Skocz do zawartości

Książki z gatunku SF które musisz przeczytać


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

Do zestawu pisarzy SF i fantasty dorzucę jeszcze Grahama Mastertona którego poczytywałem dawno temu z jego chyba najlepszą serią o Manitu. Co prawda w większości pisze on horrory ale jest to też jakiś rodzaj fantasty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- moim zdaniem Joe Haldeman i jego "wieczna wojna"

 

Zdecydowanie polecam - Haldeman przeniósł własne doświadczenia z Wietnamu, a właściwie z powrotów z Wietnamu do Stanów, na świat mocno osadzony w hard SF. "Wieczny pokój" - też wydany w Polsce jest już słabszy.

 

Co ciekawe, zanim dorwałem książkę, czytałem to w formie doskonale narysowanego komiksu, który też polecam

 

no i jak to Kopyr już napisał Frank Herbert i "Diuna" oraz jej kolejne części to obowiązkowe pozycje SF. J

 

No to jak się napisało o jednym megatomiszczu SF to należy napisać też o drugim :D - z serii wielkie i ciężkie SF (fizycznie wielkie i ciężkie)polecam, ale tylko wytrwałym, cykl Hyperiona Dana Simmonsa.

 

do kanonu w stylu (i z okresu) Dicka czy Silverberga dorzucę:

Roger Zelazny - cykl Amberu

Ursula k. Le Guin - cykl Ziemiomorza, chociaż jej autorstwa możecie czytać wszystko co dopadniecie

Andre Norton - cykl Świata Czarownic, czytałem jej o wiele więcej, ale przyznam się, że nie wszystko bo napisała lekką ręką 300 pozycji ;)

 

 

Z sekcji polskiej , to oprócz Mistrza Lema, mogę polecić pozycje Ewy Białołęckiej (na przykład opowiadania o Tkaczu Iluzji), Jarosława Grzędowicza czy opowiadania Roberta Szmidta

 

Dla kolegów z sekcji rosyjskiej(i radzieckiej) fantastyki koniecznie zalecam zapoznanie się z autorem Kirem Bułyczowem - cykl Guslarski, itp.

 

Z książek będących w okolicy SF/F mogę polecić parę pozycji Kurta Vonneguta. Jego książki nie są do końca SF/F ale sposób jaki kreuje w nich kompletnie wymyślone, surrealistyczne światy bardzo pasują mi do takiej literatury jaką tu polecamy. Mocno fantastyczne są: Pianola, Syreny z Tytana, Kocia kołyska, Galapagos.

 

Jak przejrzę regały z książkami to podrzucę Wam kolejną listę "ale musisz to przeczytać" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie polecam - Haldeman przeniósł własne doświadczenia z Wietnamu, a właściwie z powrotów z Wietnamu do Stanów, na świat mocno osadzony w hard SF. "Wieczny pokój" - też wydany w Polsce jest już słabszy.

 

Co ciekawe, zanim dorwałem książkę, czytałem to w formie doskonale narysowanego komiksu, który też polecam

 

 

 

No to jak się napisało o jednym megatomiszczu SF to należy napisać też o drugim :D - z serii wielkie i ciężkie SF (fizycznie wielkie i ciężkie)polecam, ale tylko wytrwałym, cykl Hyperiona Dana Simmonsa.

 

do kanonu w stylu (i z okresu) Dicka czy Silverberga dorzucę:

Roger Zelazny - cykl Amberu

Ursula k. Le Guin - cykl Ziemiomorza, chociaż jej autorstwa możecie czytać wszystko co dopadniecie

Andre Norton - cykl Świata Czarownic, czytałem jej o wiele więcej, ale przyznam się, że nie wszystko bo napisała lekką ręką 300 pozycji ;)

 

 

Z sekcji polskiej , to oprócz Mistrza Lema, mogę polecić pozycje Ewy Białołęckiej (na przykład opowiadania o Tkaczu Iluzji), Jarosława Grzędowicza czy opowiadania Roberta Szmidta

 

Dla kolegów z sekcji rosyjskiej(i radzieckiej) fantastyki koniecznie zalecam zapoznanie się z autorem Kirem Bułyczowem - cykl Guslarski, itp.

 

Z książek będących w okolicy SF/F mogę polecić parę pozycji Kurta Vonneguta. Jego książki nie są do końca SF/F ale sposób jaki kreuje w nich kompletnie wymyślone, surrealistyczne światy bardzo pasują mi do takiej literatury jaką tu polecamy. Mocno fantastyczne są: Pianola, Syreny z Tytana, Kocia kołyska, Galapagos.

