Skocz do zawartości

Pilsner Coopers - warzenie z instrukcji a praktyka


b.dawid

Rekomendowane odpowiedzi

 

4. Żeby piwo mogło poczekać 3 miesiące wystarczy nastawiać je co dwa tygodnie :D

 

 

no i to jest myśl. inaczej trudno, żeby tak długo mogło leżakować - a smak piwa nawet z brewkita po dłuższym czasie jest o wiele lepszy (i racja, że dodanie suchego słodu "robi różnicę")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Podepnę się do tematu, właśnie nastawiłem owego Pilsnera, zamiast cukru jak w polskiej instrukcji użyłem ekstraktu słodowego z puchy, nastawiłem 2 puchy Coopersa plus 2 puchy 1,7kg ekstraktu z WES. Po zmieszaniu okazuje się że brzeczka ma zaledwie niecałe 10Blg. Dodałem szklankę cukru i jest 10Blg i zastanawiam się co teraz począć dalej. Czy sypać cukier, kupić glukozę czy może zostawić to jak jest. Poradźcie proszę to moje pierwsze piwko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw jak jest. Piwa Coopersa wychodzą właśnie jako 10-tki. Pewnie ze względu na temperatury Australijczycy takie piją.... 12stka by ich pewnie z nóg ścięła. ;)

A piwa są dobre w smaku... będzie ok.

Edytowane przez coelian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

witam,

jestem nowy w temacie domowego piwka

W sobote nastawilem wlasnie takie piwko (dziś to jakis 5 dzien) wszystko zgodnie z instrukcją ale nie wiem czy jest z nim okey.

bo niestety na dole widać ze się zebral osad z drozdzy ale piany wogule nie wystapila. temp jest okolo 21st.

czy brak piany to dobrze czy zle?

 

dzieki wielkie za pomoc

pozdrawiam

zbynior

Edytowane przez zbynior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny, że piany nie było? Zakładając, że piwo przy zadaniu drożdży miało 21st to po dwóch dniach już nie będzie piany. Po dwóch tygodniach zrób pomiar BLG i po kolejnych 2-3 dniach kolejny i jak wynik będzie ten sam to butelkuj i jak se nawarzyłeś to będziesz to pić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jest może nie bezpośrednio zadane ale chodziło mi o praktykowane rozwiązania, i tu pierwsza Twoja odpowiedź na moje wątpliwości. W instrukcji zaleca się 1kg cukru albo mieszanina suchego ekstraktu i glukozy w proporcjach 500g/300g lub ekstrakt w syropie 1.7kg.

 

Jeśli pytasz czy autorzy instrukcji mają kłopoty z matematyką, to odpowiedź brzmi - tak.

 

a) 1 kg cukru to 1000 gram cukrów dodanych do brzeczki

b) mieszanina 500/300 to 800 gram cukrów

c) a puszcza 1.7 kg ekstraktu, to jakieś 1440 g cukrów

Nie wdająć się szczególy odnośnie zawartości "ciała" w poszczególnych produktach i odfermentowania, spowoduje to, że dodając te produkty do przyjmijmy 20 kg brzeczki otrzymasz:

a) wzrost BLG o 4.7

b) wzrost o 3.8

c) wzrost o 6.6

 

Jak widzisz różnica między skrajnymi przypadkami to prawie 3 BLG.

(przyjmując że ekstrakt to 85% cukrów i 15% wody)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny, że piany nie było? Zakładając, że piwo przy zadaniu drożdży miało 21st to po dwóch dniach już nie będzie piany. Po dwóch tygodniach zrób pomiar BLG i po kolejnych 2-3 dniach kolejny i jak wynik będzie ten sam to butelkuj i jak se nawarzyłeś to będziesz to pić :)

 

mam przezroczysty pojemnik, nie widac oznak na sciance piany, jedynie na dole widac juz dobre z 0.5 cm osadu z drozdzy,

jeszcze w poniedzialek wieczorem bulgotalo poprzez rurke

czyli trzymac je okolo 2 tygodni na pierwszym etapie fermentacji? w instrukcji bylo ze niby 7 dni ...

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyneq - wykopałeś mój post prawie w trzecią rocznicę! Gratuluję i dziękuję za odpowiedź :D

Coż, wątek ktoś niedawno odkopał, ja się w nekrofilię zwykle nie bawię:)

Ale skoro coś było niezamknięte i niewyprostowane do konca, wolałem wyjaśnić.

Okropnie dużo ludzi boi się prostej matematyki, może dlatego że w podstawówce straszą że proporcja to coś okropnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.