Skocz do zawartości

Zasilanie do mieszadła-silnika wycieraczek


sp5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Z racji tego, że elektronik ze mnie jak z koziej d..... trąba, póki co nie znalazłem nic na google co by mi mogło łopatologcznie wyjaśnić, mam pytanko. Mam zasilacz xbox slim cztery kabelki czerwony 12v, biały 5v, czarny GND, zielony PG. Oznaczenia odczytałem z płytki wewnątrz zasilacza, wiem, że coś z czymś trza połączyć ale w necie jest tych schematów od groma a jakoś nie trafiłem na ten konkretny rodzaj zasilacza. Może ktoś bardziej umnyyy napisze co z czym. Chce oczywiście to połączyć z silnikiem od wycieraczek (dwa kabelki - czerwony i zielony).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

hmmm ... mam wrażenie, że ten Twój silnik ma "-" (minus) na obudowie (masie) więc trzeba podłączyć 12V (czerwony z zasilacza do zielonego lub czerwonego (dwa biegi :) ), a PG (czarny z zasilacza) na korpus silnika. PG to sygnał "power good".

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba dam se spokój z tym zasilaczem , teraz już nic nie działa gdzieś przez nieuwagę 5v z 12 się styknely i chyba jakieś zwarcie zrobiło, bo już nawet wiatraczek nie chodzi,.....Podłączyłem prostownik 6v/12v, prąd ładowania 6A, silniczek chodzi jak ta lala, jak myślicie zda to egzamin czy może się coś grzać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Cześć, powiedzcie czy można "mniej więcej" oszacować wydajność amperową transformatora. Mam taki o wymiarach 45x55x25 daje 13v zamontowany był w starym radiu. Tak mi się wydaje, że może być równy albo i większy od tego z zasilacza ATX, a ten z ATXa ma ponoć 16A.

Pytam bo zabezpiecza go bezpiecznik szklany 2,5A, nie wiem czy to takie zabezpieczenie "na wyrost" bo w zasilaczu 2,4A mam transformator o wielkości 1/3 teg 13V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawek, dzięki za odpowiedz. Zanim zacznę szukać cp chętnie wysłucham innych opinii . Jaką dopuszczalną temperaturę można przyjąć dla transformatora podczas pracy? Czy dobrze zakładam, że przy podłączeniu silnika pobierającego zbyt dużo amper to spali się transformator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, pm347 napisał:

Cześć, powiedzcie czy można "mniej więcej" oszacować wydajność amperową transformatora. Mam taki o wymiarach 45x55x25 daje 13v zamontowany był w starym radiu. Tak mi się wydaje, że może być równy albo i większy od tego z zasilacza ATX, a ten z ATXa ma ponoć 16A.

Pytam bo zabezpiecza go bezpiecznik szklany 2,5A, nie wiem czy to takie zabezpieczenie "na wyrost" bo w zasilaczu 2,4A mam transformator o wielkości 1/3 teg 13V.

 

16 godzin temu, pm347 napisał:

Sprawek, dzięki za odpowiedz. Zanim zacznę szukać cp chętnie wysłucham innych opinii . Jaką dopuszczalną temperaturę można przyjąć dla transformatora podczas pracy? Czy dobrze zakładam, że przy podłączeniu silnika pobierającego zbyt dużo amper to spali się transformator?

łomatko :polew:

 

Nie wiem co Ty chcesz zrobić/osiągnąć, ale daj może zarobić te parę groszy jakiemu "obeznanemu" z tematem, zanim sobie albo komu innemu zrobisz krzywdę :(

Z prądem i paru innymi rzeczami ;) , żartów nie ma :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pm347 Do zasilania silnika potrzebujesz 12V stałego, a transformator na wyjściu ma 12V zmiennego i musiał byś zastosować co najmniej układ gretza, kondensator do filtracji i najlepiej jakiś stabilizator liniowy. Taniej wyjdzie kupno gotowego zasilacz 12V 5A 60W na alledrogo kosztuje około 15zł mały impulsowy lekki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ovner napisał:

zmiennego i musiał byś zastosować co najmniej układ gretza, kondensator do filtracji i najlepiej jakiś stabilizator liniowy.

Prawie dobrze ;)

z tym, że wystarcza silnikowi tylko prostownik np. w układzie Graetza :) , a reszta dla tych prądów jest raczej zbędna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co wyjąłem ze starego radia ma mostek. Więc operuję na napięciu stałym. Zmierzyłem amperaż  na tym zasilaczu, po podłączeniu silnika wyniósł on 3,1 - 3,2A. Grzeje się nie transformator, a płytka z mostkiem, w którą wlutowane są diody i dodatkowe kondensatory.  Przy 3A silnik można zatrzymać ręką. Mam wątpliwości, że przy 5A będzie dużo lepiej, a przecież obciążenie z mieszadła jest spore. Zakładam, że przyda się z 10A.

