rekomendowane odpowiedzi

a cały słód wsypuje się do 45C ?

Zależy jak chcesz przeprowadzić zacieranie.

Jeżeli rezygnujesz z przerwy białkowej, to zacierasz jednowarowo tzn. słód wsypujesz do wody 67-68 C, ustalasz temperaturę na 62-63C i odejmujesz dekokt, itd. Zajmuje to ok. 30 min.

Powracający, wrzący dekokt podniesie temperaturę zacieru do temp scukrzania 72-73C . Zostawiasz na 60 min.

 

Nie zabiera to więcej czasu. Chyba, że porównamy z zacieraniem "na lenia", ale to inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn. słód wsypujesz do wody 67-68 C, ustalasz temperaturę na 62-63C i odejmujesz dekokt, itd. Zajmuje to ok. 30 min.

Powracający, wrzący dekokt podniesie temperaturę zacieru do temp scukrzania 72-73C . Zostawiasz na 60 min.

 

Nie zabiera to więcej czasu.

30 minut na podgrzanie i zagotowanie dekoktu? A może czegoś nie zrozumiałem... :) Bo mi się rzadko udaje zejść poniżej 50'.

Policzmy (dekokt odebrany podczas przerwy w 62°C):

10' - podgrzewamy do 72°C

10' - utrzymujemy 72°C

20' - podgrzewamy do wrzenia

15' - wrzenie.

Razem: 55 minut. W tym czasie reszta nastawu stoi na przerwie scukrzającej. A rzadko kiedy robi się tak długą scukrzającą...

 

Powyższe czasy wziąłem z jednego z moich dzienników warek. W moim przypadku najdłużej trwało podgrzanie do wrzenia. Może przy wydajniejszym palniku podgrzałbym te 10 minut szybciej, ale to i tak te 15' dłużej niż standardowa (30') przerwa scukrzająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ustaw temperature na 65 - 68 st C, bedziesz mial temperatur posrednia. Przez to mozesz trzymac w tej temperaturze spokojnie 60 minut.

Tak też robiłem. :)

Tzn prawie tak. Najpierw jakieś 20-25 minut w 62-64°C, w międzyczasie odebranie dekoktu. A potem podgrzanie głównego nastawu do 66-67°C i kolejne 20-25 minut. Tylko mała uwaga: przy takim rozkładzie temperatur trzeba zmniejszyć ilość dekoktu, bo przy 1/3 to temperatura z 68°C podnosi się do ok 74-76°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie ze względu na garnek dekokt ma 5L, a warzenie zaczynam od 20 litrów wody. To tak plus minus 1/4 warki. Samo podgrzewanie też trwa bo grzeję to na kuchence na dwóch palnikach. Po wlaniu dekoktu nigdy nie mam 72°C więc podgrzewam do tej temp. JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut na podgrzanie i zagotowanie dekoktu? A może czegoś nie zrozumiałem... Bo mi się rzadko udaje zejść poniżej 50'.

Policzmy (dekokt odebrany podczas przerwy w 62°C):

10' - podgrzewamy do 72°C

10' - utrzymujemy 72°C

20' - podgrzewamy do wrzenia

15' - wrzenie.

Można sobie jakoś radzić.

1) Garnek do dekoktu musi być podgrzany, a najlepiej gdyby miał wśrodku trochę wrzątku. Niecały litr wrzątku podniesie Ci temperaturę do 70C.

Osobiście pierwszą przerwę - maltozową robię w 65C, więc mam jeszcze prościej, nie tracę czasu na pogrzewanie, od razu odliczam 10 min, podczas których podgrzewam dekokt do 75C.

 

2) Szybkie podgrzanie do wrzenia dekoktu.

Posiadam palnik 8kW na propan butan. Podgrzanie 5 litrów pod pokrywką do 100C w 10 min nie jest żadnym wyczynem.

 

3) Jasne słody gotuję 10 min, ciemne trochę dłużej.

 

pozdr :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.