Skocz do zawartości

Galicyjski Browar Domowy


Rekomendowane odpowiedzi

Nareszcie po udanym warzeniu z gotowca przyszła pora na zacieranie. Po przeczytaniu kilku receptur i przeanalizowaniu posiadanych słodów postanowiłem uwarzyć piwo w następujący sposób:

 

Słody

Pal Ale 3,5kg

Carared 0,5kg

Pszeniczny 0,2kg

Carafa I 0,1kg - dodana w 30'

 

Zacieranie

65-67 - 90'

74 - 5'

78 - wysładzanie

 

Chmielenie - granulat

Marynka 25g 75'

Marynka 15g 45'

Lubelski 15g 5'

 

Chłodzenie

Chłodnica miedziana 21' do 23C

 

Drożdże

S-04 w 23C

OG: ~12°Blg

 

 

Burzliwa 6dni w 23C FGB: ~3°Blg

Cicha 20C

 

Czas chmielenia musiałem wydłużyć ponieważ wyszła mi niska wydajność(około 60%) i musiałem odparować więcej wody.

 

W przyszłości muszę popracować nad zwiększeniem wydajności i poprawić proces filtrowania filtratorem z oplodu ponieważ przepuszcza sporo osadu.

Edytowane przez wiewiur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie zawróciłeś pierwszych litrów filtrowanej brzeczki. Wtedy na pewno będziesz miał sporo osadów. Przed fitracją poczekaj 20 minut na ułożenie się młóta nad filtratorem - będziesz miał lepszą filtrację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie zawróciłeś pierwszych litrów filtrowanej brzeczki. Wtedy na pewno będziesz miał sporo osadów. Przed fitracją poczekaj 20 minut na ułożenie się młóta nad filtratorem - będziesz miał lepszą filtrację.

Ja jeszcze dołożyłbym że może filtracja i wysładzanie przeprowadzane były za szybko (mogła być porywana mąka) - zbyt mocno odkręcony kranik. Wskazuje na to mała wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o samą wydajność to szybkość ma znaczenie. Sama śruta też może być drobna, a nawet za drobna aby uzyskać dobrą wydajność, ponieważ możemy mieć spore problemy z wysładzaniem.

Ostatnio grubo śrutowałem. Na powierzchni młóta nie miałem w ogóle mąki, a wydajność osiągnąłem na podobnym poziomie co przy drobnym śrutowaniu. Nie miałem też problemów z nagłym zatrzymaniem filtracji/wysładzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Co do filtrowania to oczywiście zgodnie ze sztuką zwróciłem około 4 pierwszych litrów filtratu. Na grubość śrutowania nie mam na razie wpływu ponieważ zamówiłem słód już ześrutowany. Co do prędkości filtrowania to nie mam wyczucia ile to jest za szybko ile za wolno, na przefiltrowanie 15l (pomniejszone o odparowanie podczas zacierania) poświęciłem godzinę. Kwestia wprawy, wieżę, że przy następnych warkach będzie lepiej.

Co do wydajności to Wolfgang Vogel w książce "PIWO warzone w domu" proponuje wcześniejsze namoczenie słodu. Czy ktoś już tego próbował i może się podzielić spostrzeżeniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki stosujesz słody ześrutowane przez sklep, trudno ci będzię zwiększyć wydajność. U mnie poprawiła się dopiero w momencie gdy sam zacząłem śrutować. Dodatkowo, potwierdzę że gdy przedłużam zaciaranie to też zwiększam wydajność, myślę że wpływ ma na to lepsze wyekstrachowanie skrobi z grubszych kawałków śruty. Ale to muszę jeszcze potwierdzić powtarzalnością wyników :):beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z delikatną obsówą dziś rozlałem do butelek. Planowałem 6 dni, a wyszło 12 :/ Piwo odfermentowało do 2BLG i zostało rozlane z dodatkiem około 100g cukru/19,5l piwa. Zapach ładny, niestety w smaku delikatnie kwaskawe na końcu, coś ala z okocim premium w porównaniu z żywcem. Bynajmniej żadnej apteki nie czuć. Cel na przyszła warkę to wyeliminować kwaskawy posmak chyba, że zniknie (w co wątpię).

 

Plan zmian:

Obniżyć temperaturę fermentacji do max 20C - w takiej fermentowała warka nr0 z puszki i nie była kwaskawa.

