Jump to content
Sign in to follow this  
Pierre Celis

[piwolog] Strong Suffolk Vintage Ale, Greene King, Wielka Brytania

Recommended Posts

dsc_6837.jpg?w=640&h=960

Strong Suffolk Vintage AleOld Ale

Ekstrakt: nieznany, alkohol: 6%

Old Ale to tradycyjny angielski styl piwa, które długo leżakuje w dębowych beczkach dla uzyskania specyficznego aromatu piwa dawnego. To jakby powrót do tradycji i przypomnienie aromatów, które niegdyś charakteryzowały chociażby klasycznego londyńskiego portera. Suffolk Strong to mieszanka dwóch klasycznych styli – BPA i Old 5X, z których to drugie leżakuje w drewnianych beczkach przez 2 lata. W czasach, gdy piwu koncernowemu musi wystarczyć kilka tygodni, 2 lata brzmi jak czyste szaleństwo. Sprawdźmy zatem czy Anglicy czasem nie potracili zmysłów.

Wygląd: Kolor ciemnobrązowy, niemal nieprzejrzysty, z pięknymi rubinowymi prześwitami. Piana beżowa, gruboziarnista, szybko opada do zera.

Aromat: w pierwszym momencie czuć czekoladę, karmel i orzechy. Z czasem do głosu dochodzą estry – suszone śliwki i rodzynki.

Wysycenie: umiarkowane, wyważone.

Smak: słodowe, pełne, ale też lekko kwaskowate, winne. Doskonale wyczuwalny „dębowy” aromat beczki, przypominający nieco whisky. Goryczka średnia, szorstka, lekko garbnikowa – zadziwiająco pasuje mi tym piwie, kojarząc się z niektórymi gatunkami wina. Aromaty chmielowe obecne gdzieś na dalekim planie, ledwo wyczuwalne. Alkohol narzuca się nieco, co mi osobiście przeszkadza.

Odczucie w ustach: na języku gładkie, lecz w gardle garbnikowo gryzące. Piwo z pazurem, raczej nie dla miłośników umiarkowania i grzeczności.

Wrażenie ogólne: Bardzo smaczne piwo o wielkim bogactwie aromatów. Znakomicie czuć tutaj wpływ leżakowania w dębowych beczkach. Wprowadza ono klimat częściej spotykany w winach, niż w piwie. Są estry owocowe, jest też przyprawowa ostrość i cierpkość. Mi to bardzo odpowiada. A co mi przeszkadza? Głównie nietrwała piana i zbyt mocna alkoholowość. Gdyby nie to, piwo mogło by być wybitnym.

Ocena: 8/10

630 630 630 630 630 630 630 b.gif?host=bimbelt.wordpress.com&blog=17311308&post=630&subd=bimbelt&ref=&feed=1

 

Wyświetl pełny artykuł

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.