Jump to content
Sign in to follow this  
Pierre Celis

[piwolog] FAQ 2 – ile procent alkoholu ma piwo domowe?

Recommended Posts

Niby rzecz oczywista, ale okazuje się, że jednak nie dla każdego. Wielu znajomych i nieznajomych pyta mnie ile można „procentów” wycisnąć z piwa domowego. Otóż procentów można wycisnąć tyle, na ile drożdże pozwalają i ile są one w stanie wytrzymać. Po pierwsze drożdże lubią dobrze zjeść, a że drożdże są rodzaju żeńskiego, to lubują się w cukrach, szczególnie tych prostych.

Ile im damy cukru, tyle wyprodukują odchodów (czyt. alkoholu i dwutlenku węgla). Oczywiście jedzenie ma też umiar, stąd i alkoholu mogą wyprodukować ograniczoną ilość. Ile? Maksymalna tolerancja alkoholu dla drożdży piwnych to około 12%, ale to wcale nie stanowi ostatecznej granicy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by fermentację pierwotną przeprowadzić drożdżami piwnymi, a wtórną drożdżami winnymi. Efekt może być lepiej niż dobry, szczególnie dla tych piwowarów, którzy odnajdują w sobie belgijskie korzenie (Belgowie lubią piwo, ale nie lubią sikać). Dla tych, w których płynie krew północna wymyślono jeszcze mocniejsze piwa. To, że drożdże nie dają rady, nie znaczy, że człowiek nie da. I tak powstał proces wymrażania. W najłagodniejszym wydaniu w ten sposób powstaje styl o nazwie eisbock – z niemiecka koźlak lodowy. Jak się można domyślić, koźlaka owi barbarzyńcy zostawili na mrozie i woda zamarzła, a alkohol został – eureka! W ten sposób można uzyskać piwo o mocy l2, 14%, 16% alkoholu. To jednak pikuś w porównaniu do wyścigu na najmocniejsze piwo świata. Niektórzy piwowarzy, a w szczególności Holendrzy i Szkoci, tak się zapędzili w wymrażaniu, że produkują piwa o mocy 50% i więcej. Niby można, tylko po co. I czy to jeszcze jest piwo?

Dla ciekawskich kilka linków:

The End of History

Dutch Brewery Releases Strongest Beer (60%) in the World

P.S. W lodówce czeka na degustację Aventinus Eisbock, zatem wkrótce przekonamy się jaki efekt daje wymrażanie.

564 564 564 564 564 564 564 b.gif?host=bimbelt.wordpress.com&blog=17311308&post=564&subd=bimbelt&ref=&feed=1

 

Wyświetl pełny artykuł

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.