Skocz do zawartości

pomiar Blg


chomiczon

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nastawone piwo na burzliwej, powiedzmy że po tygodniu pobieram do menzurki część piwa do pomiaru Blg.

Czy jak zostawie to piwo na kolejne 4 dni w menzurce obok fermentora żeby warunki były zbliżone, to czy po tych 4 dniach odfermentuje identycznie jak w wiadrze?

 

W ten sposób miałbym mozliwość sprawdzania odfermentowania bez pobierania ciągle próbek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nastawone piwo na burzliwej, powiedzmy że po tygodniu pobieram do menzurki część piwa do pomiaru Blg.

Czy jak zostawie to piwo na kolejne 4 dni w menzurce obok fermentora żeby warunki były zbliżone, to czy po tych 4 dniach odfermentuje identycznie jak w wiadrze?

 

W ten sposób miałbym mozliwość sprawdzania odfermentowania bez pobierania ciągle próbek.

 

Nie źle kombinujesz. :)

Za 4 dni pobierz nową próbkę. W próbce nie musi dofermentować dokładnie jak w wiadrze, w probówce może wyrosnąć pleśń albo inny syf - a to już komu , po co, na co (to będzie w dużym stopniu prawdopodobne).

Ale z drugiej strony jak najbardziej możesz spróbować - do odważnych świat należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie stoi na przeszkodzie zdezynfekowania menzurki i zakrycie jej przed dostępem powietrza żeby uniknąć infekcji, która mogłaby zakłócić pomiar.

Przy następnej warce zrobię test czy odfermentowanie jest identyczne w wiadrze i menzurce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trzymam balingometr w szczelnym wiaderku z roztworem piro. Jak mam potrzebę zmierzenia gęstości, po prostu wrzucam go do fermentatora. Po pomiarze wyjmuje, płuczę w wodzie i wkładam z powrotem do wiaderka z piro. Myślę że to mniejsze ryzyko złapania infekcji, niż ciągłe pobieranie próbek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie pracuję nad wydajnością więc zanurzenie cukromierza kończy się oparciem o drożdze na dnie.

Przy poziomie 20l w wiadrach BA nie jestem w stanie zmierzyć bezpośrednio w fermentorze cukromierzem Alla France

Edytowane przez chomiczon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekkie przechylenie fermentora niweluje problem zbyt długiego cukromierza.

Niemniej jednak spróbuję po kilku dniach burzliwej przelać piwo do pierwszego pomiaru do cylindra i zostawić przykryte do kolejnego. Zobaczymy czy wyniki będą identyczne w porównianiu z wiadrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.