Jump to content
Afghan

Słód Pale Ale a Pilzneński

Recommended Posts

Witam. Chciałbym was się zapytać jaka jest różnica między słodem Pale Ale a Pilzneńskim, oprócz tego, że Pale Ale jest bardziej rozluźniony, a może właśnie w tym rozluźnieniu tkwi cały szkopuł. Co te rozluźnienie daje? Zauważyłem, że niektóry używają ich zamiennie. Można bez problemu je zamieniać? Jaka jest różnica w smaku?

Witam. Chciałbym was się zapytać jaka jest różnica między słodem Pale Ale a Pilzneńskim, oprócz tego, że Pale Ale jest bardziej rozluźniony, a może właśnie w tym rozluźnieniu tkwi cały szkopuł. Co te rozluźnienie daje? Zauważyłem, że niektóry używają ich zamiennie. Można bez problemu je zamieniać? Jaka jest różnica w smaku?

Pilzneński jest suszony w niższej temperaturze i dlatego jest jaśniejszy. Poza tym pilzneński ma więcej prekursorów DMS, o czym trzeba pamiętać podczas chmielenia i chłodzenia. Obecnie produkowane słody mają takie parametry, że pilzneński można stosować zamiast pale ale (biorąc poprawkę na barwę), odwrotnie trudniej, bo jak piwo rozjaśnić? ;)

Edited by olo333

Cześć,

Nie znalazłem wątku, gdzie mógłbym zadać to pytanie.

Czy jeśli warzycie piwo, które zasyp stanowi 90-100% słód pilzneński to czy przy filtracji otrzymujecie klarowny filtrat? Ja rzadko warzę piwa z takimi zasypami, bez dodatków słodów monachijskich lub karmelowych.

I filtrując ostatnio taką warkę, zauważyłem, że przy takich piwach nie mogę otrzymać klarownej brzeczki. Nie ma tam cząstek stałych ale ogólnie jest mętnawa. Np: przy piwach typu bitter, marcowe, pils z większym udziałem innego słodu mam bardzo klarowny filtrat.

Czym to może być spowodowane? Słód pilzneński ma taką specyfikę?

Wiem, że gdzieś był wątek o wpływie klarowności filtratu na jakość gotowego piwa. Coder przeprowadzał jakieś próby, ale go nie mogę znaleźć.

Chyba nie każdy, albo zależy to od innych okoliczności. Na pilzneńskim Castle wychodziła zawsze mętna, na Optimie z rzadka, na strzegomskim zrobiłem 2 i jak na razie jest fifty-fifty.

Na pilzneńskim z litovela mam w miarę klarowny filtrat, na optimie był bardziej mętny.

Bruntala miałem właśnie też klarowny. Wayermanna mam zawszę mętne, a takiego głównie używam. Czyli to zależy od słodu.