Skocz do zawartości

czy ktoś z Was spawa kwasówkę?


przemski

Rekomendowane odpowiedzi

ale mnie spawacz wk.... :monster: , byle jak pospawał, niedokładnie, i jeszcze go trzeba prosić żeby łaskawie znalazł czas :monster:

 

ale nie ma tego złego... pomyślałem sobie że może sam się nauczę spawać, w końcu nie święci garnki lepią, a wolę wydać kasę na sprzęt niż na pożal się boże fachowca

 

niestety moje doświadczenia spawalnicze ograniczają się do lutowania miedzi dlatego mam do Was kilka pytań:

 

1. sprzętowa cena wejścia w tę zabawę: po prostu jak widzę rozrzut spawarek TIG od 700 zł do 15.000 zł to nie mam pojęcia co tu warto kupić - oczywiście chodzi mi o sprzęt którym będę spawał okazjonalnie na potrzeby mojego browaru, a nie zarabiał tym na życie

jaką spawarkę warto kupić do "domowego użytku" taką żeby była możliwie jak najtańsza, a jednocześnie żeby dało się nią pracować (mam gniazdo trójfazowe)? - no bo jak się okaże że bez 3000zł nie ma co podchodzić do tematu to niestety jestem skazany na spawaczy

 

2. jaki sprzęt trzeba mieć poza spawarką? pewnie butlę z argonem ale może da się wypożyczyć? coś jeszcze...?

 

3. jeśli ktoś ma własne doświadczenia spawalnicze i uczył się tego na własne potrzeby to byłbym wdzięczny za podzielenie się opinią na ile jest to trudne, po jakim czasie dochodzi się do jakiej-takiej wprawy.... - podkreślam że moim zamiarem nie jest zrobienie designerskiej poręczy do ekskluzywnego wnętrza tylko spawanie na potrzeby garażowego browaru

 

4. a może ktoś z okolic warszawy spawa i możnaby pobrać kilka lekcji :)

 

przem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

 

Zależy co chcesz spawać, jeśli nie zależy Ci jakoś szczególnie na wyglądzie spawu, albo nie musisz spawać na szczelność to w zupełności wystarczy spawarka elektryczna z elektrodami do nierdzewki.

 

Najlepsza metoda do nierdzewki do metoda TIG, ale z tego co wiem niektóre urządzani MIG nie potrzbują obecnie osłony z gazu obojętnego, urządzenia TIG charakteryzują się wysoką ceną zakupu :(.

 

Kup sobie kilka elektrod do nierdzewki, jakieś ścinki i potrenuj

 

 

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spawanie nierdzewki to zupełnie inna liga. Porządny sprzęt TIG kosztuje majątek. W środę byłem u spawacza ze swoimi kegami i mówił mi, że sama ostrzałka do elektrody wolframowej kosztuje 2500 zł. Oczywiście nie mówię, że miałbyś sobie kupić sprzęt z najwyższej półki, ale przyglądając się jego robocie zastanawiam się jakby wyglądały te spawy, gdyby używał spawarki "budżetowej". Zdaję sobie też sprawę, że dużo zależy od umiejętności spawacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w temacie spawania kwasówki. Dostałem do wytrawienia spawów jakiś kwas ale zupełnie nie wiem jak długo mam nim je potraktować. Czytałem, że jeśli za długo to mogą pojawić się jakieś wżery? Prawda to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda. Przesmaruj pastą (np. Antox) lub swoim "kwasem" i poczekaj 3-5 minut.

 

Do Autora- koszt TIGa, którym pospawasz coś estetycznie to koszt przynajmniej 5k PLN. Do tego jeszcze parę stówek w materiał do nauki- nie warto, o ile nie chcesz tym zarabiać. Tigiem za 1k PLN możesz sobie posmarkać rurki ewentualnie.

Edytowane przez mrblaha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jakbym kupił taki zestaw (z małą butlą) http://allegro.pl/spawarka-inwertorowa-tig-dc-mma-160a-2w1-butla-kpl-i2007255647.html to jest to sprzęt jak piszesz do "smarkania" i nawet zakładając pewną wprawę nie uda mi się otrzymać jakiś akceptowalnych spawów na niezbyt dużych długościach? - np wspawanie mufy w kega (spawacz chce 50zł), wyspawanie sobie konstrukcji do mieszadła (spawacz pocmokał, pocmokał i powiedział że za 200 zeta zrobi...), wspawanie sondy pod termometr i paru tego typu drobiazgów a w przyszłości także jakieś drobne przeróbki kegów do budowy RIMSa, wyspawanie odpowiedniego taboretu do stawiania kegów etc

 

niestety chodzenie z każdą taką duperelą do spawacza jest dość kłopotliwe a nie jest tanie i pewnie przez najbliższy rok czy dwa tysiak pęknie na spawacza

 

sprzętem za tysiaka takiego efektu się nie da uzyskać?:

81182771.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczony spawacz prawdopodobnie zrobiłby chińczykiem coś takiego jak ze zdjęcia- ale to prosty spaw. Jeżeli chcesz się bawić kegami to dodatkowo warto mieć przecinarkę plazmową, a tego te tańsze nie zapewnią.

 

EDIT- nie wiem skąd się bierze ta chińszczyzna w postach :o

 

Edytowane przez mrblaha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. sprzętowa cena wejścia w tę zabawę: po prostu jak widzę rozrzut spawarek TIG od 700 zł do 15.000 zł to nie mam pojęcia co tu warto kupić - oczywiście chodzi mi o sprzęt którym będę spawał okazjonalnie na potrzeby mojego browaru, a nie zarabiał tym na życie

jaką spawarkę warto kupić do "domowego użytku" taką żeby była możliwie jak najtańsza, a jednocześnie żeby dało się nią pracować (mam gniazdo trójfazowe)? - no bo jak się okaże że bez 3000zł nie ma co podchodzić do tematu to niestety jestem skazany na spawaczy

 

Ja mam spawarkę z górnego zakresu który podałeś, Kemppi AC/DC z uchwytem chłodzonym cieczą i agregatem do chłodzenia. Można nią spawać aluminium i to bez problemu do ok. 5mm grubości. Taka jest Ci zdecydowanie nie potrzebna i byłby to zbyt drogi nabytek (przede wszystkim nie chcesz spawać aluminium a to już cena spawarki przez pół i uchwyt wodny i chłodzenie zbędne).

 

2. jaki sprzęt trzeba mieć poza spawarką? pewnie butlę z argonem ale może da się wypożyczyć? coś jeszcze...?

 

Spawarka TIG DC (czyli prąd stały), uchwyt (przeważnie będzie ze spawarką ale są jeszcze uchwyty do np. ciasnych miejsc) butla z argonem mała 8l lub duża 40 litrów (obie 150 atm) można wypożyczyć ale jak się rzadko spawa lepiej kupić (mała wystarcza na dniówkę w miarę ciągłego spawania), reduktor z rotametrem (miernikiem przepływu), szczotki nierdzewne, szlifierka kątowa (najlepiej z regulacją obrotów nierdzewna lubi niskie), szlifierka stołowa (najtańsza wystarczy ok. 200pln do ostrzenia elektrod nie trzeba od razu wydawać 2500 na specjalną ostrzałkę i tak sporo spawaczy używa do tego kątówki) elektrody wolframowe np. złote (czerwony są z torem radioaktywnym trzeba zachować szczególną ostrożność przy szlifowaniu -wdychanie pyłu jest szkodliwe), Maseczki jednorazowe FFP3 – filtrują pary metali przy spawaniu i pył przy szlifowaniu/cięciu, przyłbica spawalnicza (może być najtańsza np. ja używam takiej z dwoma szybkami, jasną i ciemną – podnosząc lekko głowę uzyskuję mocniejsze zaciemnienie) okulary lub gogle ochronne do szlifowania i słuchawki polecam Peltor czerwone

ewentualnie koreczki do uszu. Ubranie może być jakieś stare bawełnianie i obowiązkowo rękawiczki np. z koziej skórki. Antoks (żel HF + HNO3) do trawienia tlenków i kwas azotowy do pasywacji.

 

3. jeśli ktoś ma własne doświadczenia spawalnicze i uczył się tego na własne potrzeby to byłbym wdzięczny za podzielenie się opinią na ile jest to trudne, po jakim czasie dochodzi się do jakiej-takiej wprawy.... - podkreślam że moim zamiarem nie jest zrobienie designerskiej poręczy do ekskluzywnego wnętrza tylko spawanie na potrzeby garażowego browaru

 

Poręcze można zespawać nawet niezbyt ładnie i tak się je później godzinami szlifuje poleruje a to co najważniejsze dla browarnika pozostaje niewidoczne. To czego nie widać a jest istotne to grań spoiny to po drugiej stronie lica. Żeby grań była ładna to musi mieć zabezpieczenie w postaci gazu ochronnego czyli argonu jeśli go tam nie ma robią się kalafiory porowate czarne struktury które są bardzo niekorzystne przy art. spożywczych – ciężko to umyć i rdzewieje.

 

4. a może ktoś z okolic warszawy spawa i możnaby pobrać kilka lekcji

 

Ja z okolic Krakowa.

 

Ta rama na zdjęciu jest spawana Tig Magnum THF 220 i to przez bardzo początkującego spawacza

http://www.cnc.info....tig-vt32398.htm

 

Ja ostatnio spawałem wyjazdowo schody nierdzewnej (spawacz „porzucił” sprzęt i pojechał w świat więc swojego nie brałem) spawarką Magnum TIG THF 201 i w zasadzie jest to sprzęt wystarczający dla hobbysty tak dorywczo. Jest parę rzeczy które mi w niej nie pasują ale spawać się da.

 

Ten zestaw z alledrogo wygląda nienajgorzej najważniejsze jest (zajarzenie łuku bezstykowe i zaworek gazu) wymieniłbym tylko ten reduktor z „dwózegarowego” na taki z dwoma rotametrami (ten drugi żeby wpuścić gaz do środka np. rury aby osłonić grań), Prąd spawaniu przy materiale do 2-3mm powinien wystarczyć.

 

Do spawania przydaje się trochę zdolności manualnych.

 

Przeważnie w takich przeróbkach nie widać ile się spawacz musi nie naspawać (obróbka przed spawaniem i po) żeby było dobrze.

Wiele usługowych firm pewnie nie lubi się bawić w takie duperele bo mają seryjną robotę za konkretną kasę.

 

Mogę się pochwalić ostatnimi prubami z blaszką 0,6mm spawaną bez drutu dodatkowego na styk (bardzo trudne przygotowanie niedopuszczalna jest nawet mała szczelinka przed spawaniem). Po spawaniu nie szlifowałem tego papierem ścienym na gładko tylko zostawiłem żeby było widać spaw jest natomiast wytrawione i oczyczone włukniną. Najważniejsze jest to co w środku czyli że widać pełen przetop i jest on gładki (bez gazu w środku jest to nie możliwe).

post-3784-0-42652000-1325289862_thumb.jpg

post-3784-0-46810500-1325289870_thumb.jpg

post-3784-0-11267600-1325289877_thumb.jpg

Edytowane przez acetylenek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@acetylenek:

przede wszystkim dziękuję za obszerne info - przywracasz mi wiarę w możliwość uzyskania przez forum pogłębionej informacji! a Twój nick sugeruje że wiesz o czym piszesz :)

 

co do meritum to jeszcze się na spokojnie wczytam ponownie i odpiszę

 

w kwestiach sprzętowych na pierwszy rzut oka widzę że oprócz spawania bardzo by się przydało cięcie plazmą - wyprowadź mnie z błędu jeśli żle myślę ale wydaje mi się że właśnie plazmą dałoby się np wyciąć wieko z kega, otwór pod zawór i generalnie wszelkie otwory które są większe niż dostępne wiertła,

widziałem że są urządzenia 2w1 tzn tig + plazma ale powiedz czy to wogóle warto rozważać bo często jest tak że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego; spawania alu raczej nie przewiduję, jak mi się rama roweru rozwali to będę szukał spawacza...

 

gdybyś miał chwilę i mógł zaproponować z allegro (czy z jakiegoś sklepu) konkretny model który warto kupić tzn aby był on możliwie najtańszy dając jednak możliwość spawania a nie smarkania, byłbym zobowiązany: chyba że uważasz że takie minimum to wspomniana przez Ciebie Magnum TIG THF 201, wygodniej byłoby mi kupić ten model z allegro bo kompletny... jednym słowem bez wchodzenia w detale który Ty byś kupił dla siebie model mając ograniczony budżet i do okazjonalnych zastosowań domowo-browarowych, mógłbyś zaproponować konkretny typ?

 

ile cirka ebałt może kosztować napełnienie takiej małej butli argonem? mam tu w dalszej okolicy punkt "gazy techniczne" ale wcześniej jak pod koniec przysżłego tygodnia nie uda mi się tam podskoczyć i zapytać o cenę

 

jeszcze raz dzieki!

 

przem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny gazów w polsce okiem praktyka:

http://www.cnc.info....zow-vt26366.htm

 

jak mi się rama roweru rozwali to będę szukał spawacza...

 

No to znalazłeś (alu, tytan, magnez)

http://www.cnc.info....-vt19322,30.htm

na tym forum mam taki sam nik

 

Może to dziwne ale nie używałem plazmy ! Noszę się z zakupem ale do amatorskiego użycia wydaje mi się zbędna. Spokojnie plazmą można by wyciąć denko albo wieko. Z tym że dla małej ilości można to też zrobić szlifierką kątową. Większe otwory można robić wiertłem stopniowym albo stożkowym (bezstopniowym) ważne żeby wiertła były Co czyli kobaltowe bo innymi się nie powierci, w tej chwili np. na alledrogo takich nie ma wszystkie są tytanowe :-) takie wiertło kupowałem ostatnio fi 4 do 32 za 260PLN.

Zamiast plazmy poleciłbym szlifierkę prostą z regulacją obrotów. Przydać się może właśnie do większych otworów, wyprowadzania powierzchni w ciasnych miejscach - cena 600-1200 + frezy ok 30 - 200 za szt.

 

http://sklep.mexpol.com.pl/kemppi/spawarka-minarctig-180-p-893.html

Ja bym sobie taką kupił jak bym nie chciał spawać alu.

 

Ta spawarka którą mam była kupiona jako hobbystyczna (spawarka, chłodnica i palnik z 8m kabla) choć teraz trochę zarabia na siebie. Jak widać mam drogie hobby choć kolekcjonowanie samochodów czy motocykli też do tanich nie należy.

 

W życiu używałem jeszcze kilka godzin Magnum TIG THF 201 i jak piszę mam parę zastrzeżeń ale spawać się da i do spawania raz w miesiącu myślę że bym mógł takiego mieć ( trochę się spańszczyłem na dobrym sprzęcie, lubię swój palnik bo jak jest chłodzony cieczą to trzyma się go bliżej miejsca spawanego i jest wygodniej, precyzyjniej). Palnik można zmienić tylko dobry chłodzony cieczą kosztuje tyle co tania spawarka.

 

Podsumowując nie uważam się za osobę kompetentną do wypowiadania się na temat spawarek tig innych niż te dwie którymi spawałem więcej niż 1h. czyli całe dwie Kemppi i Magnum.

 

przede wszystkim dziękuję za obszerne info - przywracasz mi wiarę w możliwość uzyskania przez forum pogłębionej informacji! a Twój nick sugeruje że wiesz o czym piszesz

 

Na ten temat mogę pisać bez skrępowania wiedza o sprzęcie i spawaniu to nie wszystko poza tym nie zdradzam tu jakiejś wiedzy tajemnej. Są oczywiście takie myki że nikt Ci tego nie powie.

 

 

/ teraz linki powinny działać

Edytowane przez acetylenek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.