Skocz do zawartości

Jak tanio zrobić mieszadło magnetyczne?


yemu

Rekomendowane odpowiedzi

hehe, też przerobiłem połamanie magnesu z dysku, a drugi odkleiłem nad palnikiem co z kolei spowodowało rozmagnesowanie ;)

 

Magnesy kupiłem w elektronicznym, neodymowe. Niestety byłem w sklepie przed ich dostawą, więc musiałem wybrać takie dwa prostokątne. Radzę zaplanować czynność klejenia magnesów do wentylatora. Magnes w silniku ściąga inne magnesy zwykle do pozycji, w której nie tworzą symetrii. Jest to bardzo ważne aby magnesy położone były zgodnie co do biegunów i miały środek symetrii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Najłatwiej blaszkę z magnesem włożyć w imadło i następnie jakimś dużym kluczem albo kombinerkami wyginać blaszkę z drugiej strony. Blaszka się ładnie wygina a magnes od niej odstaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem tak: pomiędzy płytkę a magnes wsunąłem lekko nóż tak aby wchodził trochę w szczelinę i uderzyłem młotkiem. Magnes odskoczył i przyczepił się do noża, ale trzeba uważać żeby się nie skaleczyć. Nie wiem jak w waszym przypadku ale w moim ten magnes był dodatkowo lekko podklejony.


Tutaj moje mieszadło, może nie wygląda zbyt pięknie ale działa ;)

39a560a08d7b69abm.jpg

Edytowane przez mpolak154
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja zakupiłem magnesy na Allegro. Testowałem inne wersje (grubsze płytkowe, okrągłe itd.) ale najlepiej sprawdzają się te 20x10x2 [mm]. Wystarczająco silne, by uciągnąć bez problemu rdzeń i nie blokujące wentylatora, do którego są klejone (magnesy 20x10x5 "blokują" wentylator). Trzeba kupić dwa i odpowiednio złączyć N-S. Złożyłem już trochę mieszadeł i te wydają się najlepsze (jak na razie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem mieszadło od Mundka, co prawda na razie korzystam z końcówki zimy i wykorzystując gęstwy tworzę kolejne lagery, nie mniej na pewno przy przesiadce na "ale" nie omieszkam dokonać recenzji mieszadła według jego wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teflonem. Wydaje mi się, że nie powinien oddziaływać ze starterem, ale osobiście wolałbym teflon. Jak kupisz 3 to chyba wydasz tyle samo ile za normalne mieszadełko, więc moim zdaniem nie ma to sensu. Zawsze istnieje też możliwość, że w trakcie mieszania się rozłączą i wystrzelą jak z procy rozbijając szkło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam magnesu z dysku sas 10k obrotów. Są odpowiednio większe i grubsze (i mocniejsze) od tych popularnie montowanych w 7200. Oczywiście, trochę więcej zabawy z montażem, bo nieco trudniej coś o takim kształcie "wyważyć", ale za drugim podejściem trafiłem idealnie. Dobry sprzęcior ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

A to moje mieszadełko prawie całe z recyklingu (kupiłem tylko gałkę i mostek graetza). Może komuś się przyda, bo każdy ma w domu takie części.

Jak widać na drugim obrazku - się kręci. Póki co czekam na śrubokręt do dysku, więc tak naprawdę wszystko się jeszcze okaże  :D

post-9810-0-96945700-1434546945_thumb.jpg

post-9810-0-03256700-1434546949_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanowczo za "gruby", tzn. za silny. Nie ruszy wentylator na tych magnesach (przynajmniej większość wentylatorów 80x80[mm] 12V mi nie ruszyła), Jak już to grubości 2[mm]. Ja używam krótszych Magnes neodymowy 20x10x2[mm].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Hmm, ja robiąc swoje mieszadło miałem akurat w domu taki śmieszny zasilacz : http://allegro.pl/z3-zasilacz-uniwersalny-500ma-z-regulacja-1-5v-12v-i5057058158.html.

 

Inaczej mówiąc, zmieniając napięcie reguluję przy okazji prędkość obrotową wentylatorka :) Wychodzi niby taniej, niż podany potencjometr. 

Jedynie może komuś przeszkadzać regulacja przy listwie, a nie bezpośrednio na mieszadle:P

Edytowane przez Morten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś nie chce bawić się w elektronikę to wystarczy kupić wentylator z potencjometrem wbudowanym, wtedy tylko zasilacz, obudowa i magnesy (polecam te polecane przez mundexa). 

Ja wykorzystałem starego Fandera Selekta, ale pewnie da się łatwo tańsze znaleźć.  ;)

 

Magnesy przyklejone bezpośrednio na wentylator, żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Co może być elementem mieszającym? Chodzi o ten  dipol/polygon/itd...

Gdzieś wyczytałem, że ktoś użył elementu zatopionego w jakimś wężyku silikonowym (pręcik w wężyk i krawędzie zatopione zapalniczką). Proszę nie komentujecie "gdzieś+ktoś+jakimś"- tak się zgrało :-)

Czy ktoś ma patent na takie mieszadełko ?

 

Mam wszystko pod ręką a brak mi tego małego ustrojstwa . Kupując w necie, raczej nie otrzymam szybciej jak za 10 dni (jest okres świąteczno-noworoczny ) a chciałbym mieszadełko wykorzystać praktycznie jeszcze w tym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.