Jump to content
sajgon

Witam z Wrocławia jak i z Opola zarazem

Recommended Posts

Witam,

Piwowarstwem zaraziłem się już jakiś czas temu, będzie już chyba z rok. Właściwie nie tylko ja, jak również i tato, powoli staje się to wspólną pasją. Zaczęliśmy przypadkowo od kupienia książki o domowym wyrobie wina gdzie jeden z ostatnich rozdziałów był poświęcony piwu. Spróbowaliśmy najpierw od piwa z puszki, ale kopa do działania dał dopiero pokaz warzenia w "Czeskim Raju" no i oczywiście degustacja :). Od tego momentu już nie było zmiłuj się, szybka inwestycja w sprzęt i zaczęliśmy zacierać.

Obecnie już jesteśmy po 12 warkach, a w przyszły weekend kolejna się szykuje. Bywało różnie z piwem jedno z pierwszych poszło nawet jako przynęta na ślimaki, ale już trochę okrzepliśmy i wyniki raczej nas satysfakcjonują. Do tej pory z forum głównie korzystałem jako ze źródła informacji, może nareszcie zacznę się sam udzielać. Wiadomo najtrudniej napisać tego pierwszy post. Poza tym im dalej w las tym więcej pytań rodzi się odnośnie warzenia.

Pozdrawiam

Maciek

Edited by sajgon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ważenie to też, nie w kij dmuchał, dziedzina wiedzy :P

Witam i ja!

Samych przyjemności z zacierania ważonych słodów i sukcesów w warzeniu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam!

Tu nowy member albo jak kto woli - członek:) z Wrocławia a raczej już z pod Wrocławia

Pierwszą warkę uważałem jakieś 5 lat temu z tzw. puszki, był to gotowy zestaw z browamatora (już takich nie ma)- ekstrakt niesłodowany więc osobno dodawałem granulaty. Wtedy był to dla mnie ogromny wyczyn. Od tamtej pory była cisza dopiero w roku 2011 zacząłem nieśmiało. Najpierw 4 warki z puszki aż wkońcu zdecydowałem się na inwestycję w sprzęt i spróbowałem zacierania. Najpierw gotowe zestawy nieśrutowane a teraz już tam sobie sam coś wymyślam. W sumie już prześrutowałem ponad 50kg słodu nie licząc gotowych zestawów(niestety nie prowadzę dziennika i nie wiem ile z tego warek wyszło), jednak w dalszym ciągu uważam się za początkującego piwowara. Przeważnie ważę piwa górnej fermentacji ale teraz z uwagi na temperaturę pokusiłem się o kilka warek z dolnej fementacji.

Przy okazji mam pytanie - czy wiek ktoś może gdzie można kupić słód w okolicach Wrocławia. Byłem ostatnio w Strzegomiu ale laska mi powiedziała, że pilzneńskiego to oni nie produkują tylko same kolorowe?? Dziękuję z góry za info.

Jeśli pytanie było niestosowne to przepraszam ale jestem początkującym członkiem:)

Pozdrawiam

Artur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.