Skocz do zawartości

Żytnie.


annura

Rekomendowane odpowiedzi

Jak ktoś chce "żytnie akcenty" w piwie bez koszmaru filtracji, to proponuję płatki żytnie błyskawiczne. Zacier filtruje się normalnie (większość beta-glukanów jest chyba w osłonie bielma ziarna, której w płatkach nie ma).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chce "żytnie akcenty" w piwie bez koszmaru filtracji, to proponuję płatki żytnie błyskawiczne. Zacier filtruje się normalnie (większość beta-glukanów jest chyba w osłonie bielma ziarna, której w płatkach nie ma).

Albo uwarzyć piwo metodą BIAB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto. Większość roggenów jest na WB06 lub płynnych do weizenów, więc przy planowaniu możesz wziąć pod uwagę także pszeniczne.

Myślę, że jak zastosujesz większość wskazówek to trudności z filtracją nie będą uciążliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za rady! Jak na razie wszystko odbywa się bezboleśnie, nic się nie zatykało. Widzę, że nie ma co się żyta bać. Teraz czekam aż się zagotuje i będzie można zacząć chmielenie.

Gdyby ktoś był zainteresowany to zacieranie w stosunku wody 1:4 (około 19l na 4,8kg słodu), 46-47°C - 20', 52°C - 10', 62°C - 30', 72°C - 30', 78°C - kilka minut i przełożenie do zaizolowanego fermentora z kranikiem i filtratorem z oplotu. 20 minut na ułożenie się młóta, filtracja (zwróciłem około 2l najbardziej mętnego), wysładzanie 7 + 6l (temperatura wody 78°C, zamieszanie całości i 10m czekania przed spuszczaniem). Otrzymałem około 24-25l brzeczki o 11,5°Blg. Wysładzanie i filtracja zajęła w sumie około półtorej godziny, czyli wynik chyba całkiem dobry.

Poszło zdecydowanie sprawniej niż w poprzednio warzonym BPA i co najdziwniejsze mam wrażenie, że brzeczka jest o wiele mniej mętna niż ostatnio.

Edytowane przez KosciaK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacja.

Chciałem coś takiego uwarzyć, teraz widzę, że mogą być z tym trudności, więc...

Ekscytacja wzrasta :)

Muszę to dorzucić do swoich planów.

 

Też się ekscytowałem, ale po uwarzeniu mi przeszło. Nie było problemów. Zrobiłem nawet 1,5 godziny szybciej niż 2 poprzednie warki. Owszem ostatnie 3 litry ponad 30 min się filtrowały. A czyste leciało już po 2 litrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się ekscytowałem, ale po uwarzeniu mi przeszło. Nie było problemów. Zrobiłem nawet 1,5 godziny szybciej niż 2 poprzednie warki. Owszem ostatnie 3 litry ponad 30 min się filtrowały. A czyste leciało już po 2 litrach.

 

Co nie zmienia faktu, że ten styl piwa jest znakomity jak dla mnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu, że ten styl piwa jest znakomity jak dla mnie :)

 

Na ekscytację tego typu przyjdzie mi jeszcze poczekać. :beer:

 

Żytnie z Browaru Konstancin bardzo mi smakuje, a skoro piwa domowe są lepsze od kupnych, to domowe pewnie będzie mi smakować jeszcze bardziej :)

Na razie tego nie zweryfikuję, bo jutro zacieram stouta, czekam aż dojadą do mnie słody na pszeniczne i na Full Aroma Hops, potem mam w planach pilznera, czyli pewnie dopiero w marcu (o ile nie przyjdzie mi do głowy jakiś dunkel, albo marcowe) się za to zabiorę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.