Skocz do zawartości

OXI One - przechowywanie roztworu


chomiczon

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka.

 

Do dezynfekcji używam OXI One. Zawsze trochę mi zostaje i aż szkoda wylewać. Czy jest sens przechowywać roztwór w szczelnie zamkniętym pojemniku? Bedzię spełniał swoje zadanie powiedzmy po tygodniu przechowywania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugestia, którą dostałem od znajomego amatora chemii: aktywny roztwór OXY odbarwia nadmanganian potasu (spływający płyn jest brązowy zamiast fioletowego), bo powoduje jego utlenianie(?). Nieaktywny zachowa się jak woda, czyli płyn będzie fioletowy.

Ja wykorzystuję tę informację tak, że wrzucam na ściankę umywalki kilka kryształków i pryskam. Jak się odbarwia to używam, jak nie to wylewam.

Przy czym po zakupie nadwęglanu sodu na allegro za kilkanaście złotych zrobiłem się za leniwy nawet na to i po prostu wylewam to co zostanie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze? Wiaderko 1 kg ChemiPro kupiłem za niecałe 30 zł, starcza ono na dość długo. Wniosek, po co ryzykować dla kilku groszy infekcję co najmniej 20 l piwa? Nie lepiej wylać może i dobry roztwór do ścieku, a spać spokojnie używając do dezynfekcji świeżego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugestia, którą dostałem od znajomego amatora chemii: aktywny roztwór OXY odbarwia nadmanganian potasu (spływający płyn jest brązowy zamiast fioletowego), bo powoduje jego utlenianie(?)

bardziej redukcję, ciężko utlenić coś co już jest najbardziej utlenione jak tylko może być. A próba z nadmanganianem jest bardzo dobra, dużo lepsza od śliskości bo ta może pochodzić od zasadowego pH OXI. Nadmanganian z fioletowego powinien się zmienić na brunatny nierozpuszczalny w wodzie osad. A jeśli to zakwasimy to może się w ogóle odbarwić do lekko różowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.