Skocz do zawartości

Obniżanie pH kwasem mlekowym


Afghan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ostatnio sprawdziłem testem akwarystycznym pH mojej wody w kranie i wyszło, że pH jest 7.3 W takim razie należało by się zakwasić zacier. Mam dostępny kwas mlekowy w proszku. Mógłby mi ktoś powiedzieć ile tego trzeba użyć? Znalazłem tematy o zakwaszaniu kwasem mlekowym ale była tam mowa o kwasie mlekowym w płynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesteś pewien ze to kwas mlekowy?

 

W ofercie firmy Hortimex jest w sprzedaży oprócz płynnych także w proszku, pod tym linkiem http://www.hortimex.com.pl/?art=422 w sekcji REGULATORY KWASOWOŚCI I STABILIZATORY jest opis.

Z tej firmy też go mam.

Edytowane przez Afghan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pH wody nie jest takie ważne ponieważ zacier ma właściwości buforujące - utrzymuje stałe pH mimo dodawania wody i małych ilości kwasów i zasad.

 

Zmierz pH zacieru i wtedy możesz sprawdzić czy rzeczywiście jest konieczna korekta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pH wody nie jest takie ważne ponieważ zacier ma właściwości buforujące - utrzymuje stałe pH mimo dodawania wody i małych ilości kwasów i zasad.

 

Zmierz pH zacieru i wtedy możesz sprawdzić czy rzeczywiście jest konieczna korekta.

 

Aha. OK. Ale jeszcze na wszelki wypadek chciałbym w domu jakąś zważoną porcję tego kwasu mieć, a że w domu nie mam żadnej wagi to bym sobie w pracy to zważył i teraz chciałbym mniej więcej wiedzieć jakie mogą być możliwe ilości które mogę dodać. Jakieś będą to ilość w kilku czy kilkudziesięciu gramach?

Edytowane przez Afghan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 porcje po 2-3 gramy będą odpowiednie na początek. Zmierzysz pH zacieru i jak będzie za wysokie to jedną dawkę, Jak bedzie za mało to drugą. Więcej lepiej nie dawać bo wydaje mi się, że bedzie już to czuć w piwie. Ale to coder najlepie wie.

 

ps. Ja używam kwasu mlekowego raczej tylko do piw pszenicznych. Jako suplement słodu zakwaszającego.

Edytowane przez rysmis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy słód i nie mówię tutaj o słodzie zakwaszającym, lub proces zacierania obniża pH?

 

Przerwa zakwaszająca. Za wiki:

30-32* - przerwa zakwaszająca, przy jej wydłużeniu do paru godzin uzyskamy lekkie zakwaszenie brzeczki, które jednak łatwiej jest uzyskać innymi sposobami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zmieszasz słód z wodą o pH 7 czy nawet 8 to pH zacieru ustawi się samo na odpowiednim poziomie - poniżej 6.

Aha, czyli jak woda ma do 8 pH, to nie trzeba zakwaszać, czy jednak nie da się to tak powiedzieć i trzeba sprawdzać testem? z tego zrozumiałem, że słód zakwaszający stosuję się przy bardziej zasadowej wodzie?

Edytowane przez Afghan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując: nie przejmuj się swoją wodą! pH=7,3 to typowy poziom kwasowości i woda jest zapewne OK.

Zapewne, bo jedna nie napewno. O jej przydatności dla piwowarstwa stanowi nie wartość pH, a wartość tzw alkaliczności resztkowej, która jest wypadkową współgry jonów wapniowych, magnezowych i wodorowęglanowych.

Skoro masz paski wskaźnikowe, zacierając (ale nie wcześniej jak po 5 minutach od wprowadzenia śruty do wody)sprawdź sobie pH zacieru. Jeżeli będzie poniżej 6,0 - wyluzuj!

Gdyby było wyższe niż 6,0, zakwaś zacier dodając małe porcje 50% roztworu kwasu mlekowego pod kontrolą tych pasków. Optimum to zakres 5,4 - 5,6.

Kwas mlekowy jest cieczą w warunkach normalnych. Ten sypki preparat nadaje się pewno do zakwaszania gleby a nie do piwowarstwa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwas mlekowy jest cieczą w warunkach normalnych. Ten sypki preparat nadaje się pewno do zakwaszania gleby a nie do piwowarstwa!

 

zgodnie z tablicami chemicznymi racemat ma temp topnienia 16,8 °C, ale optycznie czyste enancjomery mają już temperaturę topnienia 53°C. Więc zapewne jest to bezwodny kwas z nadmiarem jednego enancjomeru - a że jest sprzedawany jako regulator kwasowości do wyrobów cukierniczych do piwa też powinien się nadawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, z glebą przesadziłem.

"Kwas mlekowy w proszku" to mieszanka składająca się z: ok. 59 % kwasu L-mlekowego + ok. 38% mleczanu wapnia + ok. 3% dwutlenku krzemu.

Jednak zdecydowanie polecam w zamian łatwy w dozowaniu 50 % wodny roztwór kwasu mlekowego. Jego enancjomeryczność bez znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, z glebą przesadziłem.

"Kwas mlekowy w proszku" to mieszanka składająca się z: ok. 59 % kwasu L-mlekowego + ok. 38% mleczanu wapnia + ok. 3% dwutlenku krzemu.

Jednak zdecydowanie polecam w zamian łatwy w dozowaniu 50 % wodny roztwór kwasu mlekowego. Jego enancjomeryczność bez znaczenia.

A czy mleczan wapnia i dwutlenek krzemu będą coś szkodzić piwu? Szczerze mówiąc jeśli miałbym stosować kwas mlekowy to wolal bym stosować ten w proszku który mam. A może go jakoś w wodzie rozpuścić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzemionka (dwutlenek krzemu) w wodzie się nie rozpuści, ale to pryszcz. Mleczan wapnia rozpuszcza się słabo 8g/100 ml i do tego hydrolizując będzie niekorzystnie alkalizował środowisko. Z drugiej strony dostarcza jonów wapniowych, co nie jest złe.

Skoro chcesz, spróbuj eksperymentalnie użyć tego preparatu. Katastrofy raczej nie będzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, mam na stanie kwas solny techniczny 27%, też można używać (raczej do zakwaszania wody do wysładzania niż do brzeczki)? Jeśli tak, to ile mniej więcej trzeba by było go dodać do 20l żeby zjechać z pH 7,4 do 5,4 ?

Edytowane przez korko_czong
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 11 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.