Jump to content
Zbych

Pozdrowienia z Katowic

Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Po przeczytaniu wielu wątków i odnalezieniu mnóstwa przydatnych informacji, postanowiłem wreszcie wyjść z cienia i przestać być anonimowym czytaczem.

 

Jestem temacie piwowarstwa początkującym, obecnie refermentuje moja pierwsza warka z brew-kita.

 

Swoją przygodę z domowym wyrobem napojów wesołych rozpocząłem od produkcji wina. Mam za sobą ledwie dwa sezony produkcji, ale kilka rodzajów zdążyłem "zaliczyć". Różnie bywało - od tragedii (nigdy więcej wina pomarańczowego...) po całkiem udane próby, z szarą renetą na czele.

Rodzina i znajomi bardzo sobie chwalą dokonania moich drożdży winnych, niestety, sam nie jestem w stanie ocenić swoich win, bo - jak zwykle mawiam - ja z mocnych trunków to piwo lubię.

 

Piwowarstwo zawsze wydawało mi się sztuką tajemną, na równi z alchemią. Mnóstwo sprzętu, czasu i pieniędzy, a na koniec i tak coś nie wyjdzie. Ale dzięki Waszemu forum dowiedziałem się że wcale nie jest tak źle, że na początku można iść trochę na skróty, żeby już po kilku warkach dojść do wprawy i warzyć naprawdę smaczne piwo.

 

Piwną przygodę mogłem rozpocząć dzięki mojej narzeczonej (największej amatorce mojego wina), która, mając nadzieję że piwo będzie równie dobre, sprezentowała mi zestaw BA Super Start.

 

I tym oto sposobem mam obok siebie 20 litrów refermentującego Export Pilsnera z brew-kita Muntons, trzy dni po rozlewie. Z dalszymi inwestycjami w sprzęt czekam na testy tej warki. Jeśli będzie się dało wypić - biorę się za następny brew-kit, później pomyślę już o zacieraniu.

Oczywiście dam znać co mi z tego wyszło.

 

Pozdrawiam,

Zbych

Edited by Zbych

Share this post


Link to post
Share on other sites

Świetnie, że się zdecydowałeś warzyć. Po puszce (szczerze mowiąc) nie oczekuj ambrozji, chociaz piwo powinno smakować. Jak najszybciej bierz się za zacieranie ! Powodzenia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam! Piwko na pewno będzie się dało wypić :) ale proponuję pominąć kolejnego brew-kita i zacierać, sam dopiero zacząłem przygodę z piwowarstwem i mam za sobą dopiero 2 warki, nie jest to takie trudne (choć nerwów trochę było), a na forum w razie kłopotów zawsze ktoś pomoże. Powodzenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam serdecznie.

piwa z brew-kitów zyskują dużo w czasie leżakowania w butelce. Po kilku miesiącach to nie to samo piwo ! Jest lepsze :beer:

A co do warzenia ze słodów - nie taki diabeł skomplikowany jak piszą ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam ze Śląska Cieszyńskiego :beer:

Z puchy piłem tylko raz i muszę przyznać , że piwko całkiem niezłe.

Sam zaczynałem od zacierania i tak już zostało.

Edited by bubuś

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam nowego piwowara. Ja także polecam zacieranie, chociaż jestem dopiero po pierwszej warce zacieranej, z brew-kitów i ekstraktów nie robiłem. Zacieranie pierwszy raz trochę topornie idzie, ale daje się radę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.