Skocz do zawartości

Zacieranie infuzyjne, dolewanie ciepłej wody


tzi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jak wiecie, lub jeszcze nie, piwo można zacierać również bez bezpośredniego pogrzewania garnka z zacierem. Można umieścić ziarno w dobrze izolowanym pojemniku ( owinięty szmatami garnek lub lodówka turystyczna ) i regulować temperaturę poprzez dolewanie wody - odpowiedniej ilości w odpowiedniej temperaturze. Nie mogę znaleźć teraz odpowiedniej strony internetowej z teorią i wzorami do tej metody ( dla tych którzy o metodzie jeszcze nie wiedzą ).

 

Dla tych co wiedzą, poniżej arkusz excela z gotowymi obliczeniami. Wystarczy wpisać ile wsypujemy śruty, w jakim stosunku woda/śruta chcemy zacierać i temperaturę kolejnych przerw. Reszta opisu w środku.

 

http://tomasz_zieba.republika.pl/piwo/infuzyjne.xls

 

Jak ktoś chce pogmerać w środku- narzędzia/ochrona/nie chroń arkusza

 

T.

Edytowane przez tzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem trochę teori tyczącej się tej metody zacierania :

 

http://www.howtobrew.com/section3/chapter16-3.html

 

 

T.

Dzięki za arkusz, będzie pomocny w wypróbowaniu tej metody. Zastanawiam się jednak, czy to w moich kuchennych warunkach nie będzie utrudnieniem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jednak, czy to w moich kuchennych warunkach nie będzie utrudnieniem....

Nie wiem czy dokładnie zrozmiałem charakter utrudnień - ale dla wyjaśnienia: ja arkusza używam raz, przed przystąpieniem do zacierania. Jeśli chcesz zacierać w lodówce turystycznej to spadki temperatur są minimalne i nie trzeba obliczeń specjalnie uaktualniać z przerwy na przerwę.

 

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jednak' date=' czy to w moich kuchennych warunkach nie będzie utrudnieniem....[/quote']

Nie wiem czy dokładnie zrozmiałem charakter utrudnień - ale dla wyjaśnienia: ja arkusza używam raz, przed przystąpieniem do zacierania. Jeśli chcesz zacierać w lodówce turystycznej to spadki temperatur są minimalne i nie trzeba obliczeń specjalnie uaktualniać z przerwy na przerwę.

 

T.

Nie, nie mam na myśli arkusza :) Chodzi mi o sam sposób zacierania :)

Jak to Się tzi sprawuje w praktyce? W stosunku do tradycyjnej metody zacierania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to Się tzi sprawuje w praktyce? W stosunku do tradycyjnej metody zacierania ?

Nie ma szans na przegrzanie, temperaturę kontroluje się b. dokładnie, nie tracimy czas na grzanie np z 50 do 65 C ( podgrzaną wodę można mieć cały czas przygotowaną ).

 

Jedyny problem to zmieścić się w objętości wody - przy kilku przerwach i to dotego poweidzmy od 45 C może się okazać że musimy dolewać b. dużo wody ( więcej niż potrzebujemy z objętości końcowej brzeczki )

 

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

W moim przypadku zacieranie infuzyjne nie zdawalo egzaminu, wiec dzisiaj kiedy robie piwo ktore potrzebuje przerw w zacieraniu, robie pierwsze przerwy w garnku a potem na ostatnia przerwe przelewam zacier do coolera.

 

Wg. rownania z ksiazki johna Palmera:

Wa = (T2 - T1)(.2G + Wm)/(Tw - T2)

1. robisz zacier z 10 lbs. slodu (G=10)

2. pierwsza przerwa: 130'F (TI=130)

3. druga przerwa: 150'F (T2=150)

4. poczatkowa ilosc wody w zacierze: 10 quarts (WM=10)

5. temp dolewanej wody: 210'F (TW=210)

6. ilosc wody w quarts, ktora musisz dodac do zacieru (WA=4)

 

Oznacza to, ze "w teorii" potrzebujesz 1 gal gotujacej wody aby podniesc temp z 130'F do 150'F. W teorii. W rzeczywistosci, otrzymywalem temp nizsza niz 150'F. Moze to z powodu mojego systemu, np. za duzy cooler, moze cos innego.

