Skocz do zawartości

I Szczeciński Konkurs Piw Domowych


bimbelt

Rekomendowane odpowiedzi

Piwa będą oceniane według wytycznych i na arkuszach PSPD. Wydaje mi się, że po zsumowaniu ocen zwycięzca wyłoniony zostanie bez problemu. Jesteśmy przekonani, że sędziowie możliwie obiektywnie ocenią każde z piw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kategoria rzeczywiście nowatorska i kontrowersyjna. Ja zrobiłem tak : z piwnicy wyciągnąłem kilkanaście flaszek piwa. Zaprosiłem ojca i rozpracowaliśmy to co było, wybierając piwo, które najchętniej byśmy wypili po raz kolejny a następnie je pokolorowaliśmy ;) . Myślę że do tej kategorii trzeba właśnie w ten sposób podejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kilka piw będzie bardzo poprawnych stylowo(różne style) to co będzie decydowało o zwycięstwie?

 

To, które najbardziej poprawne stylowo.

 

To jest nie to samo, ale podobno jak podczas wyboru Grand Championa w Żywcu, porównywając na przykład Kölsch z RIS'em.

 

Volker

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież nie wiecie, w jakich stylach są piwa zgłoszone w kategorii Zielone?

W formularzu nie trzeba było podawać takiej informacji.

 

Tak, masz rację.

 

Moja odpowiedz była próba wyjaśnienia się, że nie wolno podejść do pomysłu otwartej kategorii z tymy samymi wytycznymi jak do bardzo wąsko zdefiniowanej kategorii BJCP lub PSPD.

 

Mogę tylko cytować mój własny post:

 

Liczy na pewno, czy piwo jest harmoniczne w swoich cechach i bez wad objetywnych, jak na przykład jeżeli jest utlenione, mocno siarkowe, itd, ocena będzie niska. A dodatkowo liczy oczywiście też oryginalność podejścia do wyzwania, którą jest piwo zielone.

 

Z powodu tego, że to jest kategoria OTWARTA, nie możemy wykluczyć żadnego piwo tylko bo na przykład jest zbyt goryczkie lub bardzo słodowe, wytrawne, chmielowe i tak dalej. Odpowiedzialność sędziów do otwartego, choć solidnego, porządnego podejścia do oceny bez uprzedzeń jest więc wysoka.

 

Traktujemy to jako eksperyment, który ma dać nam doświadzcenia, czy w przyszłości ma sens mięc otwarte kategorie w naszych konkursach.

 

Wracając do samego początku naszego pomysłu: Jest to kategoria z przymrużeniem oka.

 

Każdy sędzia będzie się starał znaleźć jak najbardziej objektywne, choć per definitionem indywidualne, podejście do swojego wezwania, czym jest zidentyfikować najlepsze piwo z rzeczywiście bardzo różnych.

 

Volker

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy organizatorzy, mieliście napisać w regulaminie o kategorii "zielone", że to kategoria dla piwowarów, którzy podchodzą z "luzem" do warzenia, a nie dla tych, którzy każdy konkurs traktują jak mistrzostwa świata albo inną olimpiadę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy organizatorzy, mieliście napisać w regulaminie o kategorii "zielone", że to kategoria dla piwowarów, którzy podchodzą z "luzem" do warzenia, a nie dla tych, którzy każdy konkurs traktują jak mistrzostwa świata albo inną olimpiadę

 

Ciśnienie widzę jest spore :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, no, w końcu chodzi o stówkę na słód, który starczy na cały sezon ;)

W Twoim przypadku to jedna warka :smilies:

 

Bez ironii proszę :)

Każdy orze jak może ale lepiej żeby organizatorzy obsuwy w ogłoszeniu wyników nie mieli, bo zjedzą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki już znane. Ale ja ich nie opublikuję (nie dysponuję listą zwyciężców), zrobi to najpewniej bimbelt albo Volker Q. Miałem zaszczyt zasiąść w szacownym jury podczas I Szczecińskiego Konkursu Piw Domowych , jako nie certyfikowany przez PSPD, a najzwyczajniejszy na świecie piwowar domowy. Mam duże uznanie dla tych wszystkich, którzy wystawili swoje piwa (oceniałem Marcowe) na szczeciński konkurs!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz ogarnięcia całego konkursu organizatorzy mają też inne obowiązki. Chociażby zabrać sędziów na obiad, piwo... przecież to też ludzie. Dajcie im trochę czasu na przygotowanie i umieszczenie komunikatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie, tu ich nie bylo ale na fejsie komentarze i zdjecia zamieszczali