 

inne sugestie mile widziane (nie robiłem żadnych pomiarów wody przed i w trakcie zacierania)

Edytowane przez wiewiur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Inauguracyjna warka w nowej kuchni :) - niestety ruszt piecyka gazowego tego nie był w stanie udźwignąć i się pogiął :/

 

Warka #2

 

Zasyp:

- Pilzneńśki 3kg

- Monachijski 1,5kg

- Pal Ale 1,5kg

- Carared 0,5kg

Razem 6,5kg

 

Woda:

źródlana z lidla

 

Zacieranie

zasyp w 20C

pierwsza przerwa 52C - 15min

druga przerwa 65-67 - 60min

trzecia przerwa 72-74 - 20min

podgrzanie do 78 - 1min

Wysladzanie - ciągłe

 

Chmielenie

- Marynka 35g 80min

- Lubelski 10g 10min

 

 

Drożdze

S-04 w 23C

OG: ~12,5°Blg - 29L

 

Warkę podzieliłem na 2 fermentatory

- 22L standartowa fermentacja

-7L eksperyment smakowy - do fermentacji cichej mam zamiar dać 7g matynki i 7g potłuczonych suszonych owoców jałowca

 

Uwagi:

- Wydajność wyszła na poziomie poprzedniej warki czyli w okolicach 60% - praktyka czyni mistrza więc w przyszłości powinno być lepiej.

- Po zadaniu drożdzy w 23C zniosłem fermentatory do piwnicy gdzie jest 16 na 5 dni teraz przez 2 są w mieszkaniu 23C

- na cichą z powrotem do piwnicy 16C - 7dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Reaktywacja browaru, może nie w największym stylu, ponieważ nastawiony został chmielony gotowiec.

Dla podniesienia rangi dodałem troszkę chmielu z własnej hodowli.

Tymczasowo nie dysponuje sprzętem do zacierania więc warki będę komponował z ekstraktów, następne już będą z niechmielonych ponieważ trzeba wykorzystać wyhodowany chmiel.

 

Warka #3

 

Woda

- kranówa z górskiego ujęcia

 

Nastaw

- 1,7 kg BLACK ROCK IPA

- 1,7 kg ekstrakt jasny ze słodowni Bruntal

 

Chmielenie

- Lubelski 10 min (około 1/2 zbioru - 1/3 woreczka śniadaniowego, nie mam wagi) 10g

 

Drożdże

S-04 w 23C

OG: ~11°Blg - 21L

 

Fermentacja w 18-19C

 

Degustacja:

1,5 tyg od zabutelkowania.

Ocena ogólna: Dobre :)

Piana: Gęsta, trwałość średnia.

Kolor: mętny bursztyn

Piwo lekkie sesyjne, bardzo delikatna goryczka i aromat chmielu dzięki dodatkowemu dochmielaniu na cichej wywarem z marynki i halertauera, Nazwa BR IPA nie ma nic wspólnego z IPA bardziej delikatny Ale.

Edytowane przez wiewiur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Po skompletowaniu gratów przyszedł czas na warki zacierane - Gar 50L, taboret indukcyjny, płytowy wymiennik ciepła (30 płyt), wiadro z filtratorem z oplotu.

Planowane wybicie browaru to 40L, Przy wodzie z kranu 10C na wyjściu wymiennika można uzyskać 14c regulując samym kranem spustowym, czas schłodzenia 25L do 16C około 6 minut.

 

Warka #4

 

Pszeniczne 25L 11Blg

Schemat z BA

47C/10 min, 53C/15min, 63C/30min, 72C/30min, 78C/2min

chmiele z własne hodowli Lubelski, Sybilla, Halertauer- łącznie 40g

S-10g/20min, L-10g/60min, H-10g/80min, S-10g/85min, koniec/90min

 

Tradycyjnie problem z filtracją - wniosek za szybko rozpoczętą, po odczekaniu 30-45min filtrowanie bez problemu

 

Warka #5

 

Hybrydowy staut owsiany 15Blg 40l

Hybrydowy - Słody Pale Ale zacierane tradycyjne oraz 3,4kg ciemnego ekstraktu do gotowania.

Słód Pale Ale 5 kg

Słód Czekoladowy 0,5kg

Palony jęczmień 0,05kg

Płatki owsiane błyskawiczne 1kg

3,4kg ekstrakt słodowy ciemny Bruntal

Chmiel Marynka i magnum z własnej hodowli oraz marynka w granulacie.

 

troszkę zmieniony schemat z BA

Słód PA i płatki od 72C do 66 (60min)

dodanie Czekoladowego - podgrzanie calosci, od 72 do 65 (60min)

dodanie słodu barwiącego 65 - 72 (15 min)

Mash out 78.

 

piwo wyszło bardzo mętne - mączne, odfiltrowanie w tradycyjny sposób nie możliwe

Edytowane przez wiewiur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.