Skocz do zawartości

Ile Saazu do Pilsa?


Zbyszek T

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie - ile Saazu można dać do Pilsa, żeby nie pojawiły się jakieś negatywne efekty (za dużo tanin czy coś).

 

Nie chodzi mi o obliczenia goryczki, ale czy np. dodanie na 25 l warkę chmielu w ilości 50 g (60 min) + 50 g (30 min) + 50 g (0 min) będzie ok.

IBU będzie ok, ale czy efekt końcowy też będzie dobry?

 

Macie jakąś sprawdzoną ilość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie - ile Saazu można dać do Pilsa, żeby nie pojawiły się jakieś negatywne efekty (za dużo tanin czy coś).

 

Nie chodzi mi o obliczenia goryczki, ale czy np. dodanie na 25 l warkę chmielu w ilości 50 g (60 min) + 50 g (30 min) + 50 g (0 min) będzie ok.

IBU będzie ok, ale czy efekt końcowy też będzie dobry?

 

Macie jakąś sprawdzoną ilość?

 

Jeżeli chcesz być w zgodzie z oryginałem użyj wyłącznie Żateckiego (Saaz). Wg literatury, podczas dwugodzinnego gotowania stosowano 350g/hl (1350 GPH) w trzech dawkach (równych?): I - do brzeczki przedniej przed zagotowaniem, II - 80 minut przed końcem gotowania i III - 25 minut przed końcem.

Twój plan chyba zatem trochę ilościowo przestrzelony, no i nie ma chmielenia dla aromatu (0 min.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno ocenić, kiedy powstają ściągające posmaki, zależy to od wielu czynników. Spróbujmy to bardzo zgrubnie ocenić:

 

50 gram chmielu w kotle na pewno nie da posmaków ściągających

100 gram chmielu w kotle chyba nie da posmaków ściągających

200 gram chmielu w kotle chyba da posmaki ściągające

300 gram chmielu w kotle na pewno da posmaki ściągające

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.