Jump to content
zgoda

Altbier Zgody

Recommended Posts

To mój domowy altbier. Warzyłem go już kilkakrotnie, zarówno w wersji 11.5°Blg, jak i 13.5°Blg (Sticke). Bardzo wdzięczne piwo, o ile fermentacja zostanie przeprowadzona poprawnie. Wersja lżejsza jest idealnym piwem sesyjnym.

21 litrów

OG: ~11.5°Blg (wersja podstawowa)

FG: ~3°Blg

goryczka: ~30 IBU

Surowce:

* słód monachijski 3.80kg

* słód karmelowy monachijski (caramunich) 0.40kg

* słód czekoladowy carafa special 0.04kg

* chmiel Hallertau Spalt Select 6.4% a-k 40g

* mech irlandzki 4g

Zacieranie (na rzadko, woda/słód co najmniej 3.5:1):

* 56°C: zasyp

* 65-62°C: 30'

* 73-70°C: 50'

* 75°C: wygrzew

Chmielenie:

* 60' Spalt Select

* 10' mech irlandzki

Fermentacja raczej chłodniej niż cieplej drożdżami do altbierów lub kolschy, 10-12 dni w temperaturze ~15-16°C i potem do 2 tygodni klarowania. Rozlew z nagazowaniem typowym dla niemieckich piw, czyli w okolicach 2.4-2.5v/v. Piwo bardzo zyskuje dzięki dojrzewaniu w butelkach, pełnię walorów pokazuje najwcześniej po 4-6 tygodniach, w wersji Sticke nawet trochę później.

Wersja mocniejsza różni się od podstawowej jedynie zwiększoną ilością słodu monachijskiego.

Jeżeli chodzi o chmiele, to można użyć dowolny niemiecki chmiel aromatyczny i efekt będzie równie zadowalający, grunt żeby goryczka była czysta i łagodna, nie ostra lub przyprawowa.

Zastanawiają mnie te przerwy. W niemieckich przepisach, które przeglądałem, podane są nieco inne czasy przerw.

http://www.maischemalzundmehr.de/index.php?inhaltmitte=listrecipes&cat=Altbier&suchbegriff=

http://www.eschenfelder.de/files/rezepte/altbier1.pdf

Czy tak długa przerwa dekstrynująca w stosunku do 30' maltozowej nie spowoduje, że charakter piwa będzie zbyt ciężki, zbożowy? Pytam, bo sam mam alty w planach i wolę wiedzieć, w jakim iść kierunku. Wiem, że są różne alty, ale przemysłowe które piłem, były zwykle dość wytrawne i goryczkowe, nuty estrowe też wyczuwałem (wyjątkowo w Diebels i w Frankenheim nie wyczułem, ale ideałami dla mnie nie są).

Na stronie Hobbybrauer z kolei jest podana przerwa w 65°C przez 70', ale to wyjątek który spotkałem.

Wręcz bym powiedział, że w porównaniu do Frankheima czy Diebelsa mój jest leciutki. Jak z Uerige. Można pić litrami.

Długa przerwa w 72°C jest głównie dla piany i "wykończenia", jak się zacier scukrzy to już się dekstryny z maltozy nie zrobią, a po tych 30' w 62°C skrobi w zacierze już nie ma.

Na Twoim miejscu nie przejmowałbym się aż tak bardzo czasem przerw. Te są dobrane akurat do mojej warzelni i słodu Weyermanna (jasny monachijski), u siebie musisz to spraktykować sam.

Edited by zgoda

Cześć. Mam pytanie do kolegi zgody. Planuję w przyszłym tygodniu Alt'a i umyśliłem sobie takie zestawienie surowców:

Monachijski 5kg

Pilzneński 3kg

Carahell 1kg

Carafa II -i tu mam problem, myślałem o ilości ok 0,3kg

Carabelge o,5kg - wiem, że to do belgów ale spodobało mi się w opisie tego słodu, że daje śmietanową pianę :/

Zacieranie:

64 st-30min

72 st-50min

78 st mash out

Z chmieli 'niemieckich' posiadam Magnum i Perle

Magnum 50g -60min

Perle 65g -30min

Perle 30g -10min

Mogę prosić o jakieś sugestie do tego planu? Pozdrawiam

Każdy karmelowy poprawia pianę. Altbiera "robią" drożdże, więc to od nich wszystko (no, prawie) zależy. Zacierając dekokcyjnie w ogóle można zrezygnować z karmelowego, ale w zacieranym temperaturowo przyjemnie "zaokrągla" smak.

Altów raczej nie chmieli się na aromat i smak, są to piwa o słodowym smaku i aromacie, z mocną goryczką, ale też nie przesadzoną, "stylowe" 35 IBU wydaje mi się taką rozsądną górną granicą (ja wolę mniej gorzkie, takie pod 28 BU).

Nie ma co pytać, czy "tak będzie dobrze" - zrobisz, spróbujesz, zmodyfikujesz recepturę pod swój smak.

Właśnie też mi to ostatnio przyszło do głowy z tą dekokcją, że słody karmelowe mogą być zbędne,

http://hobbybrauer.de/modules.php?name=eBoard&file=viewthread&tid=11857

Na tym forum też można przeczytać o takich opiniach.

Dla porównania uwarzyłem 2 alty o tym samym zasypie, jeden dekokcyjnie zacierany, drugi infuzyjnie, niestety ten pierwszy wyszedł mętny, nie wiem czemu, kolejny alt zacierany też dekokcyjnie wyszedł zaskakująco klarowny, ale się zakaził. Dlatego niestety nie mam w efekcie porównania, wydajność jest nieco lepsze przy dekokcji, młóto jakby drobniejsze, a brzeczka klarowniejsza.

Tak logicznie myśląc to podejrzewam, że pierwotnie alty w ogóle nie miały w zasypie karmelowego, czy też palonego słodu.

Niemniej jednak po tych próbach też jestem zwolennikiem 100% bazowego monachijskiego, pilzneński wydaje mi się zupełnie bez sensu w licznych przepisach.

No to ta tradycja nie sięga swoimi korzeniami głęboko, bo cukier buraczany na skalę przemysłową to początek XIX w.

Nigdzie jednak nie czytałem o tym karmelu. W takim razie dodawanie słodów karmelowych to współczesny wynalazek?

O tym to nie wiedziałem. Po kilku różnych próbach uznałem, że chyba jednak nie przepadam za słodami karmelowymi w piwie, żaden z moich Altów mi jakoś za bardzo nie smakuje. Myślę o kolejnym na 100% monachijskim, dekokcja trójwarowa.

Z góry przepraszam za wykopki, ale muszę.

Świetna receptura, świetne piwo. Zrobiłem altbier wg receptury z pierwszego posta.Użyłem gęstwy z koelscha.

Bardzo mi smakuje. Już myślę nad powtórzeniem warki.

Faktycznie piwo zyskuje po kilku tygodniach leżakowania. Jako żółtodziób próbuję piwo już po 2 tygodniach po butelkowaniu. Wcześniej wyczuwalny mocny zapach drożdży i jakiś taki rozpuszczalnikowy zniknęły bez śladu.

Zapisuję recepturę do ulubionych :drinks:

Edited by groszeq

No to dziś ja mierze się z powyższą recepturą. Dostałem drożdże FM Stare Nadreńskie i zamierzam na nich popełnić to piwo. Do chmielenia użyję Hallertauer Mittelfruh 4,6% AA.

Mam nadzieję, że będzie OK. 

Własnie się wysładza.