Mam gdzieś na strychu transformator 12V od halogenów 100W (toroidalny), czytałem na elektrodzie, że aby zrobić 12V prądu stałego należ odwinąć kilka zwojów, tak aby mieć korektę na spadek napięcia wynikający z dodania mostka np. ten --> Mostek prostowniczy 1000V 50A (KBPC5010)  |  KBPC5010 datasheet

 

Moje pytania do Was, (1) czy pomysł z transformatorem toroidalnym ma sens? (2) Czy podlinkowany mostek jest właściwy? (3) Czy woltaż 14V po częściowym odwinięciu uzwojenia wtórnego będzie właściwy, aby po dodaniu mostku mieć 12V. (4) I czy silnik będzie pracował stabilnie na niższym napięciu niż 12v np ok 9,5 - 10,5V (spadek o 2 diody) - bo jeżeli tak to może nie potrzebne byłoby odwijanie. (5)
 

1 godzinę temu, ovner napisał:

kondensator do filtracji i najlepiej jakiś stabilizator liniowy.


?? coś więcej jakiś rysunek bo tego na elektrodzie nie znalazłem.

 

Edytowane przez pm347
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.tak

2. tak

3. nie, bo wg mnie nie ma takiej potrzeby :P

4. tak

37 minut temu, pm347 napisał:

 

2 godziny temu, ovner napisał:

kondensator do filtracji i najlepiej jakiś stabilizator liniowy.


?? coś więcej jakiś rysunek bo tego na elektrodzie nie znalazłem.

Pisałem już raz, że to zbędne :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, pm347 napisał:

To co wyjąłem ze starego radia ma mostek. Więc operuję na napięciu stałym. Zmierzyłem amperaż  na tym zasilaczu, po podłączeniu silnika wyniósł on 3,1 - 3,2A. Grzeje się nie transformator, a płytka z mostkiem, w którą wlutowane są diody i dodatkowe kondensatory.  Przy 3A silnik można zatrzymać ręką. Mam wątpliwości, że przy 5A będzie dużo lepiej, a przecież obciążenie z mieszadła jest spore. Zakładam, że przyda się z 10A.

Mam gdzieś na strychu transformator 12V od halogenów 100W (toroidalny), czytałem na elektrodzie, że aby zrobić 12V prądu stałego należ odwinąć kilka zwojów, tak aby mieć korektę na spadek napięcia wynikający z dodania mostka np. ten --> Mostek prostowniczy 1000V 50A (KBPC5010)  |  KBPC5010 datasheet

 

Moje pytania do Was, (1) czy pomysł z transformatorem toroidalnym ma sens? (2) Czy podlinkowany mostek jest właściwy? (3) Czy woltaż 14V po częściowym odwinięciu uzwojenia wtórnego będzie właściwy, aby po dodaniu mostku mieć 12V. (4) I czy silnik będzie pracował stabilnie na niższym napięciu niż 12v np ok 9,5 - 10,5V (spadek o 2 diody) - bo jeżeli tak to może nie potrzebne byłoby odwijanie. (5)
 


?? coś więcej jakiś rysunek bo tego na elektrodzie nie znalazłem.

 

Nie łatwiej przerobić ATX ? Szkoda czasu na dłubanie z czymś innym. Dobry ATX pociągnie wszystko a koszt jego wykonania i stopień trudności jest znikomy.

Edytowane przez chemiczny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten ATX jakoś do mnie nie przemawia, kupiłem silnik Boscha, który jest spory. Poza tym toroida mam, więc dokupię tylko mostek, zaciski oraz przekaźnik samochodowy 12V 40A aby pod timerem 555 lub attiny13 zrobić blinka dla pracy mieszadła.

Edytowane przez pm347
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

www szrot pl (cena 5 zł)
:)

 

Zedytuję na wszelki wypadek. Miałem na myśli szrot u mnie w mieście. Idziesz i pytasz o silnik a pan(i) Ci pokazuje górę wyrwanych i wykręconych dźwigni z zaplątanymi kablami i różnej wielkości silnikami wmocowanymi , a czasami wręcz wrośniętymi w to metalowe środowisko.

Mój (średnica 60 mm), miał napis zrobiony białym markerem Seat Toledo 95, nie był zardzewiały - archeologiem nie jestem ale szacuję, że leżał na tej górce stosunkowo niedługo. Wnioskuję to po umiejscowieniu na górze piramidy. Pod markerem jest oznaczenie Bosch ...

Byłem w elektrycznym i dokupiłem: mostek, przekaźnik z podstawką oraz złącza za 16 zł.

Edytowane przez pm347
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już nikt nie lubi pamela i nie chca zasilacza z cyfrowego polsatu przyklejonego na klej do ubudowy? prosze was :polew:

ja tak zrobie... kupie u nich a cena nie gra dla mnie roli rozbiore go i oprawie w ramki albo bede straszyl wykladowce z elektroniki :D 

transformator to zly wybor - drogi 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochwalę się moim mieszadłem które dzisiaj ukończyłem. Koszty to około 40 zł. za silnik wycieraczek z alledrogo, 50 zł. za łopaty mieszadła wycinane przez kolegę i około 60 zł. za resztę drobiazgów nakrętki, podkładki, pręt, łącznik redukcja itp., deskę która robi za podstawę dostałem za darmo od znajomego.

mieszadło1.jpg

 

Edytowane przez grzans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne cudeńko, te łopaty są super. Ja jestem w fazie testowej swojej konstrukcji. Dolutowałem palnikiem gazowym - takim za 19 zł  na kartusze - do oskrobanej nakrętki oskrobaną rurkę z kega, rurka odwrócona do góry nogami. Dawną górę rurki, a obecnie dół mieszadła naciąłem i wsadziłem ułamany fragment drewnianych szczypiec do kapusty / ogórków. Uprzedzając uwagi - szczypce bez bakterii mlekowych :) bo ostatnio służyły za podporę małej grzałki typu nurek 500W, która robiła za element grzejny pasteryzatora słoików z konfiturami.
 

Wytrzymało "toto" 35l wody i 10-11 kg słodu pszeniczno - jęczmiennego 1:1 robionego przepisem od Roberta z YouTobowego kanału Dom Pachnący Żywicą.

Lut wytrzymał, co mnie zadziwiło.Nie mogę znaleźć nazwy spoiwa, ale kosztowało coś ok 7-9 zł za pręt 50 cm.

Silnik i toroid był ciepły, ale nie gorące. Mocniej grzał się mostek.
 

Blinka czyli przerywacz zrobiłem na timerze 555 z tego projektu, ustawiłem na 15 sek kręcenia i 20 sek przerwy.  Płytkę pcb rozrysowałem w inkscape. Elektrykiem nie jestem więc prosiłbym koleżanki/kolegów fachowców o przejrzenie części filtrującej zasilanie - jako nie elektryk tak zrozumiałem schemat stabilizatora 7805 (str 7 poz. 1). Zakładam, że układ filtracji oraz stabilizatora (czyli 3 kondensatory i stabilizator po lewo) będą zbędne w przypadku zasilaczy typu ATX. Do pinów "in", "-" i "+" dołączyłem przekaźnik od arduino i działał bez zarzutu.

 

@Grzans, a jaki dałeś zasilacz. Z ciekawości kupiłem zasilacz ATXa za 10 zł, w weekend go sprawdzę w działaniu. Nigdzie nie mogłem dostać rezystorów 5-10 Wymaganych do obciążenia linii 5V o czym piszą różni autorzy, patrz majsterkowo.

 

Tak odbiegając od tematu - za co przepraszam admina - muszę zrobić test wytrzymałości z lutem ls45, chyba wspawam coś w otwór nawiercony w kołnierzu kega. LS45 to chyba jeden z niewielu lutów twardych, który może mieć kontakt z wodą. Poprawcie mnie jeśli się mylę lub znacie coś tańszego. Aby uzyskać 600 - 700 st mogę grzać dwoma palnikami na raz, choć myślę, że wystarczy jeden tylko trzeba chwilę dłużej pogrzać.

 

-------------

Jeżeli chcesz wydrukować płytkę pcb np. do termotransferu, należy z rysunku usunąć niepotrzebne na wydruku warstwy opisowe, w tym celu wciśnij ctrl+shiht+L i w okienku "warstwy" odznacz "oczka" przy warstwach,zostawiając jedynie to na warstwie "layer1", lub drukuj z pdfa

 

555-timer-basics-astable-mode-potencjometr10kom-piwo-org.svg

 

555-timer-basics-astable-mode-potencjometr10kom-piwo-org2.pdf

Edytowane przez pm347
nowelizacja :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.