Skocz do zawartości

Fermentacja a kolor piwa


Pitervader

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie chcę wszystkich bardzo serdecznie powitać. Jestem tu nowy. To znaczy piszę pierwszy raz, ale czytam was od dawna.

 

Nastawiłem swoje pierwsze w życiu piwo. Z brew-kitu oczywiście. Jest to Cooper's Australian Lager. Zainspirowany poradami ekspertów zamiast cukru użyłem puszki ekstraktu słodowego Brewferm jasnego. No i tu moje zaniepokojenie. Otóż kolor uzyskanego płynu jest mocno bursztynowy, a nie jasny, jakiego spodziewał bym się po Lagerze. Czy powodem ciemnego koloru jest dodatkowa puszka słodu?? Czy też w trakcie fermentacji piwo zjaśnieje?? Bardzo proszę o informacje, gdyż temat mnie ciekawi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przypominam sobie, żeby mi kiedykolwiek piwo zrobiło się jaśniejsze podczas fermentacji, ale może po prostu się zgapiłem. Wydaje mi się, że gdzieś widziałem, że w koncentracie ciężko uzyskać jasne kolory ze względu na proces technologiczny. No i w końcu: jeżeli producent planował kolor po dodaniu cukru, a Ty dodałeś czegoś ciemniejszego niż cukier (Brewferm jasny ma ok 8-10 EBC z tego co widzę), to siłą rzeczy wychodzi ciemniejsze niż miało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodajmy jeszcze subiektywne postrzeganie- piwo (czy brzeczka) w szklance wydaje się o wiele jaśniejsze niż to samo piwo (brzeczka) w garnku czy fermentatorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tego tematu. Posiadam jeszcze jedną puszkę takiego samego Lagera. Kupiłem do niego kilogram ekstraktu słodowego w proszku. Tak żeby zobaczyć jaka będzie różnica smakowa między słodem w puszce a słodem w proszku. Czy po dodaniu takowego ekstraktu kolor również będzie ciemniejszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze piwko fermentuje już 7 dni. Cały czas bąbluje. Jak pobieram próbki do sprawdzenia Blg to są ładnie nagazowane. Blg spadło do 2. W przepisie napisane było że ma fermentować 5 do 7 dni. Moje jednak wygląda jak by potrzebowało jeszcze troszkę czasu. Temperatura fermentacji to 21°C. Czy przelać piwo na cichą fermentację, czy też dać mu jeszcze trochę czasu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.