Skocz do zawartości

Jak tanio zrobić mieszadło magnetyczne?


yemu

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu zebrałem się, zrobiłem zdjęcia mojego mieszadła i zamieszczam na forum. Jest to opcja minimalistyczna, zmontowana w pół godziny. Większość elementów miałem w domu, praktycznie dokupiłem tylko obudowę typu Z-33. Chyba wszystko widać na zdjęciach. Wentylator (na napięcie 12V) jest mały, o boku 5cm. Magnes jak widać od dysku twardego - nie jest przyklejony, trzyma się sam ;-) Zasilacz - uniwersalny, o regulowanym napięciu 3-12V. Nie ma żadnych tranzystorów, potencjometrów i innych zbędnych elementów. Podłączenie - plus do plusa, minus do minusa... Szybkość wirowania reguluje się napięciem zasilacza - to wszystko. Aha, wentylator jest przykręcony na nóżkach gumowych - miałem takie z jakiegoś starego urządzenia - można użyć zwykłych śrub "trójek" lub "czwórek". Ważne, żeby sama obudowa miała nóżki gumowe, będzie ciszej i stabilniej.

post-410-0-01655500-1325620372_thumb.jpg

post-410-0-97824200-1325620375_thumb.jpg

post-410-0-12203300-1325620378_thumb.jpg

post-410-0-71920500-1325620380_thumb.jpg

post-410-0-62069400-1325620383_thumb.jpg

post-410-0-80110300-1325620809_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważaj na tego typu zasilacze, interesowałem się nimi swego czasu ale w dwóch elektronicznych sklepach mi do odradzono.

 

Podobno przy pomiarach miernikiem zasilacz tak naprawdę daje 2 razy większę napięcie a co za tym idzie pali urządzenia. Najlepiej jakbyś go sobie sam sprawdził lub zanieś do jakiego elektronika to Ci zmierzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mnie wzrok nie myli, to to jest zasilacz, który nie ma stabilizacji, tylko filtr z kondensatora dostosowany do jakiegośtam obciążenia (za duże: wachania napięcia na wyjściu, za małe: za duże napięcie na wyjściu). Samo mierzenie miernikiem może faktycznie pokazać coś bez sensu, właśnie z braku obciążenia. Przypuszczam, że wentylator raczej bez problemu przeżyje pracę z tym zasilaczem, ale tak żebym był zupełnie pewien, to nie powiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam z uszkodzonego starego dysku SCSI chyba 4GB z płaskim złączem. Posiadam jeszcze jeden taki magnes, ale jest bardzo mocno przytwierdzony do swojej metalowej obejmy tak, że trzeba naprawdę sporej siły i odpowiednich narzędzi, żeby go zdjąć. Jak kolega uups jest chętny, to mogę mu go wysłać za free (tylko przesyłka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mnie wzrok nie myli, to to jest zasilacz, który nie ma stabilizacji, tylko filtr z kondensatora dostosowany do jakiegośtam obciążenia (za duże: wachania napięcia na wyjściu, za małe: za duże napięcie na wyjściu). Samo mierzenie miernikiem może faktycznie pokazać coś bez sensu, właśnie z braku obciążenia. Przypuszczam, że wentylator raczej bez problemu przeżyje pracę z tym zasilaczem, ale tak żebym był zupełnie pewien, to nie powiem.

Pomiar napięcia bez obciążenia jest bez sensu, bo zawsze będzie wskazywane wyższe napięcie i wtedy może się wydawać, że zasilacz szwankuje.

Czy tutaj rzeczywiście jest potrzebna doskonała stabilizacja ? Chodzi o tanie mieszadło, więc z powodzeniem powinna wystarczyć na wtórnym jedna dioda i kondensator i wsio. Regulacja napięcia odczepami na transformatorze. Jak ktoś chce mieć mieszadło full wypas, to jasne, że można zrobić regulator na LM317 koniecznie z radiatorem, kupić osobny transformator 12V (np. toroidalny od halogenów) i regulować obroty potencjometrem. A jako diody w mostku użyć Schottky i całość okablować srebrnym drutem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam z uszkodzonego starego dysku SCSI chyba 4GB z płaskim złączem. Posiadam jeszcze jeden taki magnes, ale jest bardzo mocno przytwierdzony do swojej metalowej obejmy tak, że trzeba naprawdę sporej siły i odpowiednich narzędzi, żeby go zdjąć. Jak kolega uups jest chętny, to mogę mu go wysłać za free (tylko przesyłka).

To cholerstwo czepia się każdego żelastwa i najpewniej przepadnie w czeluściach metalowych skrzynek, sortowni itp. urządzeń Poczty Polskiej :P Z drugiej strony jakby to dobrze odizolować..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tutaj rzeczywiście jest potrzebna doskonała stabilizacja ?

Oczywiście zgadzam się z Tobą, że nie, ale chodziło mi ogólnie o jakość tego zasilacza, również jako przestroga gdyby ktoś chciałby używać go do jakiś bardziej wrażliwych urządzeń jako zamiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam z uszkodzonego starego dysku SCSI chyba 4GB z płaskim złączem. Posiadam jeszcze jeden taki magnes, ale jest bardzo mocno przytwierdzony do swojej metalowej obejmy tak, że trzeba naprawdę sporej siły i odpowiednich narzędzi, żeby go zdjąć. Jak kolega uups jest chętny, to mogę mu go wysłać za free (tylko przesyłka).

 

Dziękuję 2Artur 2 myślę że nie będzie to dużym problemem by znaleźć odpowiedni dysk twardy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję 2Artur 2 myślę że nie będzie to dużym problemem by znaleźć odpowiedni dysk twardy

Dobre źródełko to serwisy komputerowe albo, ostatnimi czasy, złomy. Warto też popytać znajomych, bo stare komputery mogą trafiać do piwnic lub na strychy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, mam jeszcze pytanko do rdzenia, z czego on jest zrobiony? dość drogo wychodzi z przesyłką z linków które były zamieszczone wcześniej. Czy ktoś znalazł gdzieś indziej? Na allegro nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzi na temat, tak myślałem :) 13zł+25zł przesyłka to jak dobrze liczę 38zł. Liczyłem na odpowiedź typu ,,to metalowy walec, nic specjalnego" czy ,,kawałek pręta z magnesikami na końcu". Takie coś zrobiłbym sam. Ale jeśli nie mogę liczyć na pomoc to trudno.

Piwo to dla mnie też niemały koszt, jak to dla studenta. Robię z kumplem raz na miesiąc, dwa nieduże warki a te 40zł za kawałek pręcika wolałbym wydać na jakieś dobre drożdże.

Edytowane przez norris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.