 

Dlatego teraz, jezeli potrzebuje zrobic przerwy, uzywam do tego garnka, a ostatnmia przewrwe robie w coolerze. Latwo i bez klopotow :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mialbym obiekcje do rozcienczania zbytniego zacieru, przynajmniej podczas przerw gdzie maja dzialac enzymy gdyz zbytnie rozcienczenie zacieru moze miec wplyw na kondycje enzymow. Ale przy dobrym rozplanowaniu moze byc to bardzo dobra metoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba rozcieńczać wodą. Wystarczy odebrać 1/3 zacieru podgrzać, zagotować....

Przecież z tym dolewaniem i przerwami jesteśmy o krok od zacierania dekokcyjnego.

Sam stosuję podwójną dekokcję. Cały proces zacierania zabiera mi do 80 minut. Stosuję lodówkę turystyczną i do grzania dekoktu garnek 10l.

Mam wrażenie czytając fora, że dekokcja jest mało popularna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie czytając fora, że dekokcja jest mało popularna.

Tak, są ludzie którzy robią eksperymenty typu warzenie identycznego piwa dekokcyjne i infuzyjne, i raportują, że różnica w smaku jest niewielka, nie jest warta wysiłku. Być może współczesne słody są zbyt mocno przetworzone, żeby robić dekokcję. W Niemczech podobno już żaden browar komercyjny jej nie robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może współczesne słody są zbyt mocno przetworzone, żeby robić dekokcję. W Niemczech podobno już żaden browar komercyjny jej nie robi.

O tych Niemczech to chyba jednak nieprawda.

 

Z mojego doświadczenia wychodzi że, wszystkie pszeniczniaki bez dekokcji były słabe a z dekokcją bardzo dobre. Natomiast najlepsze pilsy/pilznery wychodziły po zwykłym zacieraniu z dwoma przerwami z podnoszeniem temperatury. Zacierając "po angielsku" nie udało mi sie zrobić dobrego piwa.

Oczywiście w/w wnioski wyciągam tylko na podstawie swojego doświadczenia, które nie jest aż tak duże.

 

Dokładne ilości wody potrzebnej do infuzji wylicza (mój ukochany) BeerSmith, można sobie tam wszystko zaprojektować i podane ilości się sprawdzają. Jeżeli początkowo damy odpowiednio mniej wody to unikniemy nadmiernego rozcieńczenia brzeczki. Metoda staje się wygodna i szybka w przypadku większych objętości zacieru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekokcja nie jest dużym wysiłkiem. Jeżeli zastosujemy trzy przerwy 50/62/72 to zacier trzeba jakoś podgrzać. Można palnikiem, wodą lub - dekoktem. To moja cała filozofia stosowania dekokcji.

Obieramy 1/3 gęstego zacieru i doprowadzamy do wrzenia? Dobrze kombinuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie sprawę ujmując dekokcja moim zdaniem nie jest problematyczna,ani wielce pracochłonna,można używać małych objętości tak jak robi to muavfm.

Natomiast jakoś nie pojmuję, że pilsy/pilznery po infuzyjnym były lepsze,wiadomo "de gustibus non disputante est" ,ale przecież właśnie pilzner warzony jest do dziś z zastosowaniem dekokcji,jest to najbardziej klasyczny i tak na prawdę dla tego typu piwa jedyny słuszny sposób zacierania, jeżeli ktoś chce być ortodoksem oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko raz zacierałem dekokcyjnie trójwarowo, nie wiem jak to wyglądało pod względem energetycznym, ale pod względem czasowym to dłużej to trwało w porównaniu z zacieraniem infuzyjnym. Przy zastosowaniu pozostałych parametrów procesów i proporcji surowców otrzymany ekstrakt po filtracji był wyższy o ok 1,5 °Blg .

W przemyśle problem sprowadza się raczej do 2 rzeczy:

1. proces bardziej energochłonny

2. potrzebna dodatkowa kadź zacierna, przy infuzji wystarczy tylko jedna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast jakoś nie pojmuję, że pilsy/pilznery po infuzyjnym były lepsze,wiadomo "de gustibus non disputante est" ,ale przecież właśnie pilzner warzony jest do dziś z zastosowaniem dekokcji,jest to najbardziej klasyczny i tak na prawdę dla tego typu piwa jedyny słuszny sposób zacierania, jeżeli ktoś chce być ortodoksem oczywiście.

Szczególnie smaczny jest ten produkowany w Tychach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.