Jump to content
Sign in to follow this  
Pierre Celis

[piwolog] Strong Suffolk Vintage Ale, Greene King, Wielka Brytania

Recommended Posts

dsc_6837.jpg?w=640&h=960

Strong Suffolk Vintage AleOld Ale

Ekstrakt: nieznany, alkohol: 6%

Old Ale to tradycyjny angielski styl piwa, które długo leżakuje w dębowych beczkach dla uzyskania specyficznego aromatu piwa dawnego. To jakby powrót do tradycji i przypomnienie aromatów, które niegdyś charakteryzowały chociażby klasycznego londyńskiego portera. Suffolk Strong to mieszanka dwóch klasycznych styli – BPA i Old 5X, z których to drugie leżakuje w drewnianych beczkach przez 2 lata. W czasach, gdy piwu koncernowemu musi wystarczyć kilka tygodni, 2 lata brzmi jak czyste szaleństwo. Sprawdźmy zatem czy Anglicy czasem nie potracili zmysłów.

Wygląd: Kolor ciemnobrązowy, niemal nieprzejrzysty, z pięknymi rubinowymi prześwitami. Piana beżowa, gruboziarnista, szybko opada do zera.

Aromat: w pierwszym momencie czuć czekoladę, karmel i orzechy. Z czasem do głosu dochodzą estry – suszone śliwki i rodzynki.

Wysycenie: umiarkowane, wyważone.

Smak: słodowe, pełne, ale też lekko kwaskowate, winne. Doskonale wyczuwalny „dębowy” aromat beczki, przypominający nieco whisky. Goryczka średnia, szorstka, lekko garbnikowa – zadziwiająco pasuje mi tym piwie, kojarząc się z niektórymi gatunkami wina. Aromaty chmielowe obecne gdzieś na dalekim planie, ledwo wyczuwalne. Alkohol narzuca się nieco, co mi osobiście przeszkadza.

Odczucie w ustach: na języku gładkie, lecz w gardle garbnikowo gryzące. Piwo z pazurem, raczej nie dla miłośników umiarkowania i grzeczności.

Wrażenie ogólne: Bardzo smaczne piwo o wielkim bogactwie aromatów. Znakomicie czuć tutaj wpływ leżakowania w dębowych beczkach. Wprowadza ono klimat częściej spotykany w winach, niż w piwie. Są estry owocowe, jest też przyprawowa ostrość i cierpkość. Mi to bardzo odpowiada. A co mi przeszkadza? Głównie nietrwała piana i zbyt mocna alkoholowość. Gdyby nie to, piwo mogło by być wybitnym.

Ocena: 8/10

630 630 630 630 630 630 630 b.gif?host=bimbelt.wordpress.com&blog=17311308&post=630&subd=bimbelt&ref=&feed=1

Wyświetl pełny artykuł