Skocz do zawartości

Ciechan lagerowy


Rekomendowane odpowiedzi

Przez przypadek udało mi się zrobić kopię Ciechana Lagerowego, tak na marginesie mojego ulubionego piwa ze sklepu.

Kilka osób, które piły to i to nie zauważyło różnicy, ja czuję nieznaczną w goryczce, ale tylko nieznaczną. ;)

Oczywiście nikt nie wierzy, że to piwo zrobione w domu, ale tak to już jest z niedawnymi amatorami Warki czy Żywca, nawróconymi ostatnio na Ciechany.

 

Receptura na 20 l

 

- Słód pilzneński Bohemian - 3 kg

- Słód pilzneński - 0,7 kg

- Słód monachijski - 0,5 kg

- Chmiel Lubelski granulat - 100 g

- Drożdże Saflager S-23

 

Zacieranie:

50 C - 20 minut

64 C - 30 minut

70 C - 30 minut

 

Gotowanie: 70 minut

50 g - 70 minut

25 g - 15 minut

25 g - 5 minut

 

Fermentacja:

Trudno powiedzieć, ponieważ fermentor przez nieuwagę stał na strychu obok ściany z przewodem kominowym od kominka, gdzie czasem było 18 C, a czasem 10 C. Zanim się zorientowałem, już było po wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego skoki temperatury fermentacji i ogólne słabe jej warunki dadzą trochę estrowej nutki i acetaldehydu, które są obecne i typowe dla Ciechana. Do tego nie za mocne nachmielenie "e voila". Ale chyba lepiej obrać sobie za cel lepszy ideał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+1 ode mnie za tą recepturę! Szukałem kopii Ciechana wybornego, bo bardzo lubię jego smak. Na pewno go zrobię! Czy możesz zdradzić, ile trwała burzliwa, a ile cicha? Cicha w tej samej temperaturze?

Nie wybornego tylko Lagerowego. To nowy Ciechan i to zupełnie co innego!

Burzliwa trwała 14 dni, a cicha 10, ale tak jak pisałem, temperatury nie znam, z założenia miało być 10 stopni.

Daj więcej chmielu na goryczkę, jak chcesz go robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego skoki temperatury fermentacji i ogólne słabe jej warunki dadzą trochę estrowej nutki i acetaldehydu, które są obecne i typowe dla Ciechana. Do tego nie za mocne nachmielenie "e voila". Ale chyba lepiej obrać sobie za cel lepszy ideał.

To nie był cel, tak tylko wyszło. Takie słody mi zostały. A ten Ciechan akurat mi smakuje.

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie co innego to by było jakby nawarzyli barleywine albo quadrupla.

Mają też ostatnio jakiegoś portera za 12 zł w sklepie (!), podobno leżakowany trzy lata i w limitowanej serii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wybornego tylko Lagerowego. To nowy Ciechan i to zupełnie co innego!

 

ups... muszę nadrobić zaległości. Tak czy siak, recepturę wypróbuję niebawem tylko mi lodówka dojedzie i fermentatory się pozwalniają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Odkopię temat.

Szykuję się z uwarzeniem Lagera według tego przepisu. Ale że sklep w którym się zaopatruje nie ma słodu pilzneńskiego Bohemian.

powstaje pytanie:

Czy zastąpienie tego słodu innym będzie miało istotny wpływ na smak końcowy piwa? 

A jak już mam zastąpić ów słód to jakim innym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sklep w którym się zaopatruje nie ma słodu pilzneńskiego Bohemian

O ile dobrze widzę, ten bohemian to czeski klepiskowy. Szukaj innego klepiskowego albo użyj po prostu dowolnego pilzneńskiego - wątek na temat różnic.

edit: jaki sklep?

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.