Skocz do zawartości

Russian Imperial Stout


seler

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję zrobić takiego czarnego, gęstego szatana pod 12% jak według wiki.

I mam parę pytań:

1. Mam zamiar użyć drżdży Abbey II, zostały mi z tripelka, zebrane na cichej i pytanie czy dadzą radę takiej mocy (charakterem się ponoć nadają ale pytanie czy nie padną od nadmiaru alko)? A może zrobić duży starter i na cichą zadać świeżych? W wiki napisane że nawet do refermentacji trzeba gestwy dodać. Jak to rozwiązać?

2. Zastanawiam się czy nie lepiej zrobić z tych drożdży np. quadrupla 10% i zebrać z cichej tych twardzieli którzy to przeżyli i ich namnożyć?

3. Przepis podaje "infuzyjnie" a ja zastanawiam się czy nie lepiej by było dekokt chociaż dwustopniowy, czy też nie będzie miało wpływu?

4. Czy zasyp 0,6 palonego jęczmienia i 0,4 carafy (jak w przepisie) na 20L to nie będzie za dużo? Obawiam się czy ta paloność nie będzie za mocna.

5. Czy przy tak mocnym piwie ma znaczenie czy będzie to słód pale ale czy pilzneński?

 

Jeśli macie jakieś ciekawe uwagi odnośnie tego gatunku to chętnie usłyszę.

 

Da się gdzieś dostać jakiś wzorzec referencyjny na spróbowanie?

 

I jeszcze, co zrobić z cienkusza? :)

Edytowane przez seler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy tego typu drożdże będą odpowiednie. Też się przymierzam do tego piwa, ale niestety uwarzę go w następnym sezonie. W tym stylu możesz użyć praktycznie każdego słodu i chmielu. Możesz pokusić się o stworzenie własnej receptury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również polecam drożdże Irish Ale. Wee Heavy i RIS wyszły mi znakomite. Jeśli dostatecznie długo zostawisz piwo w butelkach (przy takiej gęstości min.2 miesiące), to goryczka się trochę zbalansuje.

Do cienkusza dodaj cukru (może być np. przepalany) tak, żeby brzeczka miała ok.12°Blg, nachmiel odpowiednio i uwarz (to będzie kilka litrów, więc w zwykłym garnku na zwykłej kuchni), sfermentuj dowolnymi drożdżami, a potem dodaj do każdej buteleczki 0,33l po 2 lub 3g ksylitolu. Tym sposobem zdobędziesz serce każdej kobiety :cool::smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Kolejnym moim wyzwaniem zamierzam uczynić R I S a , a recepture przewiduje..

- słody.. pilznenski ok 3,5 kg , monachijski ok 1,2 wędzony ok 1,0kg , karmelowy jasny i ciemny po 0,75 kg oraz jeczmień palony 0,5 kg

do tego chce użyć ekstraktu jęczmiennego w syropie 1,2 kg soku z czarnej porzeczki (domowy , już mam ) oraz cukier kandyzowany o,5 kg

To składniki które chce użyc.. a drozdze.?- chce wykorzystać cała gęstwe z warki (juz działa ) do której użyłem S 04

Spodziewany efekt to około 22l piwa o gęstosci początkowe 20- 25 Blg

Moje pytanie - czy którys z szanownych piwowarów zmagał sie z RIS em i czy moje podejście ma znamiona powodzenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.