 

bo teraz jest tendencja że wszystko się dzieje na fejsie, bez fejsa nie istniejesz i nie liczy się strona www tylko co jest na fejsie. Przynajmniej takie mam odczucia patrząc co ludzie u mnie na uczelni robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki I Szczecińskiego Konkursu Piw Domowych „Pivaria”:

 

 

Kategoria I: Piwo Marcowe / Oktoberfest

  1. Agnieszka Łopata (34,0)
  2. Czesław Dziełak (33,6)
  3. Rafał Ławrynowicz (33,6)
  4. Jerzy Miler (32,8)
  5. Łukasz Chrząszcz (32,4)
  6. Andzrej Miler (29,8)
  7. Adam Wróbel (28,8)
  8. Piotr Wypych (28,4)
  9. Andreas Schwickert (27,4)
  10. Bartłomiej Przybyłak (27,0)
  11. Stanisław Szeliga (25,8)
  12. Artur Kamiński (24,8)

Drugie i trzecie miejsce co prawda mają równe wyniki (punkty), chociaż jury w całości (wszystkich dziesięciu sędziów) w oddzielnej sesji bezpośrednio po głównej sesji zdecydował po otwartej dyskusji i ponownej degustacji obydwuch piw z 7 głosami na 3, iż piwu Czesława należy drugie, a piwu Rafała trzecie miejsce.

 

Kategorie II: Piwo Zielone z okazji dnia Świątego Patryka (Kategoria z przymrużeniem oka)

  1. Robert Orszulak (34,8)
  2. Agnieszka Łopata (29,4)
  3. Andzrej Miler (26,6)
  4. Tomasz Soboń (26,0)
  5. Jerzy Miler (24,2)
    Adam Wróbel (24,2)
  6. Andreas Schwickert (23,2)
    [Marcin Stefaniak (22,2) – poza konkurencji, bo współorganizator]
  7. Przemysław i Maciej Domagalscy (22,0)
  8. Witold Bączek (16,4)

Uwagi

 

Piwa niewymienionych piwowarów domowych niestety nie przeżyły eliminacji, która odbyła się we wtorek, 13-go marca, na siedzibę firmy Lemon Demon pod nadzorem obydwóch organizatorów.

 

Pytania, uwagi i narzekania oraz (bardzo prosimy o to!) propozycje do ulepszenia i dalszego udoskonalenia naszego konkursu należy kierować bezpośrednio do mnie (cbo@brunnenbraeu.de) lub Marcina (marcin.stefaniak@gmail.com).

 

Dzięki

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujęmy i życzymy również w przyszłości największych sukcesów.

 

Wszystkim sędziom, bądź certyfikowanym, bądź niecertyfikowanym, serdecznie dziękujęmy za wsparcie – jesteśmy tym świadomi, że nie jest to oczywista sprawa przyjechać na własny koszt z całej Polski do Szczecina. Więc jeszcze raz wielkie dzięki sędziom:

 

Rafał Kowalczyk, Justyna Jagielska Przemysław Szczepańczyk, Krzysztof Teliżyn, Grzegorz Szymała, Piotr Misiewicz, Tomasz Rogaczewski, Michał Mielczarek, Wojtek Bublej i Sebastian Kokot.

 

Wszstkim wspierającym w organizaji konkursu również najserdecznie dziękujęmy, bo praca w tle jest ważna, ale nikt nie widzi, co robicie. A mianowicie dzięki pomocnikom:

 

Andrzejowi Milerowi, Grzegorzowi Chabrosowi, Maciejowi Dekertowi, Krzysztofowi Gabryśowi oraz Halinie i Krzysztofowi Żurawskim.

 

I w końcu należy również ślicznie dziękować naszym sponsorom, bez których nasz konkurs nie byłby możliwy w tej formie:

 

Homebrewing.pl

Sklep Elysium

Centrum Piwowarstwa

Browamator

Piwoznawcy

Piwodziej

Lemon Demon

Definition Design,

Pub Pivaria,

oraz Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych z prezesem dr Andrzej Sadownik.

 

W imieniu organizatorów (Marcin Stefaniak, Volker R. Quante)

 

Volker

 

Post został wypromowany jako artykuł

Edytowane przez Brunnenbraeu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.