Skocz do zawartości

Olej


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli na opakowaniu jest informacja zawiera 99,8% tłuszczu mlecznego to śmiem podejrzewać że tłuszczów roślinnych jest mniej niż 0,2% ;)

Oczywiście to może być kłamstwo, ale to by była praktyka kryminalna więc chyba dla producenta zbyt ryzykowna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na opakowaniu jest informacja zawiera 99,8% tłuszczu mlecznego to śmiem podejrzewać że tłuszczów roślinnych jest mniej niż 0,2% ;)

Oczywiście to może być kłamstwo, ale to by była praktyka kryminalna więc chyba dla producenta zbyt ryzykowna.

Po wcześniejszym wpisie stwierdziłem że wszystkie tłuszcze zostały wrzucone do jednego worka - '99,8% tłuszczu' Ale jak tak sprawa wygląda to w porządku ;) A 0,2% składu to najpewniej woda :)

 

Edit: co do oznaczeń na opakowaniach to w większości przypadków 'niepełna prawda' niż 'kłamstwo' - najlepszy przykład z naszego podwórka: 'piwo niepasteryzowane'

Edytowane przez Swiaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to muszę mieć wszystko uporządkowane, więc

 

Do smażenia są najlepsze:

- masło klarowane

- smalec

 

Mogą ostatecznie być:

- oliwa

- olej rzepakowy

- oleje o wysokiej zawartości jednonienasyconych KT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to muszę mieć wszystko uporządkowane, więc

 

Do smażenia są najlepsze:

- masło klarowane

- smalec

 

Mogą ostatecznie być:

- oliwa

- olej rzepakowy

- oleje o wysokiej zawartości jednonienasyconych KT

Według posiadanej przeze mnie wiedzy - tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do oliwy i olejów roślinnych używanych do smażenia to powinny być odwrotnością tych używanych na zimno- im bardziej filtrowane i rafinowane tym lepiej. Z tego co mi wiadomo to rzepakowy jest najlepszy, słonecznikowy gorszy, zaś oliwa najgorsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd ta 'zła sława' - obiegowe opinie z lat '60-70, kiedy tłuszcze roślinne wdarły się na rynek jako cudowne na wszystko. Dużo lepszy do smażenia, nawet ze swoim jakże 'złym' cholesterolem, jest smalec! Oliwa i inne oleje - do spozywania na zimno bez przetwarzania.

:ble:

Dość odważne opinie, nie zmiania to faktu, że tłuszcze zwierzęce są "bąba z opóźnionym zapłonem", przyczyniają się min. do miażdżycy, tu jak ze wszystkim jest wskazany umiar - chyba, że w tej dziedzinie wszystkie oficjalne opinie medycyny są błędne (diet cud nie biorę pod uwagę). Tłuszcze roślinne używane do smażenia to nie opinie z lat 60-70, to doświadczenia kilku tysięcy lat np. w diecie śródziemnomorskiej uznanej za jedną z najzdrowszych na świecie. Każdy ma możliwość wyboru, ja używam smalec bardzo rzadko, wedy gdy długotrwałe smażenie w wysokiej temperaturze spowodowałoby przepalenie tłuszczu roślinnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość odważne opinie, nie zmiania to faktu, że tłuszcze zwierzęce są "bąba z opóźnionym zapłonem", przyczyniają się min. do miażdżycy, tu jak ze wszystkim jest wskazany umiar - chyba, że w tej dziedzinie wszystkie oficjalne opinie medycyny są błędne (diet cud nie biorę pod uwagę).