 

Jak przejrzę regały z książkami to podrzucę Wam kolejną listę "ale musisz to przeczytać" ;)

 

Jak Kurt Vonnegut to polecam książkę "Harrison Bergeron" :) dla tych którzy lubią czytać w stylu "Rok 1984" albo "Kolumbowie rocznik 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jak miło, że oprócz s-f jest tu jeszcze fantasy- mój ulubiony gatunek. Z poprzednio wymienianych Herbert, Pratchet, Sapkoś.

 

Jarosław Grzędowicz- Pan Lodowego Ogrodu

Siergiej Łukianienko- Nocny Patrol, Dzienny Patrol

George R. R. Martin- Pieśń Lodu i Ognia

Steven Erickson- Malazańska Księga Poległych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Czytał, czytał jeszcze w latach siedemdziesiątych.

Jako zagorzały zwolennik SF mam sporą bibliotekę, dla szukających polecam ostatnio wznowiony:

Hyperion Dana Simmonsa i cała reszta "Hyperiona".

Edytowane przez witia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Dwa razy próbowałem. Kiedyś spróbuje jeszcze raz, raczej jeszcze nie dorosłem do tej książki.

 

Mam ten sam problem z tą książką zaczynam a nie mogę skończyć :( a wiele dobrego słyszałem o książce. Musze podejść na spokojnie do tej pozycji.

Ja właśnie skończyłem czytać i jestem pod wielkim wrażeniem. Jest to jedna z tych pozycji, po których świat już nigdy nie będzie taki sam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 6 miesięcy temu...

Polecę również kilku autorów.

Na początek klasyk, którego niestety nikt tu jeszcze nie wymienił, czyli Roger Zelazny.

Dla fanów SF „Pan światła” się nada. Czytać tylko w tłumaczeniu Piotra Cholewy, wydawnictwo ISA. Niezwykła opowieść o kolonizacji pewnej planety.

Dla lubiących Fantasy Polecam cykl o książętach Amberu. (Polecam zwłaszcza pierwszy pięcioksiąg: Dziewięciu książąt Amberu; Karabiny Avalonu; Znak Jednorożca; Ręka Oberona; Dworce Chaosu. Drugi jest już niestety trochę gorszy.)

Ze współczesnych autorów FS polecam:

Peter Watts i jego Ślepowidzenie, historia pierwszego kontaktu.

Paolo Bacigalupi, jego powieść Nakręcana dziewczyna i zbiór opowiadań wydało w jednym tomie wydawnictwo MAG

Ted Chiang: Pisze tylko opowiadania i chyba każde dostało Hugo lub Nebulę Po polsku wydał go chyba Solaris w zbiorku pod tytułem Siedemdziesiąt dwie litery. na zachętę wkleję jeszcze listę opowiadań które są w nim razem ze zdobytymi przez nie nagrodami:

* Wieża Babilonu - NEBULA; nominacja HUGO;

* Zrozum - nominacja HUGO;

* Dzielenie przez zero;

* Historia twojego życia - NEBULA; STURGEON Award; LOCUS; nominacja HUGO;

* 72 litery - nominacja HUGO, SFINKS;

* Ewolucja ludzkiej nauki;

* Piekło to nieobecność Boga - NEBULA; HUGO; LOCUS;

* Co ma cieszyć oczy;

* Co z nami będzie;

* Kupiec i wrota alchemika - NEBULA; HUGO;

* Wydech - HUGO; LOCUS.

I to by było, na razie przynajmniej, na tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam cykl o książętach Amberu :D

Ogólnie więcej czytam fantasy niż SF, ale ogólnie z gatunku fantastyki bardzo lubię (kolejność przypadkowa):

Kevina Hearne cykl o druidzie (zwłaszcza początkowe książki) zabawny i bardzo dobrze się czyta

Aneta Jadowska - cykl o Dorze Wilk, jedna z moich ulubionych polskich autorek, bardzo czytalna, chociaż trochę babska ;)

Davida Webera - zwłaszcza cykl o Honor Harrington: nigdy nie znuży mnie ta seria! SF w najlepszym wydaniu

Drake David, Flint Eric - cykl Belizariusz, książka o walce, honorze, lojalności i podstępie :) Super się czyta

Adam Przechrzta - kolejny ulubiony polski autor, seria Chorągiew Michała Archanioła i Białe noce - bardziej jak powieść sensacyjna ze szczyptą alchemii. Dużo akcji i ciekawe spojrzenie na stosunki polsko-rosyjskie

Siergiej Łukanienko - Brudnopis oraz Czystopis

Ursula K. Le Guin - seria o Czarnoksiężniku z Archipelagu ;)

Philip Dick - faktycznie, powinien należeć do odrębnego gatunku ;)

Orson Scott Card - cykl o Enderze ale także Glizdawce i Mistrz Pieśni, którego uważam za najlepszą książkę Carda

Elizabeth Haydon - cykl o Rapsodii - mistrzowskie pióro i wykreowany świat

George Martin - oczywiście ;)

Patrick Rothfuss cykl rozpoczynający się od imienia wiatru

Komarowa Waleria - Jesienne ognie

Anne McCaffrey - cykl rozpoczynający się od Pieśni kryształu

Raymond Feist - cykl Konklawe Cieni

Robin Hobb- cykl o Królewskim Skrytobójcy

Pilipiuk Andrzej - cykl o Kuzynkach oraz Wędrowyczu

Kay Guy Gavriel - cykl Letnie Drzewo

Zajdej Janusz- Limes Inferior

Andrew Ilona- seria Magia kąsa

Kira Izmaiłowa: Wyższa Magia oraz Mag niezależy Flossia Naren

Weber David, Ringo John - seria Marsz

Frank Herbert - Diuna (ale tylko 2 pierwsze książki)

Asimov Isaac - zwłaszcza Nemesis

Eugeniusz Dębski - Niegrzeszny mag

Vonda McIntyre - Opiekun snu

J.V. Jones - seria Uczeń

Jarosław Grzędowicz - Pan Lodowego Ogrodu

Karina Pjankowa - Prawa i Powinności

Maja Kossakowska - Siewca wiatru

Tad Williams - seria rozpoczynająca się od książki Smoczy tron

Martyna Raduchowska - szamanka od umarlaków

Elena Malinowska - Taniec nad przepaścią

Ewa Białołęcka - wiedźma.com.pl

Wójtowicz Milena - Wrota i Wrota 2

oraz oczywiście Tolkien...

ufff... to takie ulubione, które sobie przypomniałam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z niewymienionych w wątku:

Brian Aldiss - "Non Stop" - moim zdaniem lepsze niż "Cieplarnia"

Frederik Pohl - "Gateway"

Samuel R. Delany - "Babel 17"

Wiliam Gibson - klayczna cyberpunkowa trylogia "Neuromancer", "Graf Zero", Mona Lisa Turbo"

Clifford Simak - "Miasto"

 

aktualnie czytam "Metro 2033" Glukhovsky'ego - niezłe

 

z mniej poważnych trylogia w 5 częściach czyli cykl "Autostopem przez galaktykę" - 3 pierwsze fajne, 2 ostatnie już trochę na siłę

 

 

Frank Herbert - Diuna (ale tylko 2 pierwsze książki)

moim zdaniem "Bóg Imperator" najlepszy :)

zdecydowanie nie polecam natomiast tych potworków w świecie Diuny które płodzi jego syn

Edytowane przez adamsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brian Aldiss - "Non Stop" - moim zdaniem lepsze niż "Cieplarnia"

O do tego nie dotarłem. Jak lepsza niż Cieplarnia to myślę, że to dobra rekomendacja.

 

aktualnie czytam "Metro 2033" Glukhovsky'ego - niezłe

Fajne fajne - ogólnie pomysł przedni, aczkolwiek gdzieś na końcu autor poczuł zmęczenie ;) Nie mniej jednak atmosfera pierwsza klasa.

 

Pozostałe dane mi było czytać i również polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje jeszcze:

Robert M. Wegner - Opowieści z Meekhańskiego Pogranicza

Jim C. Hines - W świecie goblina (Jig the Goblin)

Steven Erikson - Cykl Malazańska Księga Poległych i inne opowiadania

Glen Cook - Czarna Kompania, Detektyw Garrett, Imperium Grozy

Gail Z. Martin - Kroniki Czarnoksiężnika

Robert Jordan - Koło Czasu

Trudi Canavan - Cykl o Kyralii(Trylogia Czarnego Maga, Trylogia Zdrajcy)

Peter V. Brett - Cykl demoniczny

David Eddings - Belgariada i Malloreon i pozostałe powieści.

Roberta E. Howard - Solomon Kane, utwory o Conanie i świecie Conana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dodał jeszcze Andrzeja Pilipiuka. W serii o Jakubie Wędrowyczu jest mowa o statkach kosmicznych i UFO, ale nie będę spoilował, gdzie i kiedy.

 

Neil Gaiman - Amerykańscy Bogowie i Terry Goodkind - Saga miecza prawdy, to też książki jakich sobie bardzo cenię, a nie ma ich na tych listach tyle, że to już Fantasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

spamer odkopał to wypada dorzucić 3 gorsze:

James P Hogan: Trylogia gigantów

Robert Sheckley: opowiadania

Peter Hamilton: cykl Gwiazda Pandory

Watts: Dworzec perdido

Brian Aldiss: cykl o helikonii

Jack Chalker: wszystko co znajdziecie (cykl Świat Studni, cykl Władcy rombu)

Weis / Hickman: cykl Brama Śmierci

 

z fantasy:

Scott Lynch cykl Niecni Dżentelmeni

Donaldson cykl Wojna Złoziemnego Kamienia

Watt-Ewans Jednym zaklęciem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.