Jump to content
Sign in to follow this  
WILCZURK9

CIĄGŁE WYKORZYSTANIE DROŻDZY

Recommended Posts

Witam piwomaniaków ponownie, :D koleżanki, koledzy mam kolejne pytanko z rodzaju tych "dyskusyjnych". Mianowicie, czy warto nalewać ostudzoną brzeczkę na drożdżę po fermentacji poprzedniej warki? jeśli tak, to nalewać po burzliwej, czy po cichej i ewentualnie ile razy można taki manewr powtórzyć? gdzieś na Forum spotkałem się z opisem warzenia bodajże RISa, albo Koźlaka, gdzie nalano brzeczkę na drożdże w fermentatorze, po uprzednio zlanym piwie na cichą fermetnację. Jakie drożdże ewentualnie nadają się do tego bardziej: suche, czy płynne?, Czy są szczepy, które lepiej znoszą takie manewry (jakie?), a które gorzej? jakie można zyskać w ten sposób korzyści, jakie są wady takiej metody? Jaki może mieć taka technologia wpływ na walory piwa ( smak, pienistość, barwa zawartość alkoholu, ewentualnie nie porządane aromaty itp) Czy można postępować w ten sposób warząc piwa tego samego gatunku i tej samej receptury, czy ewentualnie tego samego gatunku, ale z różnych receptur? A nalanie jasnej brzeczki na drożdże po przefermentowanym np. porterze? :beer: :beer: :beer:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy. Najkorzystaniej podobno robić to na drożdżach płynnych, a w mojej ocenie może być to porządane w przypadku wykorzystania gęstwy po lekkim piwie dla przefementowania piwa o większej zawartości cukru. Zaletą jest na pewno posiadanie dużej ilości, zaprawionych już w alkoholu, drożdży. Zasadniczo też warto trzymać się (jeśli ktoś z tych, co przestrzegają reguł sztuki piwowarskiej) określonego stylu/styli przy doborze drożdży.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Po burzliwej.

2. Ja głównie korzystam z gęstwy po suchych.

3. Lepiej zebrać je do jakiegoś naczynia (ja zbieram do słoika litowego) i przepłukać. Przed dodaniem powąchać, spróbować płynu. Jeżeli wlejesz od razu do fermentatora po burzliwej to możesz przenieść infekcję, o której jeszcze nie wiesz.

4. No i zasada taka: najlepiej zbierać drożdże po piwie słabym, lekko chmielonym i jasnym (ale oczywiście tutaj można odbiegać od tej normy, byle by tylko nie przesadzać - ja np. z powodzeniem fermentowałem lekkie ale drożdżami po dubblu)

Edited by Jacki

Share this post


Link to post
Share on other sites

O tym często się nie mówi, ale może być też za dużo drożdży! To może dawać dziwne posmaki.

No i sprawa kolejna dużo śmieci i trupów znajduje się na dnie fermentora po fermentacji. Zatem lepiej jest zebrać drożdże, przepłukać (są filmiki na youtube jak to robić) i użyć gęstwę w odpowiedniej wyliczonej ilości.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.