Jump to content
yemu

Jak tanio zrobić mieszadło magnetyczne?

Recommended Posts

hehe, też przerobiłem połamanie magnesu z dysku, a drugi odkleiłem nad palnikiem co z kolei spowodowało rozmagnesowanie ;)

Magnesy kupiłem w elektronicznym, neodymowe. Niestety byłem w sklepie przed ich dostawą, więc musiałem wybrać takie dwa prostokątne. Radzę zaplanować czynność klejenia magnesów do wentylatora. Magnes w silniku ściąga inne magnesy zwykle do pozycji, w której nie tworzą symetrii. Jest to bardzo ważne aby magnesy położone były zgodnie co do biegunów i miały środek symetrii.

Najłatwiej blaszkę z magnesem włożyć w imadło i następnie jakimś dużym kluczem albo kombinerkami wyginać blaszkę z drugiej strony. Blaszka się ładnie wygina a magnes od niej odstaje.

Ja zrobiłem tak: pomiędzy płytkę a magnes wsunąłem lekko nóż tak aby wchodził trochę w szczelinę i uderzyłem młotkiem. Magnes odskoczył i przyczepił się do noża, ale trzeba uważać żeby się nie skaleczyć. Nie wiem jak w waszym przypadku ale w moim ten magnes był dodatkowo lekko podklejony.

Tutaj moje mieszadło, może nie wygląda zbyt pięknie ale działa ;)

39a560a08d7b69abm.jpg

Edited by mpolak154

Ja zakupiłem magnesy na Allegro. Testowałem inne wersje (grubsze płytkowe, okrągłe itd.) ale najlepiej sprawdzają się te 20x10x2 [mm]. Wystarczająco silne, by uciągnąć bez problemu rdzeń i nie blokujące wentylatora, do którego są klejone (magnesy 20x10x5 "blokują" wentylator). Trzeba kupić dwa i odpowiednio złączyć N-S. Złożyłem już trochę mieszadeł i te wydają się najlepsze (jak na razie).

Zakupiłem mieszadło od Mundka, co prawda na razie korzystam z końcówki zimy i wykorzystując gęstwy tworzę kolejne lagery, nie mniej na pewno przy przesiadce na "ale" nie omieszkam dokonać recenzji mieszadła według jego wykonania.

Kupiłbym takie 3 i złącze razem. Chodzi mi o to czy powierzchnia, która jest na tych magnesach, nie będzie jakoś źle wpływać na starter? Z tego co pamiętam rdzeń do mieszadła jest pokryty czymś specjalnym.

Teflonem. Wydaje mi się, że nie powinien oddziaływać ze starterem, ale osobiście wolałbym teflon. Jak kupisz 3 to chyba wydasz tyle samo ile za normalne mieszadełko, więc moim zdaniem nie ma to sensu. Zawsze istnieje też możliwość, że w trakcie mieszania się rozłączą i wystrzelą jak z procy rozbijając szkło.

Ja używam magnesu z dysku sas 10k obrotów. Są odpowiednio większe i grubsze (i mocniejsze) od tych popularnie montowanych w 7200. Oczywiście, trochę więcej zabawy z montażem, bo nieco trudniej coś o takim kształcie "wyważyć", ale za drugim podejściem trafiłem idealnie. Dobry sprzęcior ;)

A to moje mieszadełko prawie całe z recyklingu (kupiłem tylko gałkę i mostek graetza). Może komuś się przyda, bo każdy ma w domu takie części.

Jak widać na drugim obrazku - się kręci. Póki co czekam na śrubokręt do dysku, więc tak naprawdę wszystko się jeszcze okaże  :D

post-9810-0-96945700-1434546945_thumb.jpg

post-9810-0-03256700-1434546949_thumb.jpg

Hmm, ja robiąc swoje mieszadło miałem akurat w domu taki śmieszny zasilacz : http://allegro.pl/z3-zasilacz-uniwersalny-500ma-z-regulacja-1-5v-12v-i5057058158.html.

Inaczej mówiąc, zmieniając napięcie reguluję przy okazji prędkość obrotową wentylatorka :) Wychodzi niby taniej, niż podany potencjometr. 

Jedynie może komuś przeszkadzać regulacja przy listwie, a nie bezpośrednio na mieszadle:P

Edited by Morten

Ja też podobnym reguluję - miałem gdzieś w szufladzie z uszkodzoną końcówką, podłączyłem do jakiegoś wentylatora, który też się gdzieś poniewierał i działa :)

Jeżeli ktoś nie chce bawić się w elektronikę to wystarczy kupić wentylator z potencjometrem wbudowanym, wtedy tylko zasilacz, obudowa i magnesy (polecam te polecane przez mundexa). 

Ja wykorzystałem starego Fandera Selekta, ale pewnie da się łatwo tańsze znaleźć.  ;)

Magnesy przyklejone bezpośrednio na wentylator, żadnych problemów.

Co może być elementem mieszającym? Chodzi o ten  dipol/polygon/itd...

Gdzieś wyczytałem, że ktoś użył elementu zatopionego w jakimś wężyku silikonowym (pręcik w wężyk i krawędzie zatopione zapalniczką). Proszę nie komentujecie "gdzieś+ktoś+jakimś"- tak się zgrało :-)

Czy ktoś ma patent na takie mieszadełko ?

Mam wszystko pod ręką a brak mi tego małego ustrojstwa . Kupując w necie, raczej nie otrzymam szybciej jak za 10 dni (jest okres świąteczno-noworoczny ) a chciałbym mieszadełko wykorzystać praktycznie jeszcze w tym roku.