Skocz do zawartości

[video] Jak piwo uratowało świat


slotish

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

hej. natrafiłem na fajny dokument o piwie. jesli już było to prosze o wykasowanie tematu:

 

Did you know that beer was critical to the birth of civilization? That’s right – beer.

Scientists and historians line up to tell the amazing, untold story of how beer helped create math, poetry, pyramids, modern medicine, labor laws, and America.

If you think beer is just something cold and filling to drink during sporting matches or in the kind of bars that you probably shouldn’t order wine in, then, boy, are you ever in the dark.

It turns out beer is responsible for, like, all the greatest things on earth. Learn more about what beer did for you.

 

http://www.youtube.c...7&v=UC8SdkufNBo

Edytowane przez elroy
było, łączę z odpowiednim.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Oglądałem ten dokument - "Jak piwo uratowało świat" i trochę się zniesmaczyłem.... tak wieje amerykańska propagandą.... równie dobrze zamiast piwa można by podstawić wino, lub inną rzecz i dokument dla Discavery gotowy...

Mogę się mylić ale nie które fakty trochę wyssane z palca....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się mylić ale nie które fakty trochę wyssane z palca....

Napewno część pierwsza jest prostackim uproszczeniem. Rewolucja neolityczna nazywa się tak z powodu rewolucyjności a nie nagłości zmian, ten proces trwał bardzo długo. Ludzie myśleli logicznie, obserwowali przyrodę i zjawiska w niej zachodzące, więc traktowanie ich jak debili którzy tylko przez przypadek byli w stanie coś wynaleźć, a postęp następował tylko skokowo a nie ewolucyjnie jest bzdurą.

Wbrew pozorom ludzie starożytnego bliskiego wschodu także jedli, a nie tylko odżywiali się piwem (choć grało ono rzeczywiście wielką rolę)

Dla zainteresowanych Bieliński Piotr, Starożytny Bliski Wschód od początków gospodarki rolniczej do wprowadzenia pisma, Warszawa 1985

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem dla mnie cały ten dokument miał charakter humorystyczny. Chociaż może ktoś kto nie siedzi w temacie może to wziąć na serio

 

W dawnym Krakowie na potrzeby 20 tys mieszkańców warzono 250 tys hl piwa rocznie (dane z artykułu Dryja S., Archeolog w browarze, Piwowar 2 2011 s 29) przypuszczam że dotyczy XVI-XVIIw

Skala znaczenia piwa była czymś naprawde poważnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dawnym Krakowie na potrzeby 20 tys mieszkańców warzono 250 tys hl piwa rocznie (dane z artykułu Dryja S., Archeolog w browarze, Piwowar 2 2011 s 29) przypuszczam że dotyczy XVI-XVIIw

Skala znaczenia piwa była czymś naprawde poważnym

 

To wychodzi około 3,5L na mieszkanca dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.