Lata '90 -> główne przyczyny miażdżycy to tłuszcz pochodzenia zwierzęcego, w tym jego frakcje cholesterolowe i nasyconych kwasów tłuszczowych,

po 2000 roku winę zwala cię nadal na nasycone KT jednak dokłada się także niewłaściwą proporcję w spożyciu wielonienasyconych KT z rodziny n-6 i n-3 (obecnie spożywa się zbyt dużo WNKT z rodziny n-6 -> tych zawartych w olejach roślinnych i bardzo małą ilość z rodziny n-3 -> tych obecnych w rybach, prawidłowa proporcja to 5:1 a życie pokazuje że u Polaków wynosi to nawet ok. 50:1)

Obecnie coraz częściej wskazuje się na trans izomery KT i pojawiają się opinie, że cholesterol z diety nie jest groźny, bo zdrowy organizm świetnie wyreguluje jego poziom poprzez zmniejszenie produkcji własnej)

Ja nie neguję badań i ich wyników opublikowanych do tej pory. Ale rozwój technologiczny pozwala głębiej wniknąć w poszczególne składniki żywności i określić ich oddziaływanie na organizm człowieka.

 

Tłuszcze roślinne używane do smażenia to nie opinie z lat 60-70, to doświadczenia kilku tysięcy lat np. w diecie śródziemnomorskiej uznanej za jedną z najzdrowszych na świecie. Każdy ma możliwość wyboru, ja używam smalec bardzo rzadko, wedy gdy długotrwałe smażenie w wysokiej temperaturze spowodowałoby przepalenie tłuszczu roślinnego.

Nigdy w historii świata i cywilizacji oleje roślinne (inne tłuszcze także) nie wyglądały tak jak obecnie. Choćby zastosowana technologia produkcji powoduje, że tłuszcze pozbawiane są naturalnych barwników i innych związków działających antyoksydacyjnie (zabezpieczających tłuszcze przed psuciem). Konsument oczekuje produktu przejrzystego i klarownego (co świetnie obserwuje się na na rynku piwa gdzie przez Zwykłego Kowalskiego niedopuszczalne jest zmętnienie - btw.), a tym samym pozbawionego dobrodziejstw natury.

 

W diecie śródziemnomorskiej używa się sporo tłuszczu pochodzenia roślinnego, ale większość spożywana jest na surowo. Dodatkowo w diecie tej obecne są owoce, które dostarczają naturalne antyoksydanty zabezpieczające nienasycone kwasy tłuszczowe.

 

Powtórzę się: tłuszcze roślinne nie powinny być poddawane obróbce termicznej - z żywieniowego punktu widzenia niesie to więcej zagrożeń niż korzyści

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gloryfikowanie smalcu i masła to spora przesada. Lepsze wydają się być rafinowane oleje palmowy i kokosowy.

Nie miałem tego na myśli i daleki jestem od tego, żeby kogoś reformować, nawet jako żywieniowiec - wolna wola, Twoje zdrowie. Chciałem zwrócić uwagę, że błędne jest mniemanie, że każdy rodzaj tłuszczo jest odpowiedni do wszystkiego. Główna z zasad prawidłowego sposobu żywienia: UROZMAICENIE, a obecnie jest tak, że tłuszcze pochodzenia zwierzęcego są 'be', a pochodzenia roślinnego są 'och ach cudowne'. Należy odróżnić wiedzę obiegową od badań naukowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coder fajnie wiedzieć o takim oleju. Czy wiesz jak cenowo wygląda sytuacja? Ile kosztuje butelka oleju i wysyłka?

 

Nietanio:

 

ceny oleju w but 0,5 l :

- olej świateczny roztoczański 12 zł termin przydatności 6 m-cy

- olej lniany tradycyjny 20 zł termin 2 m-ce

- olej z rydzyka (lnianki) 18 zł termin 6 m-cy

dostawa 18 zł kurier

 

opakowanie 20 szt wysyłamy bez dopłaty za przesyłke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy odróżnić wiedzę obiegową od badań naukowych.

