Skocz do zawartości

Pierwsze zacieranie - co poszło nie tak? :)


Pitervader

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zarwałem noc i uwarzyłem pierwsze piwo. Jest to Extra Stout autorstwa Mateusza Pająka.

 

Skład to:

- słód pilzneński 3 kg (nie było pilzneńskiego pani z Piwowara namówiła mnie na Pale Ale)

- słód Weyerman Caramunich® 0,4 kg

- słód barwiący Strzegom 0,2 kg

- płatki owsiane 0,5 kg

- palony jęczmień 0,2 kg

- chmiel goryczkowy Marynka 40 g (szyszki)

 

Zacierałem w lodówce 60 min w temp. 67°C

Przepis podaje żeby podnieść temp. do 75°C czego nie zrobiłem.

 

Przelałem całość do fermentatora z dziurami i odczekałem 15 min. Wysładzałem dodając 3 x po 4 l wody w temp. 75* C.

Uzyskałem w ten sposób 22 l brzeczki. Gotowałem przez godzinę z chmielem i zostało mi 18 l.

 

No i mogę przejść do sedna. Zmierzyłem Blg. Było 10. Ale po spróbowaniu brzeczki okazało się że jest potwornie gorzka. Dolałem dwa litry wody i z goryczą zrobiło się lepiej natomiast Blg spadło do 9. Czy to nie za mało jak na Stout?? Jeśli tak to gdzie popełniłem błąd??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłeś próbę jodową ? Jeśli nie, możliwe jest, że część skrobii nie została przetworzona na cukry. Wydaje mi się, że próbę tę w razie czego można powtórzyć, o ile brzeczka nie jest zbyt ciemna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt duża goryczka może wynikać z dwóch rzeczy:

1. Może oryginalna receptura była na 20 litrów, Ty uzyskałeś tylko 18. Poza tym izomeryzacja alfa kwasów przebiega inaczej w brzeczce o niższym ekstrakcie. Możliwe, że przy niższym ekstrakcie uzyskałeś więcej goryczki.

 

2. Marynka w recepturze oryginalnej mogła mieć mniej alfa kwasów, niż ta którą użyłeś. Nie podajesz informacji na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłeś próbę jodową ? Jeśli nie, możliwe jest, że część skrobii nie została przetworzona na cukry. Wydaje mi się, że próbę tę w razie czego można powtórzyć, o ile brzeczka nie jest zbyt ciemna.

Zacierałaem wszystko naraz. Dlatego nie robiłem próby jodowej. Brzeczka jest bardzo ciemna. Czyli powodem niskiego poziomu Blg może być niedostateczne rozpuszczenie skrobi?

Edytowane przez Pitervader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.