Skocz do zawartości

Odczyt pomiaru - areometr, refraktometr


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Niech ktos mi wyjasni jak sprawdzic sprzet pomiarowy. Minowicie mam 2 areometry i refraktometr. Mianowicie wyniki byky takie

1- 1.062

2- 13,2 Blg

3- 13 Brix

 

Jaki jest wynik, bo z tego co widze cos mi sie tu nie zgadza.

 

 

dori

Edit - uszczegółowienie tematu

Edytowane przez dori
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

loteria przyjacielu to tak jak byś grał w totolotka. No dobra żarty na bok. Wyskaluj refraktometr bo teraz jestem mądry bo mam go już 2 tygodnie. Masz instrukcję jak nie masz to przy 20°C woda destylowana na wskaźnik powinno wskazywać 0. Areometry przy 20°C przy wodzie najlepiej dystylowanej również powinny wskazywać 0. Jak są różnice to coś jest do "D" JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Areometry przy 20°C przy wodzie najlepiej dystylowanej również powinny wskazywać 0. Jak są różnice to coś jest do "D" JK

Eee... tam... od razu do "d". Jak pokazuje więcej niż 0, to przy pomiarze trzeba ten wynik odjąć od pomiaru, jak mniej niż zero to dodać.

A generalnie zawsze dobrze jest mieć dwa ballingometry (czy też ballingometr i refraktometr), żeby w razie niejasności można było zweryfikować wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mianowicie wyniki byky takie

1- 1.062

2- 13,2 Blg

3- 13 Brix

 

Jaki jest wynik, bo z tego co widze cos mi sie tu nie zgadza.

2 i 3 pomiar są zbliżone, więc prawdopodobnie ten pierwszy pomiar jest zwalony.

Wydaje mi się, że ten pierwszy ballingometer zawyża Ci o jakieś 2-2,5blg (czy też o jakieś 0.01 w jednostkach gęstości).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ,ze srednia czy nawet odczyty minimalne akurat trafily w dolna granice stylu. Ale sklaowanie sprzetu jest skomlikowane, bo niektory sprzet pokazuje dobrze w okreslonych zakresach (woda destylowana 20°C ) a zaczyna klamac na przyklad powyzej 5Blg o ok+0,3Blg ; 10Blg o 0,7; powyzej 15blg -0,1. Niestety musze chyba zadowolic sie srednia z 3 urzadzen, zamiast porywac sie na skalowanie sprzetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.