Do tego dołożyłbym obserwacje własnego organizmu, nie jesteśmy tacy sami, różnie nasze organizmy reagują na przyjmowane pokarmy. Przez ćwierć wieku przychodziłem coroczne badania okresowe, miałem możliwość obserwacji wyników badań, w czasie rozpasania kiedy nie grymasiłem z jedzeniem, zjadłem wszystko jeżeli było to mięso i najlepiej tłuste, wyniki cholesterolu i jego frakcji były na granicy akceptowalności, w czasie "brania się za siebie" spożycie tłuszczu zwierzęcego była blisko zeru (chudego mięsa nie potrafiłem sobie odmówić) wyniki badań mógł pozazdrościć mi "siedemnastoletni źróbek".. Zgadzam się ze Swiadernym, że podstawą jest urozmaicone jedzenie, w końco człowiek to zwierze wszystkożerne, ale jak zachować prawidlowe proporcje? , ja nie potrafię.

Temat główny został zaśmiecony, wracając do niego to inni mogą pozazdrościć mieszkańcom Rzeszowa. U nas na rynku przy ul.8-marca można kupić (7zł za 250ml) olej lniany naturalny nie tylko z nazwy jak w sklepach ze zdrową żywnością. Wytwarzanie tego oleju to tradycja rodzinna przy wykorzystaniu bardzo wiekowego sprzętu, technologia taka jak przed 100 czy 200 laty, smak i aromat powala. Lubię ten olej wymieszać z drobno posiakaną cebulą i nałożyć na kromkę chleba, poprostu pyszne.

Edytowane przez bogdan62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nietanio:

 

ceny oleju w but 0,5 l :

- olej świateczny roztoczański 12 zł termin przydatności 6 m-cy

- olej lniany tradycyjny 20 zł termin 2 m-ce

- olej z rydzyka (lnianki) 18 zł termin 6 m-cy

dostawa 18 zł kurier

 

opakowanie 20 szt wysyłamy bez dopłaty za przesyłke.

 

W sumie to katastrofy nie ma. 30 złoty i jest butelka czegoś wyjątkowego. Coder narobiłeś mi smaka :D Na pewno kiedyś zamówię coś z tej olejarni. Może jesteś w stanie opisać swojego faworyta z tych trzech wyrobów? Który smakował Ci najbardziej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia:

- Do smażenia w wysokich temperaturach: olej rzepakowy , olej kukurydziany , olej sojowy , gęsie sadło , smalec

- Do smażenia : klarowane masło , oliwa z oliwek ( nie z 1 tłoczenia) , oleje rafinowane.

- Do duszenia : wszystko co wyżej , na koniec można dodać oleje , oliwy z 1 tłoczenia na zimno , masło

- Do sałatek tylko oleje i oliwy z 1 tłoczenia na zimno.

Masła roślinnego i margaryny nie używam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to katastrofy nie ma. 30 złoty i jest butelka czegoś wyjątkowego. Coder narobiłeś mi smaka :D Na pewno kiedyś zamówię coś z tej olejarni. Może jesteś w stanie opisać swojego faworyta z tych trzech wyrobów? Który smakował Ci najbardziej?

No nie wiem, u mnie w wielu sklepach około 6zł za 0,2l :P

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rydz, rydzyk to regionalna nazwa lnianki, lnicznika siewnego

 

http://pl.wikipedia....Lnicznik_siewny

Będę upierdliwy, olej rydzowy, a nie rydzykowy, jak już chcesz być taki dokładny szanowny kolego :/;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz to Olejarni Świątecznej, szanowny kolego, nie ja wymyślam nazwy handlowe dla ich olejów

Nazwa handlowa którą używa jakaś tam olejarnia, ni jak się ma do linku którego podałeś i nazwy fachowej czy potocznej, omawianej rośliny. W Twoim linku i nie tylko, pisze rydz, więc olej rydzowy, Rydzyka znajdziesz w Toruniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przeszłości tłoczono z niego olej rydzowy, wykorzystywany także do celów spożywczych; to zastosowanie utrwalone zostało w powiedzeniu "lepszy rydz niż nic", mającym oznaczać, że w ubogim gospodarstwie, w którym brakować mogło tłuszczu zwierzęcego ("omasty") zastąpić go można było stosunkowo łatwo dostępnym i tanim olejem roślinnym, np. rydzowym

 

Ten rydzykowy to pewnie jakiś lokalny wymysł coś podobnie jak ziemniaki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.