Skocz do zawartości

Jak tanio zrobić mieszadło magnetyczne?


yemu

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dobrać rozmiar rdzenia aby dobrze kręcił? Posiadam mieszadło wyposażone w magnes 20x10x2

 

Kup drugi, połącz je ze sobą i powinno uciągnąć wszystkie polygony dostępne w sklepach dla piwowarów. Mam właśnie taki zestaw i spokojnie daje radę z rdzeniem 30x7  w 2 litrowym starterze, a z 3 litrami wody też nie ma problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...

Czytam ten wątek i nie bardzo wiem ostatecznie po pierwsze czy tylko sam układ LM317T wystarczy czy trzeba dobierać rezystory jakieś ? Czy może można wziąć mocniejszy potencjometr i nie martwić się wydzielaniem ciepła ? Jak to wszystko połączyć ? Jakieś odpowiednie połączenia magnes + rdzeń ? Chodzi mi o wymiary. Czy ktoś może się pochwalić swoim dobrze działającym mieszadłem i dokładnie napisać co i jak ? Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje mieszadło według tego schematu ://www.google.pl/search?q=regulator+obrotów+wentylatora+pc&espv=2&biw=1024&bih=480&site=webhp&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiW39Tp9NLPAhUlEpoKHasKCmIQsAQIPw#imgrc=fjx--HhhrUfU4M%3A  śmiga aż miło.

Jedynie dałem inne rezystory (200 i 500ohm) i mały radiatorek.

Grzaniem się zbytnio nie przejmuj, bo wiatrak będzie cały czas odganiał ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób układ tak jak w linku (post  18 druga fotka) a ten "psztyczek" wepnij pomiędzy +12V a trzecią nóżkę lm317

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2518747.html

Edytowane przez gigo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rdzeń (pastylka) pastylka 7x30mm, z większymi możesz mieć problem, aby pastylkę utrzymać w polu.

Unikaj pastylek które w połowie mają rant (http://www.lab-szklo.com.pl/files/mieszadeko_octagon.jpg) - mają większą tendencje do wypadania i dość mocno hałasują.

Rozstaw magnesów dobierasz pod pastylkę. Pastylka na jednym końcu to biegun N na drugim S, dlatego magnesy na rotor również trzeba dobrać tak, aby po przylepieniu na jednej stronie był biegun N (będzie przyciągał biegun S pastylki) - po przeciwnej na odwrót.

Możesz sobie kupić magnesy w postaci cienkich walców i łączyć jeden z drugim, aby lepiej dobrać siłę pola magnetycznego.

Jeszcze to co może pójść nie tak: jak będziesz przylepiał magnesy bezpośrednio do rotora to będą miały wpływ na jego działanie. Jak będą za silne - to silnik może nie wystartować a nawet spalić.

Jeżeli chodzi o dobór coolera/wentylatora to najlepszy jest który ma obroty ~2000rpm i dość sporą moc (dość ważne przy sterowaniu napięciowym, bo moment będzie spadał). Do swojego pierwszego mieszadła użyłem wentylatora serwerowego (2400rpm, 12v, 0,4A, łożysko kulkowe) oraz 4 magnesów walcowych (po dwa na stronę) 15x2mm (polaryzacja na podstawach N/S).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skręciłem mieszadełko wszystko fajnie, tylko na najmniejszych obrotach już rdzeń wypada z pola i "tańczy" na krawędzi kolby, jakieś rady ?

 

EDIT: Dobra trochę za szybko spanikowałem i napisałem tu, problemem jest odległość magnesów od rdzenia, zastanawiam się teraz w jaki sposób umiejscowić wentylatorek wyżej, coś podłożyć albo co ?

Edytowane przez Skajo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup cztery śrubki i osiem nakrętek, prawdopodobnie M4, nie dłuższych niż grubość obudowy. Będziesz mógł wyregulować dowolnie.http://www.wiki.piwo.org/Mieszad%C5%82o_magnetyczne_(yemu)   Na drugim zdjęciu.

Edytowane przez browar yaga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Nie odpowiednia polaryzacja magnesu . W magnesach nieodymowych taki prostokątny magnes może mieć bardzo przedziwne strony biegunów . Dawno temu już był temat    post 37         http://www.piwo.org/topic/5592-mieszadlo-magnetyczne-diy/page-2 

Edytowane przez czeburaszka710
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem rozwiązany. Chodzi o to, że taki płaski magnes ma przeciwległe bieguny właśnie na tych płaskich stronach. Jeżeli rdzeń byłby wykonany z metalu to byłoby ok, natomiast rdzeń również jest magnesem i ma 2 bieguny. Magnes na wentylatorze należy przykleić tak, aby na górze były obydwa bieguny (czyli w przypadku tego płaskiego- bokiem do góry), wtedy będzie równo przyciągał obydwa bieguny rdzenia. Ten płaski poszedł na straty, wkurzyłem sie i podjechałem kupić sobie taki bardziej kwadratowy i jest git

683d9f8ebb2786bdmed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wentylator na 12v kupisz taniej i będziesz mógł reg. obroty. I bezpieczniej imho. A gdzieś w wątku padło że sciemniacze jakoś nie bardzo się sprawdzają

 

Tapatalknięte z drogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.