Skocz do zawartości

Wtórna fermentacja quadrupla drożdżami winiarskimi.


darko

Rekomendowane odpowiedzi

Wychodzi na to, że mój quadrupel utknął na 6,5 Blg (z 22,5 blg). Zastanawiam się nad dodaniem drożdży szampańskich, np. Lalvin EC 1118 lub tych do miodów - G-995. Czy ktos ma jakies doświadczenie w tym temacie? Sziszi pisał o dofermentowywaniu barleywine, ale efektów jeszcze nie opisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarno to widzę, jak zeszło tak nisko, to jest tam juz sporo alkoholu, wątpię czy jakieś drożdże zechcą podjąć fermentację w takich warunkach.

Może lepiej pobujaj fermentorem albo podnieś temperaturę.

A może to już koniec, jakie było FFT? Moje Barley Wine kończyły właśnie na 6-6.5.

 

Jak juz, to bym dodał drożdże piwne amerykańskie albo belgijskie, słyszałem, ze drożdże do win mają problemy z fermentacją brzeczki piwnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O refermentacji nawet nie myślę, jest jeszcze sporo cukrów w tym piwie.

Pobujałem i podgrzałem do 23 C już we wtorek, jutro sprawdzę jaki jest efekt. Coder, a udał Ci się kiedyś taki numer z drożdżami piwowarskimi? Sziszi pisze, że drożdże szampańskie zaczęły żreć.

FFT nie robiłem, bo jak zwykle zapomniałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, próbowałem 2-3 razy i nigdy nie chciały podjąć pracy, a dodawałem drożdże w książkowy sposób, z aklimatyzacją w nowej brzeczce itd.

 

Jeden jedyny raz się powiodło, jak zdekantowałem niedofermentowane piwo na świeże yeast cake po fermentacji lekkiego piwa na American Ale.

 

Ale drożdży szampańskich nie próbowałem nigdy, trzeba by je jakoś zastartować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarno to widzę, jak zeszło tak nisko, to jest tam juz sporo alkoholu, wątpię czy jakieś drożdże zechcą podjąć fermentację w takich warunkach.

Może lepiej pobujaj fermentorem albo podnieś temperaturę.

A może to już koniec, jakie było FFT? Moje Barley Wine kończyły właśnie na 6-6.5.

 

Jak juz, to bym dodał drożdże piwne amerykańskie albo belgijskie, słyszałem, ze drożdże do win mają problemy z fermentacją brzeczki piwnej.

A z jakiego blg startowały ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem drożdże Lalvin EC 1118 na cichą fermentację i do refermentacji.

 

Co do nagazowania to po 3tyg, jak próbowałem to było dość niskie, ale widać, że drożdże podjęły pracę.

Podczas cichej piwo zeszło o 2Blg, a na burzliwej przez ostatni tydzień nie odferrmentowało nic. Ostatecznie z 28Blg odfermentowało do 7.

 

Lalvin EC 1118 to drożdże szampańskie, które używa się także do refermentacji, także powinny podjąć pracę przy dość dużym stężeniu alkoholu.

Aczkolwiek moje doświadczenie są dość nikłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.