Jump to content
chomiczon

OXI One - przechowywanie roztworu

Recommended Posts

Hejka.

 

Do dezynfekcji używam OXI One. Zawsze trochę mi zostaje i aż szkoda wylewać. Czy jest sens przechowywać roztwór w szczelnie zamkniętym pojemniku? Bedzię spełniał swoje zadanie powiedzmy po tygodniu przechowywania?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zlałem około 0,5l do butelki i szczelnie zakręciłem. Zobaczymy za tydzień.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sugestia, którą dostałem od znajomego amatora chemii: aktywny roztwór OXY odbarwia nadmanganian potasu (spływający płyn jest brązowy zamiast fioletowego), bo powoduje jego utlenianie(?). Nieaktywny zachowa się jak woda, czyli płyn będzie fioletowy.

Ja wykorzystuję tę informację tak, że wrzucam na ściankę umywalki kilka kryształków i pryskam. Jak się odbarwia to używam, jak nie to wylewam.

Przy czym po zakupie nadwęglanu sodu na allegro za kilkanaście złotych zrobiłem się za leniwy nawet na to i po prostu wylewam to co zostanie. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po tygodniu przechowywania w Pet, roztwór był nadal śliski. Zostawiam sobie trochę w buteleczce do dezynfekcji rurki, którą pobieram próbkę zielonego piwa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szczerze? Wiaderko 1 kg ChemiPro kupiłem za niecałe 30 zł, starcza ono na dość długo. Wniosek, po co ryzykować dla kilku groszy infekcję co najmniej 20 l piwa? Nie lepiej wylać może i dobry roztwór do ścieku, a spać spokojnie używając do dezynfekcji świeżego?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sugestia, którą dostałem od znajomego amatora chemii: aktywny roztwór OXY odbarwia nadmanganian potasu (spływający płyn jest brązowy zamiast fioletowego), bo powoduje jego utlenianie(?)

bardziej redukcję, ciężko utlenić coś co już jest najbardziej utlenione jak tylko może być. A próba z nadmanganianem jest bardzo dobra, dużo lepsza od śliskości bo ta może pochodzić od zasadowego pH OXI. Nadmanganian z fioletowego powinien się zmienić na brunatny nierozpuszczalny w wodzie osad. A jeśli to zakwasimy to może się w ogóle odbarwić do lekko różowego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.