Skocz do zawartości

Drożdże Brewlabs.


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie wynalazłem ciekawostkę.

Laboratorium Brewlabs sprzedaje gotowe skosy z drożdżami piwowarskimi. Właściwie w ofercie są tylko drożdże brytyjskie plus dwa szczepy lagerowe. Ta forma, i cena jest bardzo kusząca. Właściwie tego typu skos można potraktować jednorazowo. Czyli nalać do środka troszkę sterylnej brzeczki potrząść buteleczką zostawić na 24h i przelać do startera.

A dla osób z podstawowym sprzętem laboratoryjnym, może to być pół roczne źródło drożdży! Z całą pewnością ja odpuszczam sobie robienie skosów dla drożdży brytyjskich, zachowam sobie jedynie te do pszenicy i belgów.

 

http://www.brewlab.co.uk/analysisandresearch.asp#homebrew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zakupiłem dwa szczepy Themes Valley 2 i Yorkshire 2. Pierwsze ponoć dają dużo estrów, prawdziwe drożdże górnej fermentacji. Natomiast Yorki dają piwo czyste w smaku i drożdże opadają szybko. Dzisiaj przygotowuje pierwszy starter z York2. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem dwa szczepy Themes Valley 2 i Yorkshire 2. Pierwsze ponoć dają dużo estrów, prawdziwe drożdże górnej fermentacji. Natomiast Yorki dają piwo czyste w smaku i drożdże opadają szybko. Dzisiaj przygotowuje pierwszy starter z York2. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Cześć

Do jakiego piwa te drożdże i moje 2 pytanie ile takie skosy kosztują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Do jakiego piwa te drożdże i moje 2 pytanie ile takie skosy kosztują?

 

Skosik kosztuje 4GBP u źródła z przesyłką w UK.

 

Drożdże w 99% są typowymi drożdżami brytyjskimi. Themes Valley, Yorkshire, Scottish ...

Co do styli to każdy angielski, szkocki, irlandzki i na niektórych kilka amerykańskich ale'i by wyszło. Do tego mają dwa szczepy dolnej fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

te drożdże są do kupienia w twojbrowar.pl http://twojbrowar.pl/sklep/pl/40-drozdze-angielskie - cena bardzo kusząca w porównaniu z Wyeastami, ok 16 zł

 

zastanawiam się tylko co znaczy wyprzedaż? - koniec terminu ważności????

 

czy ktoś już coś na tych drożdżach zrobił? zaciekawiły mnie szczególnie Thames Valley 3 podobno używane w Fuller's

 

czy z nich trzeba robić starter czy jedna fiolka obsłuży 20L piwa 12*?

 

przem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te drożdże są do kupienia w twojbrowar.pl http://twojbrowar.pl...zdze-angielskie - cena bardzo kusząca w porównaniu z Wyeastami, ok 16 zł

 

zastanawiam się tylko co znaczy wyprzedaż? - koniec terminu ważności????

 

czy ktoś już coś na tych drożdżach zrobił? zaciekawiły mnie szczególnie Thames Valley 3 podobno używane w Fuller's

 

czy z nich trzeba robić starter czy jedna fiolka obsłuży 20L piwa 12*?

 

przem

 

Akurat używałem TV3 ciekawy profil, ale strasznie ciężko opadają na dno i nie tworzą zwartego osadu. Trzeba się przyłożyć i zabutelkować piwo z minimaną ilością drożdży, albo wręcz do refermentacji użyć innego szczepu.

 

Co do używania tych skosów, to starter trzeba przygotować w minimum dwóch krokach. Najpierw w do 300ml, później docelowy jakieś 1 - 2L.

Starter się przygotowuje w ten sposób, że troszeczkę brzeczki wlewa się do buteleczki i sterylną ezą poddważa (miesza) się drożdże i przelewa się to do startera, oczywiście zachowując wszystkie.

 

Ale jeśli ktoś chce używać tego skosu wielokrotnie to oczywiście można (w czasie do 6mc od daty produkcji), ale wtedy pobiera się ze skosu odrobinę drożdży ezą i przenosi się do małego startera najlepiej coś ok 10ml ,ale ja przenosze od razu do 30ml i po 24 przenosze do od 250ml i po kolejnych 24-48h (zależy jak pracują) przenosze do 1,5L w ciągu 3-4 dni mam gotowe drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Odświeżę nieco temat. Ja użyłem ostatnio całego skosu (najpierw zalany w probówce, później 150ml i na koniec 1,5l - w ok 70h łącznie). Mam pytanie jak wygląda sprawa przy pobieraniu tylko części ezą ze skosu i robieniu starterka ~10ml. Czy z probówką ze skosem nic się nie dzieje po rozszczelnieniu a później normalnym zamknięciu? W jakich warunkach ją później przechowywać i jak długo (datę przydatności liczy się raczej dla hermetycznie zamkniętej probówki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Probowka uzywana przez Brewlab to uniwersalny plastikowy pojemnik. Na 99% nie jest on zamykany hermetycznie. Jesli jestes w stanie zapewnic odpowiedni poziom czystości to mozesz uzywac skosu spokojnie przez pół roku.

 

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.