Skocz do zawartości

CIĄGŁE WYKORZYSTANIE DROŻDZY


WILCZURK9

Rekomendowane odpowiedzi

Witam piwomaniaków ponownie, :D koleżanki, koledzy mam kolejne pytanko z rodzaju tych "dyskusyjnych". Mianowicie, czy warto nalewać ostudzoną brzeczkę na drożdżę po fermentacji poprzedniej warki? jeśli tak, to nalewać po burzliwej, czy po cichej i ewentualnie ile razy można taki manewr powtórzyć? gdzieś na Forum spotkałem się z opisem warzenia bodajże RISa, albo Koźlaka, gdzie nalano brzeczkę na drożdże w fermentatorze, po uprzednio zlanym piwie na cichą fermetnację. Jakie drożdże ewentualnie nadają się do tego bardziej: suche, czy płynne?, Czy są szczepy, które lepiej znoszą takie manewry (jakie?), a które gorzej? jakie można zyskać w ten sposób korzyści, jakie są wady takiej metody? Jaki może mieć taka technologia wpływ na walory piwa ( smak, pienistość, barwa zawartość alkoholu, ewentualnie nie porządane aromaty itp) Czy można postępować w ten sposób warząc piwa tego samego gatunku i tej samej receptury, czy ewentualnie tego samego gatunku, ale z różnych receptur? A nalanie jasnej brzeczki na drożdże po przefermentowanym np. porterze? :beer: :beer: :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy. Najkorzystaniej podobno robić to na drożdżach płynnych, a w mojej ocenie może być to porządane w przypadku wykorzystania gęstwy po lekkim piwie dla przefementowania piwa o większej zawartości cukru. Zaletą jest na pewno posiadanie dużej ilości, zaprawionych już w alkoholu, drożdży. Zasadniczo też warto trzymać się (jeśli ktoś z tych, co przestrzegają reguł sztuki piwowarskiej) określonego stylu/styli przy doborze drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Po burzliwej.

2. Ja głównie korzystam z gęstwy po suchych.

3. Lepiej zebrać je do jakiegoś naczynia (ja zbieram do słoika litowego) i przepłukać. Przed dodaniem powąchać, spróbować płynu. Jeżeli wlejesz od razu do fermentatora po burzliwej to możesz przenieść infekcję, o której jeszcze nie wiesz.

4. No i zasada taka: najlepiej zbierać drożdże po piwie słabym, lekko chmielonym i jasnym (ale oczywiście tutaj można odbiegać od tej normy, byle by tylko nie przesadzać - ja np. z powodzeniem fermentowałem lekkie ale drożdżami po dubblu)

Edytowane przez Jacki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym często się nie mówi, ale może być też za dużo drożdży! To może dawać dziwne posmaki.

No i sprawa kolejna dużo śmieci i trupów znajduje się na dnie fermentora po fermentacji. Zatem lepiej jest zebrać drożdże, przepłukać (są filmiki na youtube jak to robić) i użyć gęstwę w odpowiedniej wyliczonej